У Львові відкрили один із найстаріших храмів

logo


Цього місяця уперше після простою задзвонили дзвони однієї з найдавніших культових споруд Львова – церкви Святого Івана Хрестителя, що на вул. Ужгородській, 1. У храмі є чимало захоронень, а саму церкву прикрашають вітражі, зроблені за древньою методикою.

Упродовж свого довгого існування церква зазнала багатьох ремонтів та перебудов, результатом яких стала майже цілковита зміна його первісного вигляду. Зараз у храмі знаходиться Музей давніх памְ’яток Львова Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького. Після довгої перерви та карантину, який тривав від середини березня минулого року, 1 липня Церкву Святого Івана Хрестителя таки відкрили. Тепер сюди можна прийти щодня, аби помолитися та відчути древній дух храму.

У Львові відкрили один із найстаріших храмів - фото 75264

Як розповіла Тvoemisto.tv завідувачка сектору «Музеїв-пам’яток» Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Наталія Кліщ, одна з найпопулярніших версій – храм побудували для угорської принцеси Констанції – дружини князя Лева Галицького.

У Львові відкрили один із найстаріших храмів - фото 75266

А ось історія пише, що храм побудували на честь народження Данила Галицького. У 1230-х роках тут зупинялися монахи домініканської місії, а у 1240-50-х роках віддали ревній католичці Констанції. Після її смерті святиню передали вірменам-католикам.

У Львові відкрили один із найстаріших храмів - фото 75265

Як зазначає співрозмовниця, за свою історію храм переходив з однієї конфесії в іншу – тут були і домініканці, і вірмени, і католики. Храм неодноразово горів, стояв пусткою. Найбільш грунтовна реставрація і перебудова відбулася у 1887 році. Її зробив відомий львівський архітектор Юліан Захарієвич у модному на той час неороманському стилі.

Під час розкопок 1978 р. під підлогою храму знайшли багато поховань. За словами Наталії Кліщ, більш-менш цілісних розкопали 38 скелетів, з них 9 дитячих. Вони залягали у трьох різних шарах землі.

У Львові відкрили один із найстаріших храмів - фото 75267

«Перші поховання датовані ХІІ-ХІІІ століттям, тобто ще до побудови храму. Наступні – XIV-XVII століттям. Біля скелетів навіть знайшли монети цих часів, а на руках у них були срібні та мідні перстні. Наскільки відомо, рештки цих людей дослідили і на це ж місце захоронили. Тобто вони надалі знаходяться під підлогою храму», – каже співрозмовниця.

Чимало кісток віднайшли коли тут переробляли паркан поблизу храму. Кістки зібрали і перепоховали позаду церкви.

У Львові відкрили один із найстаріших храмів - фото 75268

Свого часу у храмі була найстаріша львівська ікона – Львівська Богоматір, яку довго розшукував Борис Возницький.

«Одного дня до Бориса Возницького прийшов інженер Андрій Отко, який розказав, що в їхній сім’ї зберігається давня ікона. Виявилося, це саме та, яку так довго шукав мистецтвознавець. Після реставрації спочатку ікону виставили у цьому храмі, проте згодом перенесли у Музей Пінзеля, де вона знаходиться досі.

Коли храм передали під юрисдикцію Львівської галереї мистецтв, тут почали проводити нові дослідження. Згодом у 1994 році відкрили філію – Музей найдавніших памְ’яток Львова.

Наразі ікон тут небагато – репродукція ікони Божої матері, копія якої висить у Домініканському соборі, а оригінал – у Костелі Святого Миколая, що у Гданську (Польща), а також відома Ченстоховська Матір Божа. Свого часу ці ікони були пов’язані зі Львовом, тому знаходяться саме тут.

Оскільки свого часу у храмі-музеї відбувалися виставки сакрального мистецтва, їх тут планують поновити. А ще виставити розкопки, які віднайшли на площі старий Ринок та проводити органні концерти. Наразі сюди час від часу приходять грати на органі працівники органного залу.

Зараз храм відкритий щодня. З понеділка до суботи до храму-музею можна прийти з 11.00 до 17.00 год., а в неділю – з 10.00 до 18.00 год.

Богослужіння у суботу тут проводять о 10.00 год, а по неділях – об 11.00.