У Львові відкрили перший інтерактивний Музей історії електрифікації Львівщини

logo


Для відвідувачів уже доступний для огляду Музей історії електрифікації Львівщини і електрики загалом. Він діє у Львові на вулиці Мушака, 56.

«Тут ми розповідаємо про те, як світло з’явилося в наших домівках. Окрім того, що ми розповідаємо про те, хто це робив, як, за допомогою чого. Ми намагаємося розкрити суть електричних явищ», ‒ розповідає завідувачка музею Марія Кравченко.

Глядачам показують на фото тогочасних енергетиків у роботі, їхнє обладнання та оригінали артефактів. Дослідник, енергетик і працівник музею Андрій Крижанівський багато років шукав в архівах документи та інформацію. Він же ж почав збирати експонати.

«Львів є унікальним містом, де збережено схему електропостачання, якій вже понад 100 років, причому всі ті елементи працюють до сьогодні. І коли відбуваються капітальні ремонти, наші працівники вже знають, що нас можуть деякі речі цікавити для музею і вони їх приносять», ‒ пояснює Андрій Крижанівський.

Серед оригіналів мають довоєнні лічильники, запобіжники, вдалося знайти і сторічний план Львова.

«Ми маємо план прокладання кабельних ліній міста Львова 1908 року. Він просто чудом зберігся до наших днів. А вцілів завдяки тому, що він перебував у секретній частині документів за Радянського Союзу», ‒ пояснює Андрій Крижанівський.

Першою будівлею, де у Львові спалахнуло світло, стала Львівська опера. А от вперше про електрику львів’яни дізналися у 1894 році, коли запустили електричний трамвай. Тому у музеї змайстрували міні-трамвай, якого приводить у дію сам відвідувач. Інтерактивною є і копія вуличної дугової лампи, яка освітлювала дорогу львів’янам від 1909 року.

«Кожен відвідувач може взаємодіяти з цим експонатом, самим пробувати і бачити, яким чином ці електричні механізми діяли колись», ‒ додає Марія Кравченко.

Також у музеї створили макет шахти, де показують, як важко видобували вугілля до появи електрики і наскільки легше після. А ще облаштували лабораторію Тесли, де за допомогою котушки Тесли безпровідниково засвічують лампи. Усі інтерактивні експонати змайстрував Володимир Бевз.

«Я використав дуже різні, навіть несподівані матеріали, тут є і деталі від швейних машинок, і від вітрових електростанцій, від принтерів, деякі деталі від Жигулів», ‒ зізнається Володимир Бевз.

Музей наразі має експозицію лише у двох кімнатах, але він розширятиметься. Відвідувачі можуть сюди потрапити, попередньо зголосившись у Facebook на сторінці музею.