У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа і дві 300-літні амфори

logo


У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа з каплиці Боїмів і 300-літні амфори з Домініканського собору. Реставрація скульптури триватиме три місяці, а тоді її повернуть на каплицю. А от 300-літні амфори експонуватимуть біля собору.

Статую Скорботного Христа, яку демонтували цього тижня з каплиці Боїмів, зараз досліджують в реставраційних майстернях. Над відновленням скульптури працюватиме команда польських і львівських реставраторів.

Скульптурі 400 років і вона давно потребувала відновлення, каже реставратор з Польщі Павел Єджейчик. Найбільше пошкоджена основа фігури, яку потрібно буде з’єднати та зміцнити, аби стабілізувати скульптуру.

У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа і дві 300-літні амфориСуспільне Львів

У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа і дві 300-літні амфори

“Усі ці елементи – роз’єднані. Це не через демонтаж! Ми про це дізналися там, нагорі. Це було все обмуроване цементом на куполі, тут була металева бляха, і все це так трималося. Ну і ще – на неметалевому стрижні. Усі елементи розкладаються по черзі – це, потім це, є з’єднання на нозі, задня частина така ж, і в такому стані фігура стояла на висоті 23 метри”, — розповідає реставратор.

Реставратори не робитимуть ґрунтовної реконструкції. Поки вони взяли проби зі скульптури, аби визначити, в якій спосіб почистити камінь. До реставраційних робіт польські та львівські майстри візьмуться уже після Нового Року. Камінь укріплять, почистять і відновлять втрачені елементи.

У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа і дві 300-літні амфориСуспільне Львів

Скульптура Скорботного Христа у майстерні

“Ми не робитимемо ґрунтовної реконструкції. Зокрема, шліфування – нічого такого не буде. Усе залишиться в такому стані, в якому є. А от тут, де бракує пальця, ми його відновимо. Ось тут, за архівними даними, ми відтворимо ще один елемент”, — каже реставратор з Польщі Павел Єджейчик.

Частину грошей для оновлення скульптури Христа, а саме 300 тисяч, зібрав Інститут банківської справи під час мистецького аукціону, решту грошей виділяє фундація “Полоніка”.

Амфори з Домініканського собору

А от дві трьохсотлітні амфори, які демонтували з Домініканського собору, пошкодив буревій. Одна з них впала та частково розбилася на дрібні частини, іншу довелося демонтувати з храму, адже вона теж могла впасти в будь-який момент. Таких ваз на Домінікаському Соборі – 16-ть. Їм уже триста років.

Дві амфори хоч і відреставрують, проте повертати на храм їх не планують. Замість них хочуть встановити копії, а відновлені оригінальні кам’яні вази мають експонувати біля Домініканського собору.

У Львові відреставрують скульптуру Скорботного Христа і дві 300-літні амфориСуспільне Львів

Елементи двох амфор з Домініканського собору

“Скоріше всього ці вази не повернуться на купол, оскільки вони вже будуть складатися з кількох фрагментів, які ми спробуємо поскладати. Щоб якось ці вази зберегти і показати людям, які будуть ходити внизу на спеціальних постаментах. Вази мають дуже гарні різьблені елементи, прекрасна орнаментика і якраз можна буде подивитися зблизька”, — каже начальниця міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Замість автентичних ваз на Домінікаський собор хочуть встановити копії зі штучного каменю.

“Одна ваза важить приблизно півтонни. Не знаю як їх при будівництві костелу у XVIII столітті витягали наверх, але знімати їх було не менш складно при тому що в нас було риштування. Встановлювати знову ж таки кам’яні на місце втрачених немає сенсу, краще поставити із штучного каменю, вони будуть виглядати ідентично”, — додає Лілія Онищенко.

Відновлення амфор з Домініканського собору профінансує інститут “Полонка”.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону