У Львові вшанували жертв геноциду кримськотатарського народу

logo


Сьогодні Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Рівно 77 років тому радянська влада звинуватила кримських татар у співпраці із окупантами під час Другої світової війни та депортувала їх у різні країни СРСР.

На площі Ринок у Львові хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв депортації. А на флагштоку перед будівлею Львівської міськради підняли прапор кримських татар.

«Кожного року цей день я згадую дуже емоційно та болісно, адже ця трагедія торкнулася моєї родини. Хочу пригадати трагедію Арабатської стрілки, коли після 18 травня 1944 року, на думку тодішньої влади, були виселені всі кримські татари. Насправді на косі Арабатської стрілки залишилось декілька сімей кримських татар, але через два місяці влада була повідомлена про їхнє перебування. Тоді відомством держбезпеки СРСР було прийняте рішення погрузити ці сім’ї на баржу та втопити в Азовському морі», – розповіла представниця кримськотатарського народу Сусанна Зейнідінова.

Також на площі прозвучав гімн кримських татар та гімн України. А на фасаді Ратуші сьогодні вивісили тематичний великий банер.

«Сьогодні ми тут зібралися, щоби сказати і відправити меседж у Крим, що ми пам’ятаємо разом – і кримські татари, і українці, ми пам’ятаємо, що було. І нам не дають про це забути, тому що геноцид триває», – зазначив керівник Культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов.

Довідка «Дня»

Щороку 18 травня відзначається подія, яка стала великою трагедією для кримських татар і не тільки – річниця депортації кримськотатарського народу 1944 року. За офіційними даними за наказом Сталіна було депортовано 183 155 осіб, головним чином в Узбекистан; невеликі групи татар було виселено в Казахстан, Таджикистан та в Росію. За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар. Дії радянської влади проти кримських татар слугують яскравим прикладом усієї радянської політики. Цей злочин визнано світом як акт геноциду. Станом на 2013 рік у Криму проживає близько 260 тисяч кримських татар. Ще близько 150 тисяч кримських татар проживає в Узбекистані, до півмільйона – в Туреччині, кілька десятків тисяч – в Болгарії та Румунії. Четвертий рік окупації Криму Росією знову поставив під загрозу долю кримських татар. Майже 2 тис. кримських татар знайшли притулок у Львові. У 2021 році відзначається 77-а річниця геноциду кримськотатарського народу.

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів