У селі на Жидачівщині руйнується пам’ятка архітектури XVIII століття

logo


МІСТО

Храм збудували у 1724 році

Усі фото: Енциклопедія Жидачівщини

У селі Бережниця, що на Жидачівщині, руйнується церква Різдва Пресвятої Богородиці, яку збудували у 1724 році та у XIX столітті перебудували. Зараз храм в аварійному стані – частина перекриття завалилась і церква замокає.

У коментарі Galnet священник бережницької церкви святих апостолів Петра і Павла отець Ярослав Квасній розповідає, що церкву Різдва Пресвятої Богородиці закрили ще у Радянському Союзі, і з того часу вона не використовувалась.

Громада села розпочала будівництво нового храму у 1989 році, оскільки вже тоді церква Різдва Пресвятої Богородиці була в аварійному стані і відправляти Служби Божі у ній не дозволяли. Також для громади Бережниці та церква була вже замалою.

Церкву люди завжди доглядали і  підтримували. Храм трохи перекривали, як в народі кажуть, паперовим шифером. Гонтів вже не було взагалі – погнили, пропали, – пояснює отець Ярослав.

І додає: 

За президентства Ющенка виділили кошти, щоб її реставрувати. Церкву хотіли пронумерувати і перевезти у село Руда. Там є музей Івана Виговського. 

Отець Ярослав пригадує, що спершу місцеві жителі не хотіли, щоб церкву перевозили у сусіднє село. Проте згодом погодились, тільки щоб її зберегти.

Коли на це виділили кошти, приїхала бригада, зробила риштування, накрила брезентом і поїхала. Потім нам зробили докір, що хтось у бригади дошки з риштування вкрав. Приїхали ті люди через місяць чи, може, більше і побачили, що весь храм знизу грибком покрився. І все. Нам обіцяли, що храм законсервують, а потім приїдуть майстри, які будуть нумерувати деревину і замінять усе погане на нове. Ніхто більше не мав права заходити до церкви. Люди перестали йти щось відновлювати, щоб знову не докоряли крадіжками. Місцеві і зараз обкошують територію, але ближче до церкви не йдуть. Бригада зробила риштування біля церкви і всередину не було можливості заходити через стовпи і перекладини, – пояснює священник. 

На цьому роботи зупинилися, каже отець Ярослав. Священник розповідає, що ініціативні люди з громади і писали звернення, і їздили у профільні установи щодо збереження церковці, але відповідь була одна: «Дайте собі спокій! Ми маємо у набагато кращому стані церкви, і не можемо їх перевезти, бо немає фінансування».

Церква Різдва Пресвятої Богородиці є у державній власності. Оскільки храм був в аварійному стані, його вирішили порятувати: виділили кошти на тимчасове накриття, щоб зберегти  і почати реставрацію. Але з обласного бюджету кошти на це не виділили, а накриття з часом знищилося. Частина перекриття церкви завалилась всередину, вона замокає. Церква прийшла в такий стан тому що багато років не використовується. Були розмови про те, щоб перенести її в музей Виговського у Руді, але ті розмови закінчились нічим, – сказав у коментарі Galnet начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик.

Він також зазначив, що від громади питань чи прохань не надходило. 

Церкву можна відреставрувати, але постає питання, що буде далі: чи вона буде стояти порожня. Дуже важливо, щоб місцева громада проявила до того зацікавленість і була б активна дія з боку місцевих депутатів. Я думаю, найкращий вихід – дізнатись чи громада готова цю церкву підтримати, якщо її відреставрують, щоб вона не стояла порожня, або вирішувати питання про розбирання і перенесення церкви до скансену чи до іншого музею. Це треба вирішувати з громадою і місцевою владою. – Додав Василь Петрик.

Натомість отець Ярослав каже, що церква Різдва Пресвятої Богородиці перебуває у такому стані, що реставрувати її уже неможливо.

Ми колись говорили з ініціативними жителями, щоб побудували невеличку дерев’яну капличку. Там би поставили напис, який зараз розташовується над вхідними дверима церкви, що цей храм збудований у 1724 році. Також зробили б макет старенької церкви і образ Різдва Пресвятої Богородиці. Але ніхто не дозволяє. І там немає що реставрувати. Туди страшно заходити – там все впало, – пояснив священник.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.