У віллі «Сонячній» у Львові створять Музичний центр імені Людвіка Геллера

logo


МІСТО

Ініціаторкою створення культурного закладу стала мешканка вілли

Фото: Galnet

У Львові створять Музичний центр імені Людвіка Геллера. Установа стане новою філією Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької. Розмістять її у віллі «Сонячній», що на вулиці Мельника, 7.

Вілла «Сонячна» має цікаву історію. Її збудували у карпатському стилі для другого директора Великого міського театру (тепер це Львівська опера) Людвіга Геллера у 1905 році. 

Він був різносторонньою особистістю. Перед тим як стати директором Оперного театру, очолював театр Скарбка – сучасний театр Марії Заньковецької. Сам був меценатом, режисером, певний час керував залізницею, – розповідає Galnet директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Михайло Кобрин.

У радянський період вілла втратила автентичне планування: з неї зробили багатоквартирний будинок. Сьогодні там живуть люди, а ось напівцокольне приміщення на першому поверсі вже кілька років пустує. Колись, до слова, там діяли молодіжні організації.

Фото: Galnet

Фото: Galnet

Фото: Galnet

Мешканка вілли Людмила Савченко звернулася в управління культури Львівської міської ради з пропозицією: створити у незадіяному приміщенні музей імені Людвіга Геллера. Під час спільних обговорень вирішили облаштувати там Музичний центр імені Людвіга Геллера, аби увіковічнити ім’я видатного культурного діяча та вдихнути нове життя у це місце. 

Як пояснює Михайло Кобрин, Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької нараховує близько 25 тисяч експонатів. Відтак, виставкової площі установі бракує. 

Ми маємо потребу, насамперед, десь їх показувати, адже у нас обмежені площі. По-друге, виникла ідея створити фонотеку та саундбанк, де можна було б оцифрувати старі платівки, записи, пісні і відповідно зберегти для майбутніх поколінь. Ми маємо, наприклад, дуже багато платівок і міжвоєнного Львова, і часів Соломії Крушельницької. Дуже багато записів поки що невідомі суспільству і їх важко зробити доступнити для людей, тому що вони зберігаються у наших фондах у виглядів платівок, – додає директор.

Окрім того, у новоствореному Центрі планують організовувати тематичні заходи: лекції, виставки. 

Напівцокольне приміщення має 4 кімнати, загальною площею трохи більше 70 м². Вхід туди є окремим, відтак відвідувачі не заважатимуть людям, які живуть у віллі. 

Фото надав Михайло Кобрин

Там потрібно зробити ґрунтовний ремонт, останній був орієнтовно 10-15 років тому. За словами Михайла Кобрина, облаштувати планують все максимально мінімалістично та практично. Окрім того, туди необхідно закупити обладнання та інші побутові речі.

Фото надав Михайло Кобрин

Фото надав Михайло Кобрин

Після офіційної передачі приміщення в оренду Музично-меморіальному музею Соломії Крушельницької, розроблятимуть конкретнішу візію майбутнього Центру і підсумують, скільки коштів на його створення потрібно.

Маленькими кроками ми будемо це реалізувати. Щоб це було живе та цікаве місце, яке б заклало підвалини збору музичних збірок: де можна було б оцифровувати, зберігати та накопичувати ці матеріали, – зазначає Михайло Кобрин. 

Щоб реалізувати задум, шукатимуть різні варіанти залучення коштів: грантові проєкти, підтримка меценатів та спонсорів. 

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги