Учні 50 шкіл на Львівщині ходять в туалети на вулицю

logo


Учні 50 шкіл у Львівській області змушені ходити до туалету на вулицю. Найбільше закладів, які досі не облаштовані цивілізованими вигодами, у Турківському районі ― аж 20, ще 14 у Старосамбірському.

У середній школі першого та другого ступенів у селі Мельничне на Турківщині у дві зміни вчиться 81 школяр. Діти тісняться у маленьких класах, часом навіть прохідних. Та це не найгірше. Учні цієї школи з часу її заснування ― а це вже 82 роки ― в туалет ходять на вулицю.

«Так трохи не зручно, хотілося б щоб було ліпше в школі», – каже учень восьмого класу Микола Товстуляк.

Туалетні кабінки за кілька метрів від будівлі. Вони вузькі, але є окремі для хлопчиків та дівчаток. І ще одна для вчителів. Замість унітазу ― діра в підлозі. І жодної лампочки.

«Мені в них трохи холодно, там смердить», – говорить учень другого класу Володимир Галич.

Помити руки діти можуть хіба що в умивальнику в коридорі школи. Але воду через морози не заливають. А от старшокласники кілька разів на тиждень до туалету бігають ще далі. Фізкультура та трудове навчання у них в будинку за п’ятдесят метрів від основного корпусу. Туалети тут хочуть прибудувати.

«Всередині місця немає, тому що ще бачили ви прохідний клас. Тут тільки одна версія добудови, варіант з боку», – каже директорка Мельничненської школи Анеля Блажівська.

20 шкіл з 50-ти у Турківському районі мають туалети на вулиці. За цей навчальний рік відділ освіти встиг відремонтувати чи добудувати п’ять нових внутрішніх вбиралень. Щоб зробити більше, треба гроші.

«Для якісного вирішення цієї проблеми потрібно сума приблизно п’ять з лишнім мільйонів. Частина шкіл розташована в двох і більше приміщеннях. Отже, скажімо, якщо внутрішній туалет є в одному приміщенні школи, то в іншому корпусі його може не бути. Це також потрібно враховувати», – додає начальниця відділу освіти Турківської РДА Наталя Гошівська.

У бюджеті області грошей, виділених саме на цю справу, нема. Це питання обласна рада буде розглядати наступного тижня.

«Ми 28 лютого на сесії будемо затверджувати програму розвитку освіти. Я буду починати свої запитання з туалетів. Бо для мене на сьогодні розвиток освіти ― це насамперед комфорт учнів. Я хочу запитати, а куди поділася стрічка з бюджету області, яка би мала бути виділена на туалети», – розповідає перша заступниця голови облдержадміністрації Парасковія Дворянин.

Без проектно-кошторисної документації лише за попередніми підрахунками департамент освіти проситиме виділити щонайменше сім мільйонів гривень.

«Я думаю, що такої суми не буде, але якась сума буде. І, я думаю, що будемо говорити про співфінансування місцевих бюджетів на облаштування внутрішніх вбиралень», – пояснює начальниця обласного департаменту освіти і науки Любомира Мандзій.

Зараз на Львівщині зовнішніми вбиральнями користуються учні 50-ти шкіл. Торік нормальні туалети зробили у 16 закладах.