Український винахідник зробив революційний дирижабль для Пентагону

logo


Украинский изобретатель сделал революционный дирижабль для ПентагонаІгор Пастернак, який виїхав зі Львова на початку 90-х, побудував у США багатомільйонний бізнес. А потім за замовленням Пентагону сконструював дирижабль, здатний перевозити сотні тон вантажу і навіть бути небесним готелем або повітряним парком розваг.«Моя історія могла статися тільки в Штатах. Ні в одній іншій країні світу це було б неможливо», — розмірковує Ігор Пастернак, в минулому – радянський інженер, а нині — засновник і керівник американської компанії Worldwide Aeros зі штаб-квартирою в Лос-Анджелесі. Річний оборот — 15 мільйонів доларів, штат — близько 100 осіб.

Це зараз про його винахід знімають програми на History Channel і пишуть the New York Times. А в 1994 році він тільки приїхав в США з величезними амбіціями. Розраховувати міг лише на себе. І на удачу.

Незнання — сила

Свій перший бізнес по створенню аеростатів для метеоспостережень і розміщення реклами Пастернак почав ще в СРСР в часи перебудови, студентом, випускником Львівської політехніки. Молодому бізнесмену вдалося так налагодити роботу, що його продукція була затребувана навіть у Німеччині, Польщі та Росії.

Після розвалу Союзу, відчувши на собі всі принади бандитських 90-х, Ігор вирушив у США слідом за батьками і сестрою. Йому було 30 років.

Він хотів і далі будувати дирижаблі і аеростати. Разом з сестрою і кількома близькими друзями заснував компанію Worldwide Aeros.

Найголовніше було знайти першого замовника. За ним він відправився до Вашингтона, оббивати кабінети потенційних клієнтів.

«Тільки недавно впала Берлінська стіна, від неї пил ще стояв. До радянських жителів в Америці ставилися, як до ворогів народу.Я прийшов з перекладачкою, сам говорю по-російськи. А в мене запитують: «Ви американська компанія?» Кажу: так. «Ну, тоді все нормально, будемо мати з тобою справу».Так компанія отримала першого замовника на аеростат.Щоправда, гроші від першого замовлення, досить швидко закінчилися. Для розвитку бізнесу ще були потрібні кошти. Пастернак вирішив звернутися в банк за позикою. У нього не було ні посвідки, ні кредитної історії, ні особливого досвіду ведення бізнесу в Штатах. «Сьогодні я знаю, що це неможливо. 20 років тому я цього не розумів», — говорить бізнесмен.Украинский изобретатель сделал революционный дирижабль для Пентагона

Але новачкам щастить — Пастернак умовив місцевого конгресмена дати йому рекомендаційного листа і переклав на англійську мову довідку з української податкової служби. З цими документами пішов в банк — і отримав кредит.

Перші десять років існування компанії не все йшло гладко. Замовники і гроші то були, то ні.

«Ти завжди знаєш, що після депресії буде момент, коли все буде добре. А коли все добре, ти точно знаєш, що буде погано», — філософствує бізнесмен.Украинский изобретатель сделал революционный дирижабль для Пентагона

Американська мрія

Основні гроші Ігор Пастернак заробляє на аеростатах і дирижаблях. Літальні апарати використовуються для реклами та туризму, метеоспостережень, відеоспостереження та телебачення. Один із зібраних компанією Пастернака дирижаблів навіть забезпечував безпеку з повітря на кубку UEFA в Португалії.

Передостанню модель, Aeros 40D Sky Dragon, купила мексиканська компанія для моніторингу нафтопроводів. Раніше подібний дирижабль купив уряд Таїланду – військові використовують його для антитерористичної діяльності.

Украинский изобретатель сделал революционный дирижабль для Пентагона

Заробляючи мільйони на аеростатах, Пастернак ніколи не залишав свою мрію: створити гібридний дирижабль, який зміг би перевозити вантаж в 250-500 тонн.

Для порівняння — 250 тонн може взяти на борт найбільший вантажний літак у світі Ан-225 «Мрія», побудований на київському заводі Антонова в єдиному екземплярі.

Пастернак жартує, що йому, як і Менделєєву, осяяння прийшло вночі, тільки не уві сні, а як результат безсоння.

«Стало нудно, я взяв папір, ручку і почав писати. І так винайшов систему», — згадує бізнесмен.

Військове замовлення

У 2013 році Пастернак побудував прототип Aeroscraft, розрахований на вантажопідйомність в 66 тонн, довжиною 64 метри. До нього він ішов довгі одинадцять років.

У 2005 році Worldwide Aeros виграла тендер, який проводило Агентство передових оборонних дослідницьких проектів DARPA, пов’язане з Пентагоном. Воно було зацікавлене у створенні повітряного транспорту вантажопідйомністю в 500-1000 тонн. Компанія, яка змогла б його створити, отримала 30-річний контракт на постачання такого типу транспорту для армії США. Проект вантажного дирижабля, який розробив Пастернак, був визнаний кращим. Конкурувати йому довелося з Lockheed Martin, Boeing і Northrop Grumman Corporation — найбільшими американськими авіабудівних корпорацій .

Втім, Lockheed Martin, Boeing і Northrop Grumman Corporation не сконцентровані виключно на будівництво дирижаблів. Це пояснюється тим, що дирижаблі — досить вузьконишевий продукт, попит на який обмежений.

У 2009 Worldwide Aeros отримав контракт від Пентагону в 50 млн. доларів на розробку дирижабля-прототипу.

Політ нормальний

Восени 2013 року відбувся перший тестовий політ. Ігор Пастернак разом з пілотом перебував у кабіні дирижабля. Всі тести пройшли чудово: Aeroscraft Dragon Dream з вантажем піднявся в повітря і літав на невеликій висоті більше півгодини, потім також благополучно приземлився.

Украинский изобретатель сделал революционный дирижабль для ПентагонаУкраинский изобретатель сделал революционный дирижабль для Пентагона

Пентагон підтвердив успішність винаходу Пастернака.

А далі конструктора чекала неприємність. Буквально через кілька місяців після випробування дах ангара часів Другої світової війни, в якій стояв прототип дирижабля, обрушився. Перший і єдиний Aeroscraft Dragon Dream знищений. Тепер його можна побачити тільки на фото та відео.

Природно, Пастернак не сумує і веде переговори і з військовими, і з комерційними потенційними замовниками, зацікавленими у створенні вантажного дирижабля. Серед них знову фігурує Пентагон.

Всього ж за останні 10 років Пастернаку вдалося укласти з військовими відомствами США більш 20 контрактів на поставку аеростатів і дирижаблів для спостережень. На них компанія заробила близько $80 млн.

Як планується, перший дирижабль на 66 тонн буде побудований в 2017 році, а його побратим місткістю 250 тонн – роком пізніше. В компанії планують їх не продавати, а здавати в оренду. Перший – за 25 мільйонів доларів на рік, другий – за 55 мільйонів доларів.

За матеріалами: forumdaily.com