В Ілові на Львівщині вперше за час незалежності провели археологічні розкопки: що знайшли вчені

logo


Перші та єдині, до цього часу, розкопки проводились тут ще у 1987 році.

Науковці Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України та Історико-культурного заповідника «Стільське городище» провели спільну археологічнуекспедицію в с. Ілів на городищі «Печера». Розкопки тривали три тижні, в процесі вдалося дослідити 3 хронологічні горизонти пам’ятки: доби енеоліту – культури лійчастого посуду (IV тис. рр. до н.е.), ранньозалізного часу (кін. II – поч. І тис. до н. е.) та княжої доби (Х-ХІІІ ст.). Керівником експедиції став науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства Андрій Гавінський, спільно з ним на пам’ятці працювало ще шестеро науковців.

Найціннішою знахідкою стала наземнаспоруда прямокутної форми, розташована на краю дитинця укріпленого городища. Її довжина 12 м, а ширина — 4, по периметру через 1-2 м прослідковуються сліди від вкопаних стовпів.

«Про датування наразі не йдеться – мусимо вивчити всі знахідки прискіпливіше. Але якщо прив’яжемо цю споруду до дохристиянського капища, то йтиметься про 10 ст. Вважаємо, що спершу це городище було святилищем, пізніше воно, очевидно, втратило цю функцію із впровадженням християнства, а вже згодом могловикористовуватися як городище-сховище для тих сіл, які фіксуємо навколо цієї гори – в долині річки Іловець. Споруда не була житловою, а мала громадське призначення: про це свідчить відсутність слідів вогнища, невелика кількість уламків горщиків. Люди могли збиратися тут для прийняття важливих рішень, проведення обрядових дій», – розповідає Андрій Гавінський.

Загалом під час досліджень науковці виявили шість нерухомих об’єктів: рештки енеолітичної хати і господарської ями культурилійчастого посуду доби енеоліту; велику наземну споруду (про яку йшлося у матеріалі вище) і три господарські ями княжого періоду. А також більше тисячі рухомих об’єктів: уламків посуду, крем’яних знарядь праці, предметів зброї.

«Розкопати таке городище, а ще знайти там об’єкти – за велике щастя, це рідкість. Крім того, це не є таке звичайне городище захисного призначення – воно мало іншу функцію, скажімо, сакральну для того часу. Як на таку невеличку площу, розмір городища приблизно 40 на40 метрів, результати розкопок дуже багаті! Потенційно, вони можуть змінити трактування пам’ятки – дуже рідко зустрічаються такі великі наземні споруди. Подібні споруди трапляються переважно на Буковині. А це буде таке перше городище-святилище, добре досліджене в регіоні Верхнього Дністра», – додає Андрій Гавінський.

Нові археологічні знахідки доповнюють висновки перших розкопок, що проводились тут ще у 1987 році Борисом Тимощуком та Іриною Русановою. Вони дають уявлення про виглядгородища та його забудову. За словами директорки Історико-культурного заповідника «Стільське городище» Ірини Іваночко, після необхідних опрацювань знайдених матеріалів, в планах заповідника зробити тимчасову експозицію.

«Охороняти і популяризувати пам’ятки археології завжди найважче. Це не будівля, – все цінне знаходиться під землею, його не видно. Тому так важливо, що заповідник проявляє ініціативу і докладає багато зусиль, щоб відшукати, дослідити і продемонструвати цю археологічнуспадщину. Багато працюють з дітьми: проводять квести, екскурсії, їздять по школах області. Це цікаво і це сприяє розумінню, чому археологія важлива», – коментує директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.

До Дня археолога, який відзначали в Україні 15 серпня, на місці розкопок провели екскурсію для місцевих дітей.

Читати далі

FridayAugust 18th, 2023

Львівський район очистився від радянської монументальної спадщини майже на 70%

Wednesday August 16th, 2023

В Сокалі зібрали майже 30 тисяч гривень для військовослужбовців під час благодійного концерту “Ритми Бугу 2.0”

Wednesday August 16th, 2023

У Львові відбудеться благодійний форум «Незалежні»

Wednesday August 16th, 2023

У Львові відбудетьсяфестиваль українського кіно

Tuesday August 15th, 2023

Стартує обласний мистецький конкурс «Кращі книги Львівщини»

Tuesday August 15th, 2023

У Львові відкрили виставку світлин Гуцульщини українського живописця, графіка і педагога Карла Звіринського

Tuesday August 15th, 2023

На Стрийщині відбувся ІІІ історичний форум для молоді «Гідні нащадки гетьмана Івана Виговського»

Tuesday August 15th, 2023

У Львові Прокурори вимагають зобов’язати фізичну особу укласти охоронний договір на об’єкт культурної спадщини – «Віллу Алєксандера Кшечуновича»

Sunday August 13th, 2023

Культура Яворового краю чергово підкорює фестивалі закордоння! | Яворівська РДА

Friday August 11th, 2023

Лондонський органіст зіграє у Львові концерт та навчатиме дітей музики