В Історичному музеї відкрили виставку про день перед бомбардуванням Львова та вересень 1939 року

logo


У Львівському історичному музеї відкрили виставку артефактів і спогадів про те, що відбувалося у місті за кілька днів до і у перший місяць німецького бомбардування і радянської окупації. Експозицію презентують до 80-річчя цих трагічних подій.

Останні дні перед 1 вересня 1939 року Львів живе звично. На площі Ринок, як завжди, людно, торгують, тут плітки розповзаються блискавично. Цей час на виставці презентують через базарні речі, капелюшки, віяло.

«Наприклад, ми показуємо капелюх львівської майстерні на вул. Коперника, 11. Він належав львівському м’яснику. Це був представник заможного середнього класу. А біля капелюха ми виставили тогочасне радіо, через яке цей м’ясник слухав офіційну інформацію», – розповідає зберігач фондової групи «Зброя» Львівського історичного музею Тарас Рак.

Демонструють тогочасні джерела інформації, звідки містяни дізнавалися про війну: радіо, телеграф, газети, фото.

«Ви зможете побачити звичайний дешевий календарик, але на ньому відзначено 1 вересня 1939 року. Чому відзначено, ми не знаємо. Можливо, саме через війну, можливо, люди мали якісь плани на той час, ми не знаємо», – додає Тарас Рак.

На той момент уже було підписано пакт Ріббентропа-Молотова. Його на виставці відтворено символічно: на столі – карта поділеної Польщі, на стінах – портретні натяки на Сталіна та Гітлера.

Уранці 1 вересня німецькі війська кинули бомби на Львів. Містян це заскочило зненацька.

«Львів’яни не очікували такого моменту. І навіть у перші дні, коли це сталося, люди ще до кінця не вірили і не усвідомлювали, що насправді відбувається», – вважає завідувачка відділу «Музей історії України» Оксана Куциняк.

Найперше бомби полетіли на Головний залізничний вокзал, там загинуло близько сотні людей. Про цю подію нагадують на виставці зворушливі експонати: вокзальна лавка та покинуті валізи.

«Звичайна чавунна лава зі львівського вокзалу, на якій зосталися чоловіча тростина та пара жіночих рукавичок, дорожні валізи. Ми не знаємо, чи люди приїхали, чи мали їхати, чи взагалі були ці люди там. Але через ці речі ми маємо пам’ять про тих загиблих людей», – пояснює Тарас Рак.

Атмосферу початку війни на експозиції відтворюють озвучені спогади Лариси Крушельницької та Осипа Назарука.

«Відвідувач зможе перейти в атмосферу тих подій за допомогою ще й звукового ефекту бомбардувань, які ми також розмістили у виставкових залах», – додає Оксана Куциняк.

Німецькі бомбардування показано моделями літаків, оригіналами авіаційних бомб і зброї.

«Маємо, до прикладу, польський сигнальний пістолет, зразка 1920 року «Warsztaty Broni we Lwowie», це львівське виробництво», – показує експонат Тарас Рак.

Про прихід «совітів» тут свідчать документи, зброя і фото, на яких львів’яни не знають, на що сподіватися. Тому вітають прихід радянської влади. Але натомість, отримують початок репресій і перші розстріли.