В мережі з’явилися 320 оцифрованих документів УПА зі знайденої на Львівщині схованки

logo


320 документів українських підпільників, закопаних у лісі на Львівщині, через 70 років стали доступними для українців.

Колекцію документів оприлюднено на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Архів знайшли 2009 року у лісі поблизу села Лапаївка Львівської області. Його закопали восени 1950 року у металевому молочному бідоні. Так повстанці сподівалися врятувати свідчення про їхню боротьбу.

Наукова назва цих матеріалів – «Лапаївський архів».

«Центру досліджень визвольного руху вдалося домовитися про копіювання. Відтак весь архів тепер оприлюднено онлайн. Нашою місією є робити минуле доступним, тож імена повстанців, персональні історії депортації, документація УПА дійшли таки до українців, хоч і через 70 років», – прокоментувала директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник.

«Лапаївський архів є унікальною знахідкою для науковців та громадськості. Знайдений масив включає, до прикладу, поради для підпільної друкарні, описи вибухівки, інструкція про ведення фінансів, поіменні списки загиблих повстанців з біографіями та описами обставин загибелі. Ми припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, ймовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, головного командира УПА», – додав історик та член Центру Руслан Забілий.

До онлайн-збірки увійшли:

документи СБ ОУН: інструкції, протоколи допитів;
тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка – «Хмеля», який керував підготовкою повстанців;
звіти підпілля з Волині, Львівщини, Дрогобиччини, Рівненщини, Станіславщини, Тернопільщини;
вишкільні матеріали, інструкції, листівки;
накази про присвоєння звань воякам УПА;
списки загиблих у боротьбі з більшовиками, некрологи.

Також архів містить поіменний список вивезених у Сибір дітей, юнаків та старих людей.

Повстанці описали жорстоку процедуру вивезення людей більшовиками та зібрали статистичні дані про депортації  в одному з районів.

У жовтні 2020 року в заповіднику урочище «Криниченька» Радомишльського району Житомирщини археолог-аматор відшукав гільзу від снаряда, у якій зберігалися листівки УПА.

Раніше у лісі на Львівщині знайшли сховок із архівами УПА. Вони були закопані у металевих бідонах в лісі біля міста Мостиська.

Тим часом, пошуковики знайшли у Вінниці на території колишнього авіаційного госпіталю місце поховання солдат УНР та Української галицької армії. Це найбільше подібне в Україні поховання, де можуть лежати кілька тисяч військових.

image

image

image