В музичному інструменті зі Львова знайдено записку з ХІХ століття

logo


Йдеться про орган з Львівського кафедрального собору. Інструмент зараз перебуває на реставрації у Польщі.

Як розповів новинарному веб-сайту «Твоє місто» органний майстер Віталій Чижевський, під час демонтажу інструмента в елементах шафи знайдено  записку, датовану 1899 роком, яку залишили працівники фабрики Яна Слівінського. Зміст її такий: «Ті, що цей орган ставили, для вічної пам’яті тут підписалися!! Львів, 1899. Юліан Райманн, Франтішек Бучак, Антоні Бар, Борусевич Ян, Лакування Генрик Бурштин».

Варто додати, що фірма Слівінського, а це – “Фабрика органів костьольних і гармоній у Львові”, заснована 1876 року, за час існування, до початку XX століття, виробила понад 200 інструментів. Більшість – для костелів Галичини і Львова. У Львові це костели Марії Сніжної і Св. Казимира під Високим Замком, храми на Сигнівці і Беднаровці, перебудовані органи для Катедри і костелу Єзуїтів. На сьогодні в Україні збережено два інструменти роботи фабрики Яна Слівінського – орган Катедри у Львові та парафіяльного костелу в Самборі. (детальніше – тут).

Повертаючись до дня нинішнього… Інструмент зі Львова відновлюватимуть на фабриці Ars Organum, що поблизу міста Зелена Гура. Реставрація триватиме близько двох років. Роботи відбуватимуться у рамках польсько-української програми «Спільна спадщина» коштом міністерства культури Польщі та інституту «Полоніка».

Доки інструмент не повернуть до Львівської катедри, у храмі звучатиме інший, малий, встановлений у пресбітерії храму.  Цей орган реставратори привели до ладу 2018 року.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів