Відремонтована львівська вулиця спричинила конфлікт між мешканцями і водіями

logo


Колись вщент розбита і тому тиха вулиця Микола Голубця у Львові після реконструкції стала однією з найбільш навантажених транспортних артерій Личаківського району. Водії тепер об’їжджають цією вулицею затори на Личаківській, натомість мешканці почали хвилюватися за власну безпеку. В результаті міська комісія з безпеки дорожнього руху вирішила повністю заборонити транзитний рух автомобілів цією вулицею.

Але це рішення не лише обурило водіїв, які уже звикли об’їжджати затори на Личаківській через вул. Голубця, але й змусило міських чиновників задуматись над комплексним розв’язанням проблеми трафіку на Личаківській.

«Водії настільки безпардонні, що обганяють один одного»

Вулиця Голубця починається з вул. Пасічної, і виходить на вул. Личаківську через вул. Дріжджеву. Вона простягається трохи більше кілометра та має ширину близько 5 метрів. Вздовж вулиці розташовані переважно одно- чи двоповерхові приватні будинки.

Раніше вулиця Голубця була непроїзною, бо через жахливий стан дороги водії не ризикували сюди заїжджати. Натомість мешканці цієї вулиці постійно вимагали у міської ради зробити ремонт, щоб вони могли безпечно нею їздити. У 2017 році за проектом комунального «Інституту просторового розвитку» на вул. Голубця провели реконструкцію. Проект вулиці розробили за генеральним планом Львова, який передбачає, що вул. Миколи Голубця є житловою зоною, тому тут не передбачили тротуарів. Дорогу виклали бруківкою, обладнали спеціальними підвищеними переходами і т.зв. «берлінськими подушками» для заспокоєння автомобільного руху. В результаті вийшла фактично пішохідна вулиця.

Вулиця Голубця з’єднує вул. Пасічну і вул. Личаківську

Тепер вулицею Голубця майже цілодобово ганяють автомобілі, намагаючись об’їхати затори на Личаківській. Особливо активним рух на вулиці є вранці, коли до Львова їдуть мешканці Винників та прилеглих сіл, та ввечері – коли вони повертаються додому. Місцеві кажуть, що можуть нарахувати понад 700 автомобілів за годину на своїй вулиці.

«Автомобілі почали їздити одразу після завершення ремонту вулиці, але спочатку потік не був шалений, вони їздили суто у час пік. Критична ситуація з автомобілями у нас триває близько року. Водії настільки безпардонні, що обганяють один одного, сигналять пішоходам, збивають тварин», – розповіла ZAXID.NET мешканка цієї вулиці Агафія Ногаль.

Питання житлової вулиці, яка несподівано стала магістральною, уже кілька разів розглядали на міській комісії з безпеки дорожнього руху в міській раді Львова. 6 листопада ця комісія прийняла рішення встановити на цій вулиці знаки «пішохідна зона», «тупик» та облаштувати фізичні обмежувачі руху (стовпці, півкулі тощо), щоб водії не мали жодної можливості проїхати цієї вулицею. Поліція цю схему погодила частково і дозволила лише встановити знаки «пішохідна зона» і «рух заборонено».

З 18 листопада, після встановлення цих знаків, поліцейські почали штрафувати водіїв, але мешканці вулиці кажуть, що це не допомогло розв’язати проблему.

Мешканці вул. Голубця на засідання міської комісії з безпеки дорожнього руху (фото ZAXID.NET)

«Зараз нам виставили знаки, але ніхто на це не зважає. За два тижні, що стоять знаки, поліція зупиняла водіїв, але коли поліції немає, транзитний рух відновлюєтеся», – стверджує Агафія Ногаль.

«Вам кров потрібна на цій вулиці?»

Нові знаки на вул. Голубця викликали обурення і серед водіїв, які уже звикли об’їжджати затори на Личаківській цієї вулицею. Депутат Львівської міськради Львова Григорій Козловський, який живе у Винниках, наприклад, відкрито висловлюється проти заборони руху на вул. Голубця. Він зізнається, що попри заборону продовжує їздити цією вулицею, сплачуючи штрафи за порушення ПДР.

«З’явилося дві чи три людини, яким перед хатою їздять машини, і захотіли зробити вулицю приватною, пішохідною. Ми категорично повинні сказати ні. Але я прекрасно розумію, що вулиця зроблена таким чином, що немає доріжки для пішоходів. Цю проблему треба вирішувати. Дійсно, вулиця має бути односторонньою, але водночас реверсною. Зранку, коли є затор з 8:00 до 11:00 нехай люди їдуть зверху вниз, а з 18:00 до 20:00 – назад», – заявив Козловський під час останнього засідання сесії Львівської міськради 21 листопада.

Зараз на вул. Голубця встановлені знаки «пішохідна» зона» і «рух заборонено» (схема ЛМР)

Козловський також попередив, що у разі повного перекриття цієї вулиці, у мерію прийдуть обурені водії з активістами.

«Я можу вам з соцмереж почитати коментарі, люди аж виють. Ви хочете, щоб люди зібралися разом з активістами, прийшли і викинули тих людей, що дороги перекривають? Вам кров потрібна ще на цій вулиці?», – емоційно продовжив депутат.

Попри знаки про заборону руху автомобілі продовжують їздити вулицею Голубця (фото жителів вулиці)

Щоб вирішити суперечки мер Андрій Садовий дав доручення комісії з безпеки дорожнього руху ще раз розглянути це питання та знайти компромісне рішення. Але розв’язати проблему із вулицею Голубця так, щоб не страждали ні мешканці, ні водії, виявилось зовсім не просто.

Як зменшити затори на Личаківській?

26 листопада комісія з безпеки дорожнього руху ще раз погодила рішення про встановлення обмежувачів на вулиці Голубця і встановлення знаків «тупик». Рішення остаточно заборонити транзит цієї вулицею підтримали майже усі члени комісії, у тому числі представник поліції. Головний аргумент на колристь такого рішення – у генплані міста вказано, що ця вулиця є житловою, де не передбачений транзитний рух автомобілів.

«Правила дорожнього руху передбачають, що транзитний рух через житлову вулицю є заборонений. Ми повинні керуватися законодавством і думати перш за все за жителів міста Львова, а не Винників та прилеглих сіл», – заявив член комісії з безпеки руху, директор ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олег Шмід.

Громадська активістка Анастасія Карп’як, яка живе поруч із вул. Голубця, вважає, що мерія має не лише перекрити вул. Голубця, а й терміново почати працювати над розвантаженням Личаківської. Тому вона зареєструвала петицію про будівництво нової дороги між вул. Пасічною та Винниками, яка 27 листопада набрала необхідні для розгляду депутатами ЛМР 500 голосів.

«Перехрестя Пасічна-Личаківська є насправді закорковане останні 7-8 років, і цей корок зростає постійно. Те, що мешканці вулиці Голубця вийшли і протестують проти транзитного руху – це дуже нормально. Водночас не можна забудувати, що є місто Винники, яке є частиною Личаківського району, і його мешканці є заручниками ситуації. Для того, щоб знайти спільне рішення, яке буде прийнятне для всіх, нам потрібно думати про те, як випустити цей трафік з Винників в напрямку Львова. І чи це буде якась додаткова смуга руху, чи це буде якась нова дорога – ми прийшли до такого моменту, що це треба вирішити», – каже Анастасія Карп’як.

Аби хоч частково полегшити ситуацію з трафіком на Личаківській, ЛКП «Інститут просторового розвитку» уже розробив проект розширення частини дороги на перехресті Личаківської і Тракту Глинянського, що може дещо розвантажити вул. Личаківську.

«Є проект, де додається одна смуга і на ділянці між Пасічною і Трактом Глинянським з’являється чотири смуги. Це буде тимчасова полегкість. Але звичайно, що треба думати і про інші плани», – пояснює Олег Шмід.

Ще у 2017 році міська рада погодила детальний план території, який передбачає будівництво кільця на перехресті Личаківська – Пасічна. Будівництво такого кільця мало б розв’язати проблему заторів на Личаківській, однак реалізація цієї ідеї потребує не лише грошей, але й часу.

Депутат Львівської міськради з Личаківського району Юрій Кужелюк наполягає на тому, щоб гроші на проектування кільця заклали у бюджет 2020 року, а уже у 2021 році його збудували. «Важливе прийняття політичного рішення, щоб негайно приступити до будівництва цієї розв’язки. Всі версії із реверсним рухом і так далі є нежиттєвими», – впевнений Кужелюк.

Щоб зменшити напругу серед водіїв уже найближчим часом міська комісія з безпеки дорожнього руху шукатиме альтернативні шляхи зменшення трафіку на Личаківській. Мова йде про нові дорожні знаки та зміну організацію руху. А от чи прийдуть після остаточної заборони руху на вул. Голубця обурені водії з пікетом під міську раду – уже незабаром можна буде побачити.