Війна за маршрутки: що чекає на громадський транспорт у Львівській громаді

logo


image

Від початку року Львівська міська рада запустила декілька автобусів, які дублюють приміські маршрути.

З 1 січня цього року офіційно розпочала свою роботу Львівська об’єднана територіальна громада. Фактично до міста Львова адміністративно прив’язали низку довколишніх сіл. Тому постало питання про їх сполучення з центром міської ОТГ, пише Еспресо Захід.

“Для забезпечення якісного транспортного сполучення населених пунктів МТГ зі Львовом рішенням виконавчого комітету від 2 жовтня 2020 р затверджено схему 9 маршрутів до цих сіл і селищ – це продовження 4 наявних і запровадження 5 нових. Схему маршрутів погодила поліція”, – повідомили ще 31 грудня в ЛМР.

Однак роботу приміських маршруток, які курсували раніше, не припинили. Відтак виникла ситуація, коли обласні маршрутки почали “змагатися” з міськими за пасажирів.

4 січня АТП №1 закликало обласне управління транспорту негайно припинити “незаконну роботу приміських маршрутів №111, 180А і 217А”, адже замість них уже запустили маршрути №1А та №61 – комунальні низькопідлогові автобуси великої місткості.

“Ці маршрути курсують незаконно, не узгодивши свої схеми руху і графіки з міським управлінням транспорту. Вони не перевозять пільгових пасажирів і завдають значних збитків АТП №1 та громаді Львова”, – повідомив директор ЛК АТП №1 Орест Хамула.

Натомість заступник голови Львівської облдержадміністрації Тарас Грень у коментарі “Еспресо.Захід” сказав, що “жодної проблеми немає, бо формується звичайне конкурентне середовище”.

“У ЛОДА ми порушували це питання в кінці минулого року. Пропонували Львову офіційно прийняти до себе 10 маршрутів, які зараз увійшли в територію Львівської ОТГ. Місто відмовилося, відповідно, запустили свої нові маршрути в тих напрямках. Як наслідок, виникла ситуація, що АТП-1 обслуговує ці напрямки, а також там і далі їздять обласні приміські маршрутки, в яких договори чинні ще 2-4 роки. Офіційних правових підстав розривати ці договори у примусовому порядку ми не маємо, лише за згодою сторін. Незважаючи на це, на початку року ми звернулися до перевізників із пропозицією добровільного розірвати договори. Офіційної відповіді поки що немає, але знаю, що два-три маршрути таки добровільно зникнуть. Решта ж можуть таки курсувати ще кілька років, і поки не розроблено відповідної законодавчої бази, ми не можемо самі припинити дії цих угод. Але, на мою думку, що більше маршруток та автобусів, то вигідніше людям, бо є вибір, конкуренція”, – розповів Тарас Грень.

Як повідомили “Еспресо.Захід” місцеві мешканці села Підбірці, до них уже декілька днів не їздить приміська маршрутка №217А. Натомість регулярно курсує великий міський автобус №61.

“Міські автобуси кращі, бо вони комфортніші та їздять без суттєвих затримок у часі”, – кажуть люди.

Натомість громадський активіст, засновник громадської організації “За якісний транспорт” Святослав Товстига в коментарі “Еспресо.Захід” наголосив, що міські чиновники Львова порушили близько десятка правових норм, коли запустили свої маршрути за межі міста.

“Львів незаконно запустив нові маршрути. Я не проти запуску нових автобусів, а проти грубого порушення закону. Багато міських чиновників навіть не розуміють, що таке ОТГ, кажучи, що, наприклад, Дубляни та Зашків – це частина Шевченківського району. Або говорять, що територіальна громада почала діяти, тому вони можуть запускати свої автобусні перевезення. Основним законом, який регулює діяльність органів місцевого самоврядування є Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” а, саме стаття 30 пункту 10: “До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: затвердження маршрутів і графіків руху, правил користування міським пасажирським транспортом незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством”. Основний закон, який регулює автобусні перевезення, – ЗУ “Про автомобільний транспорт”, у статті 1 якого зазначено: “Автобусний маршрут міський – автобусний маршрут, який не виходить за межі території населеного пункту; автобусний маршрут приміський – автобусний маршрут, який з’єднує населені пункти і протяжність якого не перевищує 50 км”. Враховуючи ЗУ “Про автомобільний транспорт”, у межах територіальної громади між декількома населеними пунктами має курсувати приміський автобусний маршрут, а не міський. І таких порушень у діях міських чиновників є дуже багато”, – роз’яснив Святослав Товстига.

За його словами, за узгодження законодавства щодо роботи транспорту в межах ОТГ взялися на рівні держави.

Так, Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради України проєкт Закону України “Про автомобільний транспорт” від 13.11.2020 № 4376. Його метою є передача повноважень щодо організації пасажирських автомобільних перевезень від районних державних адміністрацій до обласних державних адміністрацій або виконавчих комітетів місцевих рад територіальних громад. Передбачено покласти відповідальність за забезпечення організації пасажирських перевезень на міських, приміських і міжміських маршрутах, що не виходять за межі однієї територіальної громади, на виконавчий орган ради, яка представляє інтереси відповідної територіальної громади.

“Якщо цей закон ухвалять, то виконавчий комітет в рамках закону зможе організовувати приміські перевезення в межах територіальної громади”, – додав Святослав Товстига.

Але наразі у Львові ситуація така, що де-юре не законно, але де-факто вже відбувається перерозподіл маршрутів у межах ОТГ.