Викопаний бідон з документи українського підпілля передали музею «Тюрма на Лонцького»

logo


Бідон з документами українського визвольного руху, який викопали із землі пошуківці товариства «Пам’ять», передали на дослідження історикам львівського музею «Тюрма на Лонцького».

Члени товариства «Пам’ять» розкопували місце можливого поховання жертв Другої світової війни у лісі поблизу села Зашкова. Несподівано натрапили на заіржавілий бідон. Його знайшов пошуківець Орест Лега.

«Бідон був неглибоко в землі. Спочатку такий мандраж, думав, може, то якась міна. Потім обкопав навколо, подивився, що то таке. Відкрив лише згодом, тоді побачив папери, блокноти», – розповів Орест Лега.

Ємність тісно заповнена документами українського визвольного руху. Ось про що йдеться в одній із знайдених агіток, датованій 1951 роком: «Українська молодь, пам’ятай, тільки божевільний злочинець або зрадник народу може боротися у наступну війну за перемогу московсько-більшовицьких тиранів».

Це уже третій бідон, який за 11 років знайшло товариство «Пам’ять». Але в перших двох папери майже зігнили, натомість у щойно викопаному документи у дуже доброму стані.

Головне, що до раритетів першими добралися науковці, а не чорні археологи.

«Ми повинні розуміти, якщо ми знайшли цей бідон з документами, то хтось за те, щоб він не потрапив НКВД, які полювали за такими бідонами, заплатив своїм життям, тобто він не здав цей сховок», – пояснив голова Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» Любомир Горбач.

Пошуківці передали знахідку на дослідження львівському музею «Тюрма на Лонцького».

Історик Руслан Забілий вперше взяв до рук ці документи. Ще однозначно не може сказати, що там, але, переконує, їхня цінність – значна, бо, можливо, дозволить відкрити білі плями в історії підпілля.

«Ми однозначно дослідимо ці документи, будемо мати набагато більше про них інформації. Також вони будуть відскановані і доступні онлайн. Окрім того, якщо є дублі, то у нас є обмінний фонд, і ми розповсюджуємо їх по інших музейних установах», – прокоментував Руслан Забілий.