Врятувати ведмедів від людей: як функціонує притулок “Домажир” біля Львова

logo


Вже в травні 2016 року було закладено перший камінь для ведмежого притулку “Домажир”. Директор реабілітаційного центру розповідає, що при будівництві найбільше зосередилися власне на створенні належних умов для проживання тут тварин, які раніше страждали в неволі. Тому спочатку облаштовували реабілітаційні вольєри, а вже тоді, в 2017 році, “Домажир” запрацював.

Наразі на території притулку є 3 великих лісових вольєри, розміри яких перевищують 1 га, де ведмеді живуть в умовах, максимально наближених до природних.

Як функціонує “Домажир”

Ведмежий притулок “Домажир” – це проект міжнародного благодійного фонду “Чотири лапи”, який займається розвитком подібних притулків. Головний офіс у них розташований у Відні (Австрія). “Домажир” є одним із семи міжнародних притулків, яким опікується фонд “Чотири лапи”. Власне кошти цього фонду спрямовують на розвиток ведмежого притулку на Львівщині.

“Звичайно, в нас платний вхід на територію, в нас працює сувенірний магазин, кафе. Це для того, аби ми змогли додатково підтримати наш притулок. Ведмеді потребують багато їжі та опіки” – пояснює Ігор Николин.

Притулки міжнародного фонду “Чотири лапи” також функціонують в Німеччині, Австрії, Болгарії, Косово, В’єтнамі та наразі розбудовують центр у Швейцарії.  

При будівництві міжнародного притулку на теренах Львівщини використовували німецький досвід, тобто приклад брали з ведмежого притулку “BÄRENWALD Müritz”, що в Мюрітці. Аби правильно спланувати вольєри та інфраструктуру, сюди приїжджали іноземні спеціалісти, які консультували українських працівників. Проте дизайн та увесь генплан створили місцеві архітектори.

Відтак, місцеві навички і міжнародний досвід поєднали у єдиному притулку для ведмедів фонду “Чотири лапи” в Україні – “Домажирі”.

Наразі український притулок загалом займає 8 га, на частині цієї території облаштували відпочинкову зону для відвідувачів. Також на території є 3 великих лісових вольєри та 4 реабілітаційних.   

“Спочатку ведмеді потрапляють в реабілітаційні вольєри, тоді ми за ними уважно спостерігаємо, вивчаємо їхні характери та психіку. А вже після цього, чотирилапих можна переселяти до лісових вольєрів”, – пояснює Ігор Николин.

Цього року в “Домажирі” планують збудувати ще 2 великих лісових вольєри і стільки ж реабілітаційних. Так у притулку готуються прийняти у ведмежу “сім’ю” ще близько 7 тварин. А наразі в реабілітаційному центрі утримують 11 косолапих.

Звідки привозять ведмедів

Ігор Николин розповідає, що в Україні є справді багато небайдужих активістів, які відслідковують ситуацію щодо утримання тварин в неналежних умовах. Адміністрації “Домажиру” часто самі ж люди повідомляють про ведмедів, які через людську жорстокість змушені страждати в клітках.

“Ми створили власну базу даних, де вже є близько 40 ведмедів, які також потребують допомоги. На жаль, всіх прийняти не можемо, але знаючи про це, ми в першу чергу зосереджуємось на тих ведмедях, які найбільше постраждали. Хоча всі ведмеді в неволі так чи інакше страждають”, – зазначив Ігор Николин.

За словами директора “Домажиру”, найбільший пріоритет для поселення в притулку надають ведмедям, які пройшли так звану “притравку”, тобто на яких нацьковували мисливських собак на спеціаліхованих станціях. Тварин такої долі тут ще називають “Beating bear”.

“Ми навіть започаткували компанію в Україні “Найсумніші ведмеді в Україні” і виходячи з цих пріоритетів ми домовляємося з власниками про добровільну передачу тварин. Добре, що в більшості випадків ми таки знаходимо спільну мову і розуміння”, – розповідає Ігор Николин.

Проте директор реабілітаційного центру пригадує, що бувало таке, що переговори тривали декілька місяців, працівники притулку систематично приїжджали і переконували передати ведмедя у руки спеціалістів. Але врешті-решт це спрацьовувало.

“Був випадок з цирковою ведмедицею Христею, де практично силою довелося її вилучати із бродячого цирку. Ми залучили еко-інспекцію, еко-активістів, більше того, поліція навіть складала протокол. Її власник поводився неадекватно, це тривало більше 6 годин, проте вона таки опинилася в нашому притулку”, – пригадує Ігор Николин.

Як зазначила працівниця “Домажиру” Марта Пересада, судовий процес про передачу ведмедиці Ласки триває ще досі. Проте у реабілітаційному центрі сподіваються, що наймолодшій вихованиці суд дозволить залишитись у притулку на постійно.

Наразі в притулку проживає 11 ведмедів. Оскільки більшість з тварин народилися в неволі, то в дикій природі вони не зможуть вижити. А в “Домажирі” підтримують природні інстинкти чотирилапих, тут їм дають змогу шукати їжу, ходити по травичці, лазити по деревах, ламати кущі, викопувати собі великі ями для відпочинку чи просто для розваги.

Ведмедики, які потрапляють в “Домажир”, залишаються тут на довічне утримання. В притулку тварин називають своїми вихованцями, адже кожен з них має власне ім’я та свою сумну історію.

Як живуть ведмеді в притулку

Про життя ведмедів в реабілітаційному центрі “Домажир” журналісту 032.ua розповіла екскурсовод притулку Марта Пересада.