Закінчується термін експлуатації: що буде з «хрущовками» у Львові

logo


МІСТО

Нові будинки замість «хрущовок» у Львові з’являться не скоро. Утім, більшість хиб, які мають такі будинки, можна виправити

Усі фото: Galnet

Соціальне житло, яке в народі називають «хрущовками», будували у 1950-60-х роках. Такі будинки поширені в Україні, оскільки вона на той момент входила до складу Радянського Союзу. У Львові їх теж багато – найбільше на вулицях Городоцькій, Люблінській, Угорській, Панаса Мирного. Звісно, не всі будинки належать до категорії «перших»: забудову також проводили у 70-80-х роках минулого століття. Проте, все частіше у місті з’являється інформація, що у таких будинках сталася розгерметизація швів або є проблеми з теплоізоляцією.

Термін експлуатації «хрущовок» – 60 років. Більшість таких будинків у Львові збудували з 1957 по 1963 роки, відповідно, ті, які звели «у першому заході», мали б знести або модернізувати ще у 2017 році.

Інна, яка зі сім’єю мешкає у «хрущовці» на перехресті вулиць Городоцька – Виговського, зізнається, сусідів розрізняє уже за шумом тапочок.

У нас двокімнатна квартира, 46 квадратів. Ми її винаймаємо. Квартира дуже маленька і з застарілими комунікаціями. Ми вже дещо поміняли за свій кошт. Взагалі – добре жити в будинку, ніхто вас не чує і ви нікого не чуєте. Бо ми зранку, десь з години шостої, чуємо кожен стукіт, кожне покашлювання, тому, якби хтось зайнявся серйозною реконструкцією цих будинків, я була б тільки за. – Ділиться з Galnet Інна.

Пенсіонерам, розповідає пані Ганна, жити у таких будинках ще складніше.

Мені в такому будинку жити не подобається, але я кращого не маю. Він без ліфта, а сходами добиратися до квартири мені важко через хворі ноги. Було б добре навіть знести такий будинок і побудувати новий, я б з радістю туди переселилася. Звісно, я в цій справі не майстер, але головна проблема – якщо нема зацікавленості, то ніхто реконструкцією не буде займатися, – розмірковує пані Ганна.

У мене тут дві кімнати. Якби мені запропонували, то я б запросто обміняла їх на однокімнатну квартиру у красивому сучасному будинку. – Каже у розмові з Galnet ще одна пенсіонерка – Марія Стефанівна.

Нові будинки замість «хрущовок» у Львові з’являться не скоро. Утім, більшість хиб, які мають такі будинки, можна виправити. У цьому переконаний головний архітектор Львова Антон Коломєйцев.

У містах та країнах Європи напрацювали великий інструментарій стосовно того, як поводитися з такими будівлями. Наприклад, у Німеччині понижали поверховість, робили краще планування, деколи забудовували, але це залежить від ситуації. Там дещо інша специфіка права власності – у нас вона відрізняється з юридичної точки зору. Але, основні речі, такі як термосанація [утеплення] фасадів, будівництво ліфтів та оновлення комунікацій можуть бути застосовані.

Посадовець також зазначив, що «хрущовки» досі популярні серед жителів Львова:

Забудова доби Хрущова комфортна тим, що це житло малої поверховості. Це також дуже озеленені території. Мені довелося рік мешкати у такому районі. Я знаю це відчуття – ти ніби живеш у парку. Подібні площі потрібно берегти, бо вони дозволяють молодим сім’ям орендувати собі квартиру. Також, це варіант для тих, хто може придбати бюджетне житло. Люди, які живуть у таких будинках десятками років, мають певний ментальний зв’язок з цією територією. Тому, на мою думку, ці помешкання треба зберегти, але модернізувати.

Він додав, що протягом останніх кількох років місто почало вкладати кошти у благоустрій цих кварталів. Облаштували нові спортивні та дитячі майданчики, врегулювали питання паркування.

Однак, про кардинальні зміни говорити рано:

У Європі це роблять за рахунок спів фінансування з фондів Євросоюзу. Поки ми не маємо доступу до цих фондів. Кошти на покращення стану подібних будівель мали б надавати в межах державних програм, але це теж поки відкрите питання. Також важлива співучасть самих мешканців.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.