“Засолена дичина, таранька та пиріжки з медом”: що їла галицька еліта у XI-XIV століттях

logo


У 2021 році в супермаркетах забиті полиці величезною кількістю продуктів з різних куточків світу. Вибір неймовірний: від китайського помело до італійських спагеті. А які продукти були доступними у минулому? Новини.LIVE розкажуть вам чим харчувалася галицька еліта у XI-XIV століттях.

Секрети краси: як галичанки доглядали за волоссям в давнину

Яким було м’ясо

У ті часи мало де вигодовували тварин на забій. Такий вид тваринництва не був поширений. Биків, коней, корів та волів зазвичай розводили для інших потреб. Наприклад, для рільництва. Люди в основному харчувалися дичиною, якої було багато у лісах. Полюванням любили займатися і рядовий дружинник, і князь. Галичани надавали перевагу зайцям, оленям, кабанам і навіть зубрам. Також їли диких качок, гусей, перепілок і глухарів.

Ілюстративна картинка

Зазвичай м’ясо засолювали, адже холодильників та морозильних камер не було. В спеку дичина мала неприємний запах, тому його маскували різноманітними спеціями: цибуля, часник, кріп, пастернак та петрушка.

Як готували рибу

Рибу також часто додавали у свій раціон. На галицьких територіях багато річок та озер, тому рибальство було дуже поширеним. На столах можна було побачити щуку, сомів, в’юнів, коропів та карасів. Рибу пекли, зажарювали, тушили, варили та засолювали. До речі, вже тоді полюбляли їсти тараньку. 

Таранька

Хлібобулочні вироби

 Для галицької еліти хліб пекли з пшеничної муки. Також були поширені пироги. Найпопулярніша солона начинка м’ясо та гриби, а солодка – мед. Мед тоді заміняв солодощі. 

Хліб

Молочні продукти та жири

На столах еліти вживали молочку у невеликій кількості. Молоко, сметана та сир були більше поширені серед селян, адже вони заміняли ними м’ясо. Одкак у містах любили готувати з використанням топленого жиру, а також масла з льону та конопель. У княжих дворах могли дозволити собі оливкову олію.

Улюблені напої

Дуже популярним був квас. Його вживали усі верстви населення. Також, якщо хотіли чогось міцного, пили витримані меди. Бояри любили поласувати вином, яке привозили з Греції. Вже пізніше на Закарпатті почали виготовляти місцеве вино, яке закуповувала галицька еліта.

Їжа

У XIII столітті до Львова завезли елітні сорти хмелю. З того часу почали варити пиво, яке швидко стало одним із улюблених напоїв на галицьких землях. 

Новини про історію Львівщини

Львівську Оперу побудовано в стилі так званого “віденського псевдоренесансу”, в якому вдало поєднуються архітектурні напрямки ренесансу і бароко. 
Цей винахід відкрив нову епоху для людства. Найприємніше, що створили першу гасову лампу саме у Львові. Тепер не потрібно було палити свічкі або олію, яка розбризгувалася і бруднила одяг.