Життя після трансплантації. Чи забезпечені ліками львів’яни із донорськими органами

logo


Кожен пацієнт, якому пересадили донорський орган після трансплантації – пожиттєво має приймати імуносупресивну терапію. Вона діє так, щоб тіло пацієнта не відторгнуло чужий орган. Гроші на такі ліки виділяє держава. Суспільне дізнавалося, чи достатньо ліків пацієнтам із донорськими органами.

Львів’янину Ярославу Рубцову одному із перших пересадили орган у Львівській лікарні швидкої допомоги. Із дитинства він мав захворювання нирок. А після перенесеного ковіду – ситуація погіршилась. У грудні 2020-го він наважився записатись у лист очікування на нову нирку. Під час запису шанси кожному, хто чекає на пересадку – озвучують так: “Ви можете це отримати дуже швидко, або не отримати ніколи. Щоб співпав донор, там проводиться дуже багато досліджень”.

Життя після трансплантації. Чи забезпечені ліками пацієнти із донорськими органамиКлінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львів

11 лютого 2021 року. Донора від якого Ярославу пересадять нирку везуть в операційну. Того дня донор врятував одразу чотири життя

Ідеального для Ярослава донора підібрали уже через півтора місяці – у лютому цього року. Декілька годин операції, далі – місяць у лікарні. Ані за операцію, ані за лікування у лікарні швидкої допомоги – сім’я не платила. Усі ці витрати передбачені у держбюджеті.

Аби організм чоловіка не відторгнув чужий орган, він прийматиме певний перелік ліків впродовж усього життя.

“Спочатку, я сміявся – я приймав жменю ліків, тепер це дійшло вже до 6-7 таблеток”, – каже Ярослав Рубцов.

З часу операції у Ярослава день поділений за потребою приймати ліки.

“З ліків я приймаю найважливіший – це Такролімос, який постійно в певній годині, і цей Макролімос на теперішній час – за державні. Решту – Міфортек – ми купуємо за свій рахунок, ці ліки приймаються до кінця життя, можливо, тільки зменшується доза. Ми так підрахували – якби ми купляли все самі – це би було 40-45 тисяч гривень в місяць”, – розповідає Ярослав Рубцов.

Життя після трансплантації. Чи забезпечені ліками пацієнти із донорськими органамиСуспільне Львів

Ярослав Рубцов, живе із донорською ниркою

Свої основні ліки Ярослав отримує безкоштовно – за рецептом сімейного лікаря. Скільки саме – визначає за аналізами лікар-трансплантолог.

“Першу дозу імуносупресії ми підбираємо, фактично, в стаціонарі. Пацієнт не виписується, до тих пір, поки в нього концентрація імуносупресивних препаратів в крові не буде в межах норми. В подальшому ми концентрацію регулюємо пацієнту в телефонному режимі”, – пояснює завідувач відділення кардіохірургії та трансплантації серця Роман Домашич.

Також такі пацієнти приїжджають у медзаклад для контрольних спостережень. Тому у кожного пацієнта – різна сума, яку на їхні ліки витрачає держава за місяць.

“Після виписки так само – є державна програма. Пацієнти мусять забезпечуватися, не завжди це є на 100%. Тут велику роль відіграє міський бюджет, чи закладена програма трансплантації. Бо державних ліків від МОЗ не завжди вистачає. Але, в принципі, 80% ліків – не пацієнтів, пацієнти отримують всі. Але процентів 80 ліків, трошечки, все таки докупляють. А в деяких областях – ні, в деяких 100% забезпечення. Але вже не так критично, як було роки 2 назад, коли взагалі місяцями пацієнти могли бути без ліків”, – розповідає керівник Центру трансплантології Максим Овечко.

У більшості хворих із пересадженими органами, каже дружина Ярослава Рубцова Христина, є і супутні проблеми зі здоров’ям. За її словами, саме гроші на лікування цих захворювань не завжди передбачені державою.

“Дуже багато залежить від твого стану здоров’я. От в нас крім основних є від тиску. Чоловікові досить довго підбирали (ліки – ред.). Хороший лікар-кардіолог підібрав добрі ліки від тиску. І йому нарешті тиск нормалізувався. Тобто в кожного є свої особливості”, – каже дружина Ярослава Христина Рубцова.

За словами Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, зараз в Україні збільшили суму грошей, яку виділяють на закупівлю ліків для людей із донорськими органами.

“Сьогодні ми розширили цей пакет, для тих, кому зроблена трансплантація навіть за кордоном і повернувся в Україну”, – додає Віктор Ляшко.

Життя після трансплантації. Чи забезпечені ліками пацієнти із донорськими органамиСуспільне Львів

Статистика людей, які живуть із донорськими органами на Львівщині

Зараз на Львівщині живе 184 людини із донорськими органами, із них 6 – діти.

71 трансплантацію органів провели у львівській лікарні за майже два роки

“Вони дали нам шанс”. Історія львів’янки, якій пересадили нирку

Читайте нас у Instagram: головні новини регіону