Журналісти знайшли доказ отримання Львівською ОВА 10 тис. тактичних аптечок

logo


Розслідувачам NGL.media вдалось отримати митну декларацію на ввезення приблизно 10 тис. тактичних аптечок вартістю 33,6 млн грн, які за невідомих обставин зникли уЛьвові у листопаді 2022 року. Це перше документальне підтвердження того, що отримати вантаж мала Львівська обласна військова адміністрація, яка після розголосу у 2023 році категорично заперечувала свою причетність до зниклої гуманітарки. У NGL.media зазначають, що львівська поліція вже півтора року безуспішно шукає винних.

У копії митної декларації йдеться, що вантажівка з аптечками перетнула кордон 10 листопада 2022 року. Вантаж, отримувачем якого була ЛОВА, доставили навулицю Земельну, 1. Саме там у листопаді 2022 року працював гуманітарний штаб ЛОВА.

Копія митної декларації, яку знайшли розслідувачі NGL.media

Зникнення аптечок розслідують з кінця листопада 2022 року. Тоді благодійна американська організація «Залучений український американський допомоговий комітет» виявила зникнення 9700 аптечок вартістю 908,6 тис. доларів. У липні 2023 року представники ЛОВА заперечували, що коли-небудь отримували такий вантаж. Однак представник ЗУАДК переконував, що особисто бачив коробки з аптечками на складі уЛьвові, який використовував гуманітарний штаб ЛОВА. NGL.media зазначає, що Андрій Дида, який міг би бути одним з головних свідків, помер у 2023 році.

Розслідувачі додають, що за півтора року слідчі не отримали переконливих доказів. Лише днями у судовому реєстрі з’явилися ухвали, що у вересні 2023 року слідчі отримали дозвіл провести обшуки на складі, а у листопаді 2023 року – дозвіл надослідження документів щодо двох вантажівок MAN, які привезли гуманітарну допомогу від ЗУАДК. Крім цього, в одній з ухвал йдеться, що слідчі знайшли під час обшуків «банку білого кольору із вмістом невідомої речовини рослинного походження».

Нагадаємо, що ЗУАДК з початку повномасштабного вторгнення передавав в Україну гуманітарну допомогу морськими контейнерами. Вартість доставки одного контейнера становить 8-10 тис. доларів. Гуманітарну допомогу отримували партнери ЗУАДК. УЛьвові таким є «Центр волонтерства та захисту», який сортував та роздавав вантажі, а потім звітував американцям. Представники ЗУАДК регулярно проводили перевірки на місцях.

У жовтні 2022 року до ЗУАДК звернулася американка українського походження Лілія Тащук й сказала, що ЛОВА готова оплатити доставку контейнерів в Україну. Вантаж відправили 4 жовтня 2022 року. Однак гуманітарку отримали не партнери ЗУАДК, а ЛОВА. Вже 3 листопада адміністрація повідомляла про отриману допомогу зіСША, однак не говорила про найдорожчий вантаж – тактичні аптечки. Після цього представники ЛОВА ігнорували звернення волонтерів.