ЗМІ чи правоохоронці. Кому більше довіряють львів’яни

logo


Опитані готові радше звертатися до корисних знайомств, аніж до правоохоронних органів.Фото: прес-служба Центру з дотримання прав людини

Фото: прес-служба Центру з дотримання прав людини

На початку року Центр інформації про права людини за підтримки розвитку ООН в Україні провели загальнонаціональне дослідження «Що українці знають та думають про права людини», залучивши до опитування 2002 особи. Результати дослідження сьогодні у Львові презентували представники Центру інформації про права людини.

«Перш за все, українці цінують свободу, на другому місці безпека. Проте у західному регіоні більше за безпеку цінують гідність», – розповіла керівниця групи з прав людини, координатора проекту Програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко.

До п’ятірки лідерів найцінніших прав, на відміну від загальнонаціональних результатів, на заході ввійшло право на свободу думки, совісті та релігії, а до трійки ­– право на справедливий суд. Такі результати не типові для решти регіонів України.

Респонденти із заходу, як і цілком по Україні вказали, що найчастіше порушують їхні соціальні та економічні права. Також тут найменший показник серед тих, то готовий обмежувати права інших, особливо права меншин.

«3% опитаних відзначили, що після Євромайдану ситуація з правами людини покращилась, а 33%, що погіршилась», – розповіла Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

30% респондентів розповіли, що, на їхню думку, покращилася ситуація із свободою слова та правом на мирні зібрання.

53% опитаних із західних областей кажуть, що особисто не стикалися із порушенням їх прав, 38% – стикалися. Із них 11% відповіли, що найчастіше це невиплата зарплатні.

Найвищий рівень довіри українців, як і мешканців Львівщини, до ЗМІ (майже 30%), Європейського суду з прав людини (23%), також вони звертаються до родичів або шукають потрібні знайомства (21%). До слова, порівняно з всеукраїнськими результатами, на Львівщині найвищий рівень звернень до корисних знайомств – більше 55%. І тільки на четвертому місці опинилися звернення до правоохоронних органів.

Загалом за 5-ти бальною шкалою українці оцінюють дотримання прав людини на 2-3 бали. У західних областях ситуація дещо ліпша – 3-4 бали.

Наразі на площі Ринок, перед входом у Ратушу, розміщена тематична експозиція з шести кольорових конструкцій-кубів, проілюстрованих найважливішими даними з дослідження – графіками, цитатами, висновками та рекомендаціями.