Львів відзначає 226-річчя «львівського Моцарта»

logo


Львів має все. Навіть власного Моцарта. Протягом 30-ти років у Львові жив та працював Франц Ксавер Моцарт, молодший син геніального Вольфганга Амадея. 26 липня виповнюється 226 років від дня його народження. А вже 18 серпня у Львові стартує 1-й фестиваль Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt, натхненний саме «львівським Моцартом».

18 серпня у Львові стартує LvivMozArt, натхненний «львівським Моцартом».

Попри те, що Франц Ксавер є поважною фігурою у музичній історії Галичини, його життя та творчість все ще потребують вивчення та популяризації. З нагоди його дня народження нагадаємо найцікавіші факти та легенди з його біографії.

У тіні геніального батька

Поза всяким сумнівом, Франц Ксавер був талановитим піаністом – вже нового стилю (романтизму), але не став таким славетним, як батько, що дуже його гнітило.

«Серед усіх австрійських композиторів, котрі творили в перших десятиліттях XIX сторіччя у придворному, церковному та салонному середовищі Галичини, саме Франц Ксавер Моцарт є найбільш помітною особистістю як у творчому, так і в культурно-просвітницькому плані.

Сини Вольфганга Амадея Моцарта Карл Томас та Франц Ксавер

Його творчість не сприймалась ніколи надто серйозно в тіні неперевершених здобутків батька, але якщо абстрагуватись від його походження і від порівняння з шедеврами Вольфганга Амадея Моцарта-старшого, то Франц Ксавер писав цілком професійну музику, що і сьогодні заслуговує більшої уваги», – вважає музикознавець Любов Кияновська.

Учень Сальєрі

Франц Ксавер Вольфганг Амадей Моцарт народився усього за чотири місяці до смерті батька, що неодноразово ставало грунтом для пліток і припущень, що насправді він був сином учня Вольфганга Амадея Франца Ксавера Зюсмайєра. Матір задалася метою зробити з молодшого сина копію батька. Невипадково згодом він навіть називався виключно батьковими іменами. Так написано й на його надгробку в Карлових Варах: Вольфганг Амадей Моцарт.

Хлопчик дуже багато займається музикою. Серед його вчителів – піаніст Йоганн Гуммель, композитори Зігмунт фон Нойкомм, Йоганн Георг Альбрехтсбергер. Цікаво, що серед наставників малеького Моцарта був і славнозвісний Антоніо Сальєрі, якого романтчна уява перетворила на вбивцю геніального композитора.

Надгробок Франца Ксавера у Карлових Варах

Хлопчик дуже багато займається музикою. Серед його вчителів – піаніст Йоганн Гуммель, композитори Зігмунт фон Нойкомм, Йоганн Георг Альбрехтсбергер. Цікаво, що серед наставників маленького Моцарта був і славнозвісний Антоніо Сальєрі. А вже у п’ять років Франц Ксавер дав свій перший концерт у Віденській опері.

Моцарт з Галичини

Франц Ксавер провів у Галичині більшу частину свого життя – від 1808 року, коли прибув сюди на запрошення графа Віктора Баворовського у село Підкамінь коло Рогатина як вчитель музики графських дітей. Він прожив тут до 1838 року. Помер Моцарт у Карлових Варах у 1844 році. У Галичині він працював здебільшого як приватний вчитель музики у родинах місцевої аристократії.

Товариство святої Цецилії

Для музичної історії Львова Франц Ксавер Моцарт важливий не лише як педагог, а й насамперед організатор музичного життя.

Так, однією з найвидатніших подій, що залишилася в історії музичної культури міста став вечір пам’яті Вольфганга Амадея Моцарта 2 грудня 1826 p., у якому, зокрема, взяв участь в хор новозаснованого товариства св. Цецилії.

Пам’ятна дошка у соборі Святого Юра

Це був перший захід нового товариства, яке відіграло роль попередника професійних музичних освітніх осередків.

Баронеса ді Кавалькабо

Мабуть, найщасливішим і доленосним для Моцарта-молодшого стало його тривале знайомство з родиною губернського радника італійського походження Людвіга Каетана Бароні Кавалькабо, дружина якого – графиня Йозефіна ді Кастільоне – була співачкою, меценаткою, співвласницею хору Товариства св. Цецилії, а може, як припускають дослідники, коханої Франца Ксавера.

Донька подружжя Кавалькабо Юлія була ученицею Моцарта і згодом виступала в концертах зі своїм наставником. Її твори видавались у Європі, про них схвально відгукувався навіть Роберт Шуман.

Франц Ксавер багато років жив у Львові в особняку Кавалькабо (на жаль, будинок не зберігся) – в колишньому Єзуїтському провулку (тепер вул. Гнатюка на перетині з вулицею Наливайка).

Франц Ксавер Моцарт

Саме коханням до баронеси деякі дослідники пояснюють те, що Моцарт так надовго затримався у нашому місті.

Музика «львівського Моцарта»

Творчість Франца Kсавера Моцарта досить численна кількісно і включає твори різних жанрів. Він, як і його батько, досить рано почав компонувати та імпровізувати на концертних естрадах. Його перший фортепіанний концерт написаний у 1805 p., тобто у чотирнадцятилітньому віці. Найбільша кількість опусів була створена, природно, в Галичині. Більша їх частина писалась або з присвятою титулованим патронам, або до якоїсь події. Особливий інтерес представляють його камерно-інструментальні опуси і кантата «Перший весняний день». Є в нього і фортепіанні варіації на тему української пісні «У сусіда хата біла».

Найкращі твори «львівського Моцарта» можна буде почути під час численних концертів фестивалю LvivMozArt.