LvivMozArt: родина генія

logo


Міжнародний фестиваль LvivMozArt, окрім того, що тішить слухачів чудовою музикою, ще й нагадує маловідомі або призабуті сторінки музичної історії. Фестиваль нагадає не лише про сина Моцарта, а й про його сестру.

Концерт «Вольфі та Наннерль», що відбудеться 21 серпня у Львівській філармонії, як свідчить його назва змушує пригадати не аби які музичні обдарування Марія Анни Моцарт на прізвисько Наннерль.

Старша та єдина сестра Вольфганга Амадея була, виявляється, як і її молодший брат, справжнім вундеркіндом. Однак її музична кар’єра склалася зовсім по-іншому. Леопольд Моцарт почав займатися музикою з сином і дочкою дуже рано. Наннерль навчилася грати на клавесині, коли їй було 7 років.

Вольфганг та Наннерль Моцарт. Марія Анна Моцарт у дитинстві. Приблизно 1763 рік

Вона, як і її молодший брат, виконувала найскладніші музичні твори й на слух могла награти будь-яку мелодію. Протягом трьох років дівчинка гастролювала зі своїм маленьким братом по багатьох європейським містам, від Лондона і Парижа до Мюнхена і Відня, і визнавалася однією з найкращих піаністок свого покоління.

У своєму листі 1764 року Леопольд писав: «Моя маленька дівчинка грає найскладніші роботи, які тільки можна уявити… з неймовірною точністю. Марія Анна, хоча їй всього 12 років, є однією з найбільш майстерних піаністок в Європі».

Турне Марії Анни Моцарт закінчилися, коли їй виповнилось 18-ть. З 1769 роки їй заборонили виступати з братом, оскільки вона досягла шлюбного віку. Дівчина більше ніколи не виходила на сцену.

Сільвія Майло, яка написала п’єсу «Інший Моцарт» розповіла в інтерв’ю Huffington Post, що Марія Анна просто залишилася в тіні свого брата, хоча насправді була геніальною. Відомо, що вже в зрілі роки Марія Анна написала кілька музичних композицій, які відправила свого брата. Самі композиції до нашого часу не дійшли, але відомо, що Моцарт ними захоплювався.

У концерті візьмуть участь юні віртуози сучасності із різних країн, молоді солісти, лауреати інструментальних конкурсів України та Європи виступлять на одній сцені в цьому концерті. Солісти: Христина Михайличенко, фортепіано (Україна), Богдан Терлецький, фортепіано (Україна), Стелла Мюллер, скрипка (Австрія), Ріккардо Челлаккі, флейта (Італія), Тяша Ґафнер, арфа (Швейцарія) Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова» (Україна) Диригент: Сергій Бурко (Україна).

Портрет Марії Анни Моцарт, 1785 рік

У той же день відбудеться ще один «родинний» концерт «Син – великому батькові». У соборі святого Юра прозвучить кантата Франца Ксавера Моцарта для двох хорів та оркестру на честь відкриття пам’ятника В.А. Моцарту в Зальцбурзі у 1842 році. Він особисто диригував кантатою та був присутній в день відкриття, як і його старший брат – Карл Томас Моцарт.

Також прозвучить «Реквієм» Вольфганга Амадея Моцарта. Минув 191 рік з часу історичного виконання «Реквієму» Вольфганга Амадея Моцарта у соборі святого Юра Львівським хоровим товариством Св. Цецилії під орудою його засновника Франца Ксавера Моцарта. Початок о 21:00.

Повну програму фестивалю можна побачити тут.