Львівському не місце: на рівненському звалищі небезпечно захоронювати чуже сміття

logo


Що робити з львівським сміттям вирішують рівненські депутати та експерти  під час засідання спеціально створеної тимчасової комісії. 

За словами голови комісії Святослава Євтушенка, надійшло звернення від “Української військової організації”, які вимагають допомогти Львову вирішити проблему з накопиченням відходів.

– Чи можливо приймати львівські відходи на захоронення і утилізацію у Рівному власне й маємо вирішити під час роботи комісії. У результаті спільно з експертами напрацюємо оптимальне рішення і надамо відповідь учасникам АТО на їх звернення, – зазначив депутат.

У Рівному ж в один голос запевняють – на місцевому звалищі не можна захоронювати ще львівське сміття, бо в нього обмежений ресурс використання.

– Якщо ми дозволимо завозити на рівненське сміттєзвалище сторонні відходи, то важко передбачити наслідки, до яких це може призвести. Перевірка показала, що грубих порушень при експлуатації сміттєзвалища немає, але візуально видно, що час його експлуатації обмежений. Тому варто подумати, де далі можна буде захоронювати й рівненські відходи. Якщо ж на нього дозволити завозити більше сміття, то не виключено, що повторення львівської трагедії і на нашому полігоні, – констатує начальник відділу державного регулювання за дотриманням санітарного законодавства управління держспоживспілки Сергій Грабовський.

Щодня на рівненське сміттєзвалище завозиться близько 200 тон сміття. Полігон за своїми технічними характеристиками розрахований на 5 мільйонів 525 тисяч тонн відходів. Нині ресурс звалища дозволяє захоронити ще приблизно 337 тон сміття. Наразі полігон заповнений на 95,8%. Якщо пощастить, рівненське сміттєзвалище протягне ще 3 роки.

Тому рівненський полігон не готовий офіційно приймати львівське сміття, вважає директор “КАТП-1728” Ростислав Кралюк.

– Ми не можемо приймати на захоронення львівське сміття, бо згодом може постати проблема, куди дівати рівненське сміття. А, як розумієте, знайти земельну ділянку під це важко, – додає він.

Проти львівського сміття у Рівному виступили й представники низки громадських організацій.

Як заявив під час засідання комісії Андрій Мітюхін, вони не дозволять, щоб під вікнами рівнян смерділо чуже сміття. Інакше обіцяють це зупинити своїми силами.

На захист львівського сміття став депутат від “Самомопочі” Ігор Ковалець, мовляв, рівненське сміттєзвалище не пропонують перетворити на львівське, а просто допомогти сусідньому місту. Таку позицію депутатів ніхто з присутніх не підтримав. Деякі ж активісти звинуватили його в тому, що він хоче занапастити Рівне львівським сміттям.

Те що Рівному загрожує сміттєва проблема визнає і заступник начальника УЖКГ міста Володимир Лапюк.

– Зважаючи на стан полігону, нам самим потрібно вже думати про земельну ділянку під наступне сміттєзвалище, – каже він.

На це депутат Святослав Євтушенко зазначив, що, зважаючи на ситуацію, яка нині склалася на рівненському звалищі, приймати на захоронення й львівські відходи там вкрай небезпечно.

– Цього ні в якому разі робити не можна. Тому варто шукати інші варіанти вирішення проблеми. Як варіант – переробляти на сміттєпереробному заводі. Але для цього, щоб це зробити потрібно провести модернізацію на заводі, щоб сміття повноцінно перероблялося і встановити ціну за цю послугу для того ж Львова, – додав депутат.

Нагадаємо, у 2013 році поблизу полігону запрацював сміттєпереробний завод. Втім через неузгодженість законодавства вже в грудні того ж року він зупинився. Наразі завод працює у якості сартувальної станції.

Втім, директор сміттєпереробного заводу Микола Горбачук констатує, що наразі завод не може виробляти якісне альтернативне паливо.

– Проблема в тому, що в паливі, яке ми можемо виробляти технічно, не підходить за якістю для цементного заводу. У ньому занадто багато вологості, – каже він.

Як варіант модернізувати завод, проте це дорого. Окрім того, є проблема щодо встановлення тарифу на переробку відходів – нині за це ніхто не платить.

Для того ж, аби завод запрацював на повну потужність потрібні додаткові інвестиції, аби модернізувати завод і щоб за послугу хтось сплачував.

Дехто ж з присутніх висловив думку, що це взагалі політичне питання. Так рівнянка Олеся Міклуха заявила, що 49 інвесторів заявили, що готові збудувати у Львові сміттєпереробний завод. А міський голова Львова Андрій Садовий у цьому відмовив.

Що далі – члени комісії вирішуватимуть вже під час наступного засідання.

Вікторія РИЧКО