На Стрийщині хочуть створити громаду, яка займає 3/4 площі району

logo
30354_na_strijwini_hochut_stvoriti_gromadu_jaka.jpeg


На цілий район лише чотири громади – такий перспективний план в рамках об’єднання громад Стрийщини запропонувала тамтешня адміністрація. При цьому одна з громад займає майже три чверті всього району.

Стрийщина – район на півдні Львівської області. Займає 808 кв. км. У перспективному плані районна влада запропонувала створити тут чотири громади: місто Стрий, Моршинську територіальну громаду, Грабовецьку, яка вже існує рік, та Нежухівську. До останньої мають приєднатися понад три десятки сіл. Та в центрі майбутньої громади – Нежухові, такої ідеї не схвалюють.

«Ми не можемо без згоди громад вирішувати, скільки може приєднати громада. Бюджет дозволяє, але закон про добровільне об’єднання говорить інше – це згода громад. Станом на сьогодні погоджено й об’єднано 5 сільських рад або, простими словами, сім сіл з кількістю 6,5 тисяч населення», – розповів голова Нежухівської сільської ради Михайло Яхван.

Уся справа в тому, що на території села працює завод «Леоні». Податки, які він платить, – це більш ніж половина загального бюджету районного бюджету. Якщо об’єднана громада матиме п’ять сіл, на неї прийдеться понад 44 млн грн в рік. Державі в такому випадку доведеться віддати чималу суму.

«Кошти, зароблені на Стрийщині, потрапляють через реверс на Київ – це недопустимо, тому що ми втрачаємо велику кількість грошей, а це 18 млн грн», – пояснив голова Нежухівської сільської ради Михайло Яхван.

Районна влада підрахувала – це економічно невигідно.

«Велика конфігурація, але вона дозволить залишати гроші в районі і відповідно рівномірно розприділяти», – говорить радник голови Львівської ОДА з питань децентралізації Віталій Корецький.

Аналітики попереджають, що такий перспективний план Стрийського району може стати безперспективним.

«Ще один момент дуже важливий – Стрий поділений на лівобережжя і правобережжя, є річка Стрий і міст через річку є в місті Стрию. Тому в будь-якому випадку жителі громади, якщо захочуть кудись поїхати, все одно будуть їздити до Стрия. Для мене така ситуація виглядає нелогічною», – зазначив аналітик ГО «Європейський діалог» Тарас Баранецький.

25 км від центру до найдальшого села – цієї вимоги закону ідея гігантської громади не дотримується. Тож районна влада вирішила створити тут відразу кілька центрів.

«Ми не плануємо її називати, щоб це була суто Нежухівська. Вона буде Нежухівсько-Мертюківсько-Дулібська. І зрозуміло, що умовно назвемо, що в Дулібах там буде, наприклад, відділ культури чи охорони здоров’я, там буде освіта, а в Нежухові буде адміністративний центр чи навпаки», – пояснив голова Стрийської РДА Василь Зубрицький.

11 жовтня перспективний план Стрийщини обласна рада не розглядатиме. Дали час на роздуми до кінця жовтня.


Реклама

А поділитися?Вам має сподобатись...