Наш хлопець на ComicCon. Як львів’янин потрапив на головний фестиваль коміксів

logo


Художник Андрій Данкович повезе свій «Саркофаг» до Каліфорнії.

Двадцять два роки зі своїх тридцяти львів’янин Андрій Данкович малює комікси. Торік захоплення принесло художнику несподіваний квиток до Каліфорнії. 20 липня у Сан-Дієґо розпочнеться найвідоміший у світі фестиваль коміксів ComicCon International, на якому Андрій, окрім своєї власної, представить роботи ще двох українських художників. Художник розповів Tvoemisto.tv, чого чекає від фестивалю, які комікси намалює наступними й чому, попри свій успіх, поки що сприймає графічні історії як хобі, а не роботу.

Я їду на ComicCon зі збіркою коміксів «Саркофаг». Вона об’єднує три комікси про космос, інопланетні цивілізації та катастрофи. Мені ця тематика близька з дитинства. Сильно вплинув фільм і серіал «Зоряна брама», науково-фантастичні та науково-популярні видання, книжки Айзека Азімова, Роджера Желязни, Пола Андерсона, Ґрема Генкока, Еріха фон Денікена та Олексія Архіпова.

фрагмент коміксу «Саркофаг»

Усе сталося просто. Ми з моїм менеджером Дмитром Хмарою вирішили написати організаторам фестивалю ще минулого літа – просто «по приколу». Нам відписали, що чекати треба кілька років, але запропонували про всяк випадок заповнити заявку й вислати роботи. 19 вересня ми все відправили. Особливо ні на що я не сподівався, але вже 7 листопада нам відписали, що заявка прийнята. Можливо, їх зацікавив мій незвичний стиль малювання. З копією коміксів Marvel, думаю, шансів потрапити туди було б набагато менше. Відбір на ComicCon показав мені, що треба завжди бути собою.

фрагмент коміксу «Саркофаг»

Крім своїх, я везу на ComicCon роботи колег. Це мальовані історії Олександра Корешкова «Серед овець» та «Даогопак» Максима Прасолова, Олега Колова й Олексія Чебикіна. Іноземці побачать, що в Україні люди вміють творити в різних напрямках, шукають щось своє, не копіюють інших і не дотримуються певного шаблону. Я хочу показати Україну як країну, багату талановитими людьми. В нас є своє бачення, потенціал і бажання зробити внесок у масову культуру та глобальну спадщину людства. А комікси – повноцінний вид мистецтва, який уже давно є її частиною.

фрагмент коміксу «Серед овець»

фрагмент коміксу «Даогопак»

На ComicCon буде важко виділитись серед кількох тисяч учасників. Для мене головне – знайомства з читачами, іншими авторами, обмін досвідом і нові враження. Якщо вийде досягти більшого – добре, але великих надій я на це не маю.

Я ніколи не вчився малювати комікси. Малюю з чотирьох років, комікси – з восьми. Я завжди любив розповідати історії в малюнках. Пізніше навчався в художній школі та на кафедрі графіки Української академії друкарства. Свій перший серйозний комікс, «Війна богів», намалював іще студентом. Працював над ним на дозвіллі три роки – з 2007 до 2010 року.

Заробляти коміксами в Україні неможливо. Художник мусить мати основну роботу, а комікси – це хобі. Я малюю у час, вільний від роботи, і більшість інших художників, наскільки я знаю, теж. Змагання з ними мене стимулює, але про повноцінну конкуренцію можна говорити, коли є ринок. А ні ринку, ні індустрії коміксів в Україні ще немає. У Львові ніде не вчать малювати комікси; в Києві часом проводять майстер-класи, але повноцінних шкіл нема.

Восени планую видати графічну новелу жахів «Мор». Події в ній розгортатимуться на початку ХІІІ століття. Хрестоносець повертається зі Святої Землі додому й натрапляє на дивне місто. До нього можна заїхати, а ось виїхати вже ні – заважає невидима стіна. Іноді в місті з’являються істоти в чорних плащах верхи на монстрах і забирають декількох людей… Перед головним героєм постає завдання з’ясувати, в чому причина всієї цієї чортівні, й вибратись із міста.

фрагмент коміксу «Мор»

Планую другий том «Війни богів». Це графічний роман, у якому йдеться про зіткнення позаземних цивілізацій і їхній вплив на людство, як у минулому, так і в теперішньому. Читачі вже кілька разів просили продовження «Сну»…  Маю ще багато ідей у жанрі наукової фантастики. Також останнім часом хочу створити щось про давні народи – ассирійців, скіфів, кіммерійців. Можливо, це буде комікс жахів, сюжет якого розгортатиметься на тлі якоїсь із давніх цивілізацій.

фрагмент коміксу «Війна богів»

Ірина Ладика

 Фото й ілюстрації з архіву автора та ukrfantclub.com.ua, davart.com.ua, cosmic.com.ua