У Львові розгорнуто виставку “Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової”

logo


Експозицію створено на замовлення Українського інституту національної пам’яті до Дня перемоги над нацизмом. Стартував проект у Києві 8 травня.

Показ «Жіночих історій Другої світової» відвідувачам Національного Музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» (вул. Бандери, 1) представили до Дня захисника України.

«Виставка засвідчує, що за «чоловічим обличчям» війни часто не видно жіноцтва, – розповідають у музеї. – Хоча війна однаково зачіпає як перших, так і других».

На світлинах – мати-ігуменя Олена Вітер, праведник народів світу Олександра Шулежко, в’язень концтабору  «Освенцим» Анастасія Гулей, активістка УПА Людмила Фоя, санітарка у роки ІІ Світової, Герой Радянського Союзу Марія Щербаченко, поетеса, публіцист, літературний критик, діячка ОУН Олена Теліга, учасниця Другої світової війни, активістка Союзу українських канадійських вояків Анна Храплива… Досі роль і долі жінок у Другій світовій війні недостатньо вивчені істориками і переосмислені суспільством. Отже, головна мета виставки – розповісти про роль жінки у лихі воєнні часи. А в кожної, звичайно ж, було своє значіння – хтось воював на фронті, хтось боронив батьківщину у підпіллі,  хтось рятував під час окупації євреїв…

Марія Бабінчук (псевдо”Ксеня”, “Калина”) – член ОУН, підпільниця, народилася 1924 р. у селі Старий Лисець Тисменицького району Станіславської (нині – Івано-Франківської) області. Закінчила гімназію сестер-василіанок у Станіславі та медичні курси. Коли розпочалася німецько-радянська, Марії виповнилося сімнадцять. Тоді ж, 1941 р., вступила до ОУН, організувала юнацький осередок у рідному селі. Працюючи у станіславському шпиталі, діставала ліки для підпільників. У підпіллі опинилася 1944-го.Олександра Шулежко у роки війни врятувала від смерті й голоду 102 дитини, з них 25 – євреї. Навіть спромоглася за окупації організувати у Черкасах притулок для дітей-безхатченків. Померла 1994 р. Через рік їй присвоїли почесне звання «Праведник народів світу».Євдокії Лисенко на початок ІІ Світової виповнилося 52 роки. Мешкала в селі Бровахи (нині – Корсунь-Шевченківського району на Черкащині). Рано овдовіла.  Мала 16-х дітей! Коли почалася війна, провела десятьох синів до Червоної армії. Її молитва зберегла дітей – усі повернулися живими!

Євдокія Завалій – єдина жінка, яка у роки німецько-радянської війни командувала взводом морських піхотинців…

«Абсолютно різні жіночі долі і без гіркого присмаку радянської пропаганди», – говорять про виставку у музеї і, звичайно ж, запрошують відвідати. Експозиція «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової» у Музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» діє постійно. Вхід на неї – вільний.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Павла ПАЛАМАРЧУКА.