У Львові відреставрують давню лемківську хату

logo


У Музеї народної архітектури та побуту у Львові завершується реставрація лемківської хати. Музейники відтворили піч і зробили її функціональною. Також відновлюють ще два об’єкти.

Лемківський хаті вже майже сто років. Привезли її до музею із села Зарічево Закарпатської області. Це був один із перших об’єктів у секторі «Лемківщина».

Відновлювати хату почали ще минулого літа. Наразі зовнішні роботи вже практично закінчені: дах вкрили соломою, а стіни замастили глиною. Залишилося лише облаштувати хату всередині. На це може піти кілька місяців, адже інтер’єр підбирають ретельно – від меблів до столових приборів, а майстри дотримуються традиційних лемківських технологій і роблять усе вручну. Хтось навчається цьому на роботі, а хтось приходить вже з досвідом.

Відновили і піч, яка невдовзі запрацює.

«Піч цікава тим, що це такий тип переходу від курної печі, там де дим виходив з устя печі в саме житлове приміщення, до печі вже із димоходом, там де дим виводився із житлової частини принаймні в стіни або на горище», – пояснює Сергій Ципишев, заступник директора з наукової роботи.

Триває реставрація ще на двох об’єктах музею. На гончарні встановлюють ринви, а на церкві із с. Тисовець відновлюють ґонтове покриття даху. Реставрації потребують ще 19 будівель.

До кінця року запланували відновити дев’ять пам’яток. Три з них за кошти бюджету розвитку міста, а інші – за власні гроші музею та меценатів.