З початку року 24 мешканці Львівщини встановили на своїх будинках сонячні станції

logo


На Львівщині набувають популярності альтернативні джерела енергії. З початку цього року з’явились 24 нові сонячні домогосподарства. Всього ж в області їх є 76.

Енергією сонця Ярослав Шийка цікавиться вже давно. Тож вирішив підсилити свою шестикіловатну станцію. Минулоріч у листопаді додав ще 14 кВт/год. Великих заробітків від сонячної активності чоловік ще не відчув. Трохи краще пішли справи з початком весни.

«За березень місяць згенеровано було 1 100 кВт/год електроенергії, будинок спожив 350 кВт/год ну і 750 кВт/год в мережу. По зеленому тарифу кожного кварталу він міняється в гривнях, а в євро це 0,18 євроцентів за кВт/год», – розповів власник домашньої електростанції Ярослав Шийка.

Минулого року сонячні електростанції у приватних господарствах області згенерували 266 тисяч кіловат-годин. Це у 15 тисяч разів менше, ніж спожила Львівщина.

«Це порівняно зовсім небагато, якщо загалом взяти споживання по Львівщині це є 1 млрд 148 млн кВт/год за ці три місяці і 3 млрд 930 млн кВт/год це за рік минулий», – сказав фахівець прес-служби ПАТ «Львівобленерго» Олександр Горгут.

Висока ціна на саме обладнання, довгий процес приєднання до мереж обленерго, тарифи на підключення теж зростають. У порівнянні з минулим роком вартість за один кіловат піднялась у 2,5 рази. До прикладу, у Німеччині держава значно більше допомагає громадянам.

«30-40 % вартості відшкодовує. Вони можуть брати під різні програми під нульові кредити. І в них вищий набагато тариф. Скажімо, якщо в них зелений тариф починався з 0,57 євро за кіловат і тих 0,57 євро трималось майже 4 роки, то у нас тариф почався з 0,32 і наступного року його обрізали до 0,2», – порівняв власник першої домашньої електростанції в Україні Роман Баб’ячок.

Державний «Укргазбанк» з кінця березня почав видавати кредити на купівлю і встановлення «домашніх» сонячних електростанцій. Пільгові позики дають під 0,1% річних терміном до п’яти років. Максимальна сума – мільйон гривень.

«Ми кредитуємо повністю комплекс, тобто це сонячні станції, повністю все обладнання і підключення до зеленого тарифу. Тобто клієнт звертається, проплачує і отримує все під ключ», – розповів заступник директора обласної дирекції «Укргазбанку» Тарас Шмигельський.

Підписавши угоду про Асоціацію з Євросоюзом, Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року збільшити частку електроенергії з альтернативних джерел до 11 відсотків. Станом на початок року цей показник склав 6,5 відсотка.

«Ми маємо збільшити майже в чотири рази потужність об’єктів відновлювальної енергетики. Вітро-, електростанцій з 500 мегават до 2000 мегават і так само збільшити потужність сонячних станцій майже 500 мегават до 2 тис з лишнім мегават», – сказав представник Асоціації ПЕК Львівщини Ярослав Шпак.

Щоб об’єктів побільшало, ентузіасти альтернативної енергетики звернуться до Кабміну. Просить дати можливість без ліцензії виробляти і продавати сонячну енергію не лише громадянам, а й закладам освіти, медицини та іншим організаціям.