Алюзії на Шевченка, війна та смерть: У Львові відкриють живописний проєкт «Найдовший рік»

logo


ЛЮДИ

Над втіленням задуму автор працював близько шести років


Фото надали організатори. Робота Ростислава Лужецького “Повернення’

Завтра, 8 жовтня, у PM Gallery відбудеться відкриття персонального живописного проєкту Ростислава Лужецького «Найдовший рік».

На виставці представлять 13 робіт, на яких автор зображує майданівські протистояння, відчуття війни і смерті, алюзії на Шевченків 13-місячний щоденник «Журнал» і марійні образи. Вони об’єдналися у спільний наратив і складають своєрідний літопис «Найдовшого року» Ростислава Лужецького.

Над проєктом автор працював близько шести років, а умовний відлік його календаря розпочався 18 лютого 2014 року: 

«Мій «Найдовший рік» почався з картини «Сон», найдовший особистий Шевченків рік – в очікуванні звільнення – завершено в «Журналі» віршем «Сон» («На панщині пшеницю жала»), найдовший рік для України триває, ніби сон…»,  – розповідає Ростислав Лужецький. 

Наскрізним творчим прийомом для робіт митця є поєднання пластичних рішень із живописом, а нова авторська техніка, яку представили в експозиції «Найдовший рік», побудована на опрацюванні пластичності тканини як матеріалу. Ростислав Лужецький використовує тканину не для декоративності чи підтримки сюжету, а для створення предметних образів.

«Процес творення кожного образу з використанням полотна дуже обмежений в часі, концентрований і спресований у ньому. Ти маєш лише годину на творення образу і найдовший рік на пошук контекстів і декорацій, у яких цей образ оживає», – пояснює митець.


Фото надали організатори. Робота Ростислава Лужецького “Кос-Арал”

Про автора:

Ростислав Лужецький (народився 1970 року) – художник, громадський діяч, один із співзасновників Видавничого Дому «Комора» (Київ). Народився у Львові в мистецькій родині, навчався малярства в домашній школі Карла Звіринського. Випускник Львівської Академії мистецтв (1993) та Київського Національного Університету кіно і телебачення (2003).

Працює в галузі станкового живопису, графіки, дизайну. Стояв біля витоків сучасного українського книжкового дизайну, співпрацював з видавництвами України, Румунії, Нідерландів, США. Учасник багатьох виставок, культурних  та мистецьких проєктів, форумів та публічних дискусій.

Основні персональні виставки минулого десятиліття: Персональна виставка, «Найдовший рік», живопис (Київ, Національний музей Тараса Шевченка, 2020), «Картографія», живопис – фото (Київ, Дім освіти та культури «Майстер Клас», 2013), «Образ і документ. З мапи художника», живопис-фото (Чернівецький художній музей, 2012). Мистецькі роботи перебувають у приватних збірках та музеях як в Україні, так і за кордоном.

Експозицію «Найдовший рік» можна оглянути до 29 жовтня. Вхід вільний. 

Адреса: Львів, вулиця Коперника, 17 (-1 поверх). Графік роботи: понеділок-п’ятниця 10:00-19:00, субота 10:00-17:00, неділя 12:00-17:00.