Аншлаг та овації у Львові: українська молодь заграла разом з німецькою

logo


У Львівській національній опері відбувся перший спільний концерт Українського молодіжного симфонічного оркестру і Федеративного молодіжного оркестру Німеччини.

Концерт у Львівській національній опері, що відбувся ввечері п’ятниці, 25 серпня, був особливим з кількох причин. По-перше, ним завершився міжнародний фестиваль LvivMozArt, присвячений Францу Ксаверу Моцарту – синові відомого композитора Вольфґанґа Амадея Моцарта. По-друге, це – перший концерт новоствореного Українського молодіжного симфонічного оркестру спільно з Німецьким молодіжним оркестром. 

По-особливому виглядав і сам українсько-німецький оркестр: аксесуаром концертних костюмів музикантів були хустинки в кольорах прапорів Німеччини та України. Хтось пов’язав їх на шию, хтось – на руку, а хтось – на інструмент. Ці хустки символізувати зближення культур двох країн, що, власне, і є метою проекту українсько-німецького оркестру, започаткованого Бетховенським фестивалем, Німецьким федеративним молодіжним оркестром та медіакомпанією Deutsche Welle.

Програма

Розпочали концерт з твору Франца Ксавера Моцарта “Увертюра-симфонія ре мажор”. Легкий і ритмічний початок мав налаштувати зал на сприйняття більш серйозної програми. Диригентка Оксана Линів, яка очолює Оперу і філармонічний оркестр в австрійському місті Грац і водночас є ініціаторкою молодіжного проекту, каже, що твори підбирала для вигідної презентації як української, так і німецької музики.

Хустинки в кольорах прапорів Німеччини та України символізують зближення культур двох країн

Хустинки в кольорах прапорів Німеччини та України символізують зближення культур двох країн

А оскільки програму гратимуть у вересні й на Бетховенському фестивалі у Бонні, то хотіла показати Україну з її етнічним колоритом та експресією, тож додала до програми симфонічну поему “На берегах Вісли” Бориса Лятошинського. Крім цих творів, у програмі молоді також потрійний концерт для скрипки, віолончелі та фортепіано з оркестром Людвіга ван Бетховена та “Боже, великий єдиний” Миколи Лисенка.

Запрошені гості

До виконання потрійного концерту для скрипки, віолончелі та фортепіано з оркестром Людвіга ван Бетховена диригентка запросила відомих музикантів. Піаністка Катерина Тітова, яка народилась у Харкові, а зараз живе в Німеччині, розповідає, що охоче погодилась взяти участь у цьому проекті, бо любить виступати в Україні.

Піаністка Катерина Тітова

Піаністка Катерина Тітова

34-річна піаністка каже, що задоволена організацією концерту й жодних упереджень щодо віку оркестрантів не мала. “Навпаки, ця молодь додає енергії. Вони ще юні, і від них можна чекати свіжої інтерпретації, нових ідей. Тим більше, виходить, що тут всі молоді: і оркестранти, і солісти, і диригентка”, – пояснює вона. Крім Катерини Тітової, у концерті взяли участь скрипаль з Німеччини – Тобіас Фельдманн (Tobias Feldmann) та віолончеліст Костянтин Манаєв з Росії. Вокальні партії у творах “Ода радості” та “Боже, великий єдиний” виконувала українська хорова капела “Дударик”.

Оркестр зазвучав

І хоча сама диригентка Оксана Линів визнає, що твори вибрала непрості, юні музиканти впорались з ними блискуче. “Відчувається, як гармонійно вони звучать разом. Так, між ними існує мовний бар’єр, але музичний місток допоміг їм подолати труднощі”, – говорить про гру молодих німців та українців керівник Федеративного молодіжного оркестру Німеччини Зенке Ленц (Sönke Lentz).

Загалом оркестр зібраний з 30-ти українських та 37-ми німецьких музикантів. “Це – найталановитіші діти, яких і в Німеччині, і в Україні обирали через конкурс”, – кажуть організатори. Ударник Уве Матес (Uwe Mattes) з Туттлінгена – один з таких, він грає в німецькому оркестрі вже півтора року. Каже, що це – просто диво, як швидко українським і німецьким музикантам вдалося зігратись. “На першій репетиції було складно. Вона пішла на те, щоб налаштуватись один на одного, бо ми дійсно по-іншому відчуваємо, у нас за плечима – різні школи. Однак вже зараз ми граємо на одній хвилі”, – каже хлопець.

Російський віолончеліст, німецький скрипаль та українська піаністка

Російський віолончеліст, німецький скрипаль та українська піаністка

“Це, мабуть, тому, що музика не потребує якогось додаткового тлумачення, це теж – мова спілкування”, – додає до його слів німецька кларнетистка Луіза Пері (Luisa Peri). Попри це, визнає, що для неї видався важким твір українського композитора і диригента Бориса Лятошинського. Утім, симфонічна поема “На берегах Вісли” важко далась і українським музикантам. Перша скрипка українського оркестру Олександра Мороз говорить так: “І Моцарт – складний майже завжди, але Лятошинський – особливо. Він – технічно складний. Але завдяки нашим старанням все вдалось”. А про те, що вдалось насправді свідчить і реакція львіських глядачів – вони кілька разів викликали юних музикантів на біс. 

Повторити свій успіх музиканти зможуть ще у суботу, 26 серпня. Українсько-німецький оркестр даватиме концерт у Києві на сцені Національної філармонії України. Уже у вересні музиканти двох країн даватимуть концерти у Бонні та Берліні. Зокрема, вони зіграють на Бетховенському фестивалі, котрий щороку проводиться в рідному місті композитора – Бонні.

Український молодіжний оркестр

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Унікальний музичний проект

Український Молодіжний симфонічний оркестр – унікальний проект, який об’єднав талановитих юних музикантів з усієї України, створений за прикладом Федеративного молодіжного оркестру Німеччини.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Натхненниця проекту

Ініціаторкою створення Молодіжного симфонічного оркестру України стала Оксана Линів, яка наразі є головною диригенткою опери та філармонійного оркестру Граца. Раніше Оксана Линів упродовж кількох сезонів диригувала оркестром Баварської державної опери.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Диригентка зі світовим іменем

Світова кар’єра, зізнається Оксана Линів, стала можливою завдяки маленьким випадковостям. Студенткою львівської консерваторії Оксана взяла участь у Міжнародному конкурсі диригентів імені Малера в Бамбергу, де посіла третє місце. Потім був досвід асистентки диригента в Бамберзькій філармонії, навчання в Дрездені, праця в оперному театрі Одеси, Баварська опера, опера Граца.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Тридцять музикантів

На прослуховування до українського Молодіжного симфонічного оркестру у Львові приїздили юні музиканти з усієї України. Журі, до якого також входили керівники Федерального молодіжного оркестру Німеччини та Бетховенського фестивалю, відібрало 30 музикантів, які й сформували оркестр.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Перші репетиції молодіжного оркестру

28 та 29 липня у Львові відбулися репетиції українського Молодіжного симфонічного оркестру під орудою Оксани Линів. Презентація проекту відбудеться 25 серпня 2017 року у Львові на міжнародному фестивалі класичної музики LvivMozArt.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Гастролі з німецькими колегами

Разом з Федеративним молодіжним оркестром Німеччини український Молодіжний симфонічний оркестр здійснить концертний тур Україною. Заплановані виступи у Києві, Львові, Одесі і Харкові. Музиканти, зокрема, виконуватимуть твори Людвіга ван Бетховена, Франца Ксавера Моцарта та Бориса Лятошинського.

Молодіжний симфонічний оркестр України

Молодіжний симфонічний оркестр України їде до Німеччини
Концерти в Бонні та Берліні

У серпні та вересні 2017 року німецький та український молодіжні оркестри дадуть концерти в Берліні та Бонні. Зокрема, юні музиканти візьмуть участь у Бетховенському фестивалі, котрий щороку відбувається в рідному місті композитора – Бонні.

Автор: Світлана Кореновська