Більше, ніж хобі: Як ракетомоделювання відроджує українську інженерію

logo


Ракетомоделювання сьогодні на піку популярності в 37-ми високотехнологічних країнах світу. Для багатьох спортсменів – це хобі на стику з справою всього життя.

Тут, як і в інших інтелектуальних видах спорту, свої яскраві особистості.

Наприклад, італійський ракетомоделіст Антоніо Мацарашіо (MAZZARACCHIO Antonio), який ось вже протягом 20-ти років одноосібно представляє свою країну на змаганнях міжнародного масштабу. На сьогоднішній день Антоніо – один з найбільш титулованих спортсменів світового рейтингу. Чотириразовий чемпіон світу в різних класах моделей і один з провідних інженерів великої аерокосмічної корпорації Італії. Яскравий приклад того, як хобі може стати справою всього життя. Всі знання, доступ до програмного забезпечення, напрацювання інженерів в аерокосмічній галузі, які застосовуються в ракетомоделюванні, він дуже активно використовує на змаганнях.

Новини за темою: Конструювання космічних об’єктів в Україні, або Що таке hardware-стартапи

Ще один видатний спортсмен — німець Франц Вайсгербер (Franz Weissgerber), чотириразовий чемпіон світу в класі радіокерованих ракетопланів. Йому вже під 65, але, незважаючи на вік, він дивує молодь своїми висококласними виступами.

В Україні ракетомоделювання оформилося в самостійну Федерацію ракетомодельного спорту в 2007 році. На сьогоднішній день у федерації близько 2000 учасників різного віку.

Серед наших хлопців свої яскраві особистості. Наприклад, Григорій Шифрін (вихованець Бондаренка Сергія Григоровича, аерокосмічний центр освіти). Його гучна робота спрямована на вирішення проблеми захоронення космічного сміття. Як відомо, навколоземна орбіта сильно захаращена третіми ступенями, сміттям, який викидається з МКС і т. д. В проекті Шифріна платформа переміщається по певних траєкторіях, з низьких – на більш високі орбіти, збирає металеве сміття, і в електромагнітному імпульсному режимі викидає його в бік Сонця, де те плавиться. Цією роботою в свій час зацікавилися японці. Американці запрошували Григорія на конференції. Він виступав з доповідями в Америці, Японії, після чого вступив в МДТУ їм. Н. Е. Баумана, закінчив його і працював в ракетному проекті, їздив до Австралії в якості консультанта і т. д.

Новини за темою: Космічний апарат “Юнона” досяг Юпітера: Що треба знати про це досягнення науки

В цілому, наша збірна з ракетомоделювання стабільно показує гідні результати. У 2006 році на Чемпіонаті світу в Казахстані (Байконур) українська юнацька збірна зайняла друге місце в загальнокомандному заліку. Друге — тільки тому, що хлопці не мали можливості повезти на чемпіонат клас радіокерованих ракетопланів — він був фінансово недоступний. Організатори поставили за нього 35 штрафних очок. Наші хлопці всього одне очко програли збірній Росії, незважаючи на 35 штрафних. Словаки тоді жартували, що їдуть додому, напам’ять вивчивши гімн України. А у 2015-му українська збірна з ракетомоделювання вже стала абсолютним чемпіоном Європи, випередивши сильні команди Польщі та Словаччини. В українців серйозна технічна підготовка. Це цілком закономірно.

Україна щорічно випускає до 20 000 фахівців з технічною освітою. Країна знаходиться на п’ятому місці по відсотку дипломованих фахівців в загальному обсязі працюючого населення. Базис дуже серйозний.

У всіх розвинених економіках інженерні спеціальності в тренді. В технічні вузи потрібно мати найвищий бал. В Америці компанії Кремнієвої долини безпосередньо працюють з ВУЗами, залучаючи студентів до дослідних і бізнес процесів. Освіта побудована таким чином, що студент вже з ранніх курсів має можливість працювати, отримуючи практичний досвід.

Новини за темою: З музею НЛО у Розуеллі невідомі викрали модель космічного корабля прибульців

Українська технологічна школа дає не менший (а то і більший) серйозний теоретичний базис. На жаль, все ще мають місце прогалини в менеджерській і маркетинговій частині. Сильний фахівець просто не вміє продати себе або свій перспективний проект. Але ситуація поступово змінюється. У 2014-му інженери нарешті увійшли у п’ятірку найпрестижніших спеціальностей України за результатами опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна. Для порівняння, у 2013-му вони займали лише 9-ю позицію. У той же час представники юридичної сфери опустилися з третьої позиції на шосту.

Сьогодні Україні необхідна глибока інтеграція інженерії та бізнесу. Країна виходить з виробничого ступору: закриваються деякі ринки СНД, але, в той же час, підписаний Договір про вільну торгівлю з ЄС. Це відкриває нові можливості. Відповідність якості продукту сучасним високим запитам ринку потягне за собою стрибок попиту на інженерів і технологів в самих різних областях економіки: медицина, сільське господарство, будівництво, телекомунікації… Вже через 5 років ринок праці зміниться кардинально. І ті, хто усвідомлюють цей тренд сьогодні, залишаться у виграші завтра.

Тетяна Снопко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.