«Це не народний дім Сихова»

logo


Весною 2018 року Львівська міська рада зняла ЛКП «Культурно-освітній центр ім. О. Довженка» з балансу Сихівської райадміністрації і передала його міському управлінню культури. З цього розпочалась масштабне перетворення цієї установи у культурний простір. З травня Центром Довженка керує Марта Іванишин, до цього вона кілька місяців виконувала обов’язки його директорки. За майже рік роботи у новому форматі в кіноцентрі провели ребрединг (тепер це Lviv Dovzhenko Centre), створили першу арт-локацію і поставили амбітну ціль зробити цей простір основним для проведення масштабних міських святкувань.

ZAXID.NET відвідав Lviv Dovzhenko Centre на просп. Червоної Калини,81 і спробував зрозуміти, чим живе культурний Сихів і чи може джазовий концерт замінити пиво з бургерами.

***

Перед входом у Центр Довженка розташований недобудований фонтан, площа вимощена радянською плиткою. Незабаром тут почнуть втілювати проект львівських архітекторів «Групи 109» і облаштують оригінальний громадський простір.

Фасад будівлі Центру Довженка зустрічає не надто привабливою об’ємною вивіскою «Кінопалац». На першому поверсі Центру Довженка пахне давно непровітрюваним приміщенням і харчами, які готують місцевій кафешці. Сірі стіни, бар з чіпсами і горішками, бургерна і піцерія. Зустрічаючи мене, Марта Іванишин каже, що першою думкою, коли вона прийшла як директорка культурного підприємства у це приміщення, було відчайдушне: «Що мені з цим всім робити?!».

Кіно, джаз і пиво з бургерами

Наша екскурсія починається не з першого поверху. Ми піднімаємося на дах двоповерхової будівлі. Тут ще цього літа почали проводити кінопокази, на які щоразу приходило близько 300 людей. Для цього розчистили територію даху, встановили екран та крісла. Дах Центру у майбутньому розділять на дві зони: вищу на нижчу. Вищу частину даху використовуватимуть як оглядовий майданчик, бо звідси відкривається красивий вигляд на місто. Другу частину залишать для кінопоказів, презентацій та проведення театральних вистав. Уже з травня 2019 року тут показуватимуть свої вистави Театр Лесі та театр «І люди, і ляльки»

Перегляд кіно на даху Центру Довженка, літо 2018 (фото Марти Іванишин)

«Цього року ми спробували, як це буде працювати, і це справді дієво. Ми вже зробили технічну документацію на ремонтні роботи, і наступного року плануємо ще більше прикладати зусиль для подій на даху», – каже Марта Іванишин.

З даху переходимо у прохідне приміщення, де планують облаштувати вбиральні, а з нього спускаємося на другий поверх. Раніше тут грали в настільний теніс, продавали шуби і час від часу проводили виставки ящірок та тарантулів. За словами Марти Іванишин, роботи у цьому приміщенні почались з демонтажу незаконної зовнішньої реклами з вікон. Виявилось, що реклама затьмарювала чудовий вигляд на церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Далі за допомогою спонсорів у приміщенні провели ремонт, закупили крісла і пуфи. Нині посеред кімнати стоїть піаніно, яке знайшли за кулісами у синій залі Центру під час прибирання і оригінальні барабани Yamaha. У цьому залі уже проводять джазові концерти і показують театральні вистави, а незабаром створять коворкінг, де можна буде провести час з ноутбуком чи запланувати зустріч.

«Ми бачимо цю зону як малу камерну сцену з різними подіями. Тут уже відбувалися знакові вистави, наприклад, під час фестивалю «Ніч у Львові» тут була вистава «Лондон і джаз» від Романа Бордуна, нещодавно у нас виступив гурт Марка Токаря. Це приміщення невелике і під час концертів тут є своя особлива атмосфера. У спільній праці з бізнесом, зокрема інвестиційно-девелоперською компанією Avalon.Inc проводимо ремонт приміщення. Для нас важливим є процес спільного розвитку культурного середовища тут», – розповідає директорка арт-центру.

Зала, де проводять камерні концерти та лекції

Проходимо до сусідньої кімнати, де проводять заняття дитячі театральні та танцювальні гуртки. Зараз діти займаються у колі на офісних стільцях, а згодом у це приміщення мають закупити меблі.

Далі спускаємося на перший поверх, який з 2005 року перебуває в оренді ТзОВ «Фантазія». Тут розташовані дві кінозали, одну з яких займає кінотеатр «Кінопалац», піцерія, бургерна та бар. За словами Марти Іванишин, втілення концепції культурного простору нова команда Центру почала із заборони орендарю продавати у барі пиво та здавати в суборенду…сходи. Згодом команда Lviv Dovzhenko Centre розробила проект реконструкції холу Центру.

Усі зміни та нові вимоги, каже директорка Центру Довженка, орендарю прийняти вкрай складно. «Ми не маємо заперечень, щоб в синій залі тривали покази фільмів. Бічні кав’ярні ми запропонували залишити, але концепцію треба змінити під стилістику Центру Довженка. Це не можуть бути бургери, і піцерія також потребує оновлення», – каже Марта Іванишин.

Червона зала і безпека

На прохання Марти Іванишин працівник ЛКП «Муніципальна варта» відкриває нам велику червону кінозалу Центру. Муніципали охороняють тут усі приміщення, в тому числі орендовані.

У червоній залі може вміститись 747 людей. Саме тут за кулісами серед сміття знайшли справне піаніно. За словами Марти Іванишин, протягом перших кількох місяців роботи з Центру Довженка вивезли тонни сміття – ним були забиті аварійні виходи, сходи та підсобки. У цьому кінозалі замінили штори, незабаром встановлять нові двері і облаштують гримерну кімнату.

«Нещодавно тут у нас відбувся кінопоказ фільму «Бобот і енергія всесвіту», прийшло дуже багато дітей, ми їм навіть дозволили брати з собою поп-корн (на інші події приносити їжу з собою не можна). Зараз цей зал повністю зарезервований до лютого і ми дуже тішимося, що люди хочуть проводити події тут», – каже директорка Lviv Dovzhenko Centre.

Усі фото Олександра Мазуренка

Дорогою до холу Марта Іванишин розповідає, що поки що найважчою для її команди є робота з встановлення протипожежної сигналізації. Її тут не було ніколи, будівля понад 30 років працювала порушуючи норми безпеки. У березні цього року працівники ДСНС провели перевірку у Центрі Довженка і звернулися до суду з вимогою заборонити експлуатацію будівлі. Однак працівники Lviv Dovzhenko Centre не націлені на закриття, тому намагаються чим швидше поставити крапку в історії з протипожежними заходами. «Зараз ведеться активна робота із встановленням протипожежної безпеки, маємо проектно-кошторисну документацію, завершується експертиза. Тут ніколи цього не було, і розробити ці речі – це надвеликий об’єм роботи», – каже Марта Іванишин.

Виходимо з кінозалу і спускаємося кількома сходинками вниз до останнього пункту екскурсії. Марта Іванишин сміється, що обов’язково повинна показати санвузли. Цю зону, за її словами, відремонтували коштом Центру, попри те, що вона також перебуває в оренді. Одразу після ремонту невідомі покрали дверні ручки та гачки, але їх встановили знову.

На першому поверсі ще є офісні кабінети працівників Центру, у коридорі між ними встановлені баки для збору вторсировини. До кінця року у холі Центру облаштують гардеробну кімнату, її тут також ніколи не було. Найближчим часом планують також зняти з фасаду Центру Довженка вивіску «Кінопалац».

«Нас нічого не обмежує»

Цього року Центр Довженка подав малий проект на Громадський бюджет Львова. За 476 тис. грн в підвалі Lviv Dovzhenko Centre планують створити першу сихівську арт-галерею. Окрім того, Центр Довженка об’єднався з проектом Lviv Open Lab, який також подали на Громадський бюджет. У межах цього проекту за 2,9 млн грн у будівлі біля Центру Довженка хочуть створити мейкерспейс – простір з лекторієм, бібліотекою, фізико-хімічною, біотехнологічною та ІоТ лабораторіями, медіа-студією та майстерня по роботі з деревом.

Марта Іванишин каже, що головна мета її команди – створити підприємство, яке заробляє кошти культурним продуктом.

«Це дуже сильний виклик, і я таки хочу показати на цьому прикладі, що культура може і повинна заробляти. Тут ми орієнтуємося не лише на сихівчан, ми розраховуємо на усіх мешканців міста. Ми не робимо акценту, що якщо ти живеш на Сихові, то це твій «народний дім Сихова», – розповідає директорка Центру Довженка.

Незабаром у Lviv Dovzhenko Centre виступить Наталка Карпа з оркестром, покаже виставу театр «І люди, і ляльки», пройде цикл лекцій про здорове харчування. Серед амбіційних планів команди Марти Іванишин – перенести головну локацію святкування Нового року, Різдва та Дня міста з площі перед Оперним театром на Сихів. «Дуже добре усвідомлювати, що нас нічого не обмежує, і ми можемо реалізовувати різні проекти не лише у стінах Центру, а і поза ними», – каже Марта Іванишин.