Дай очам спокій, дитино

logo


Кількість школярів, у яких діагностовано набуту короткозорість, зросла майже втричі

Кожна 12-та дитина віком до 14-ти років в області має набуті проблеми із зором. А у віці 15 — 17 років уже кожен восьмий потерпає від хвороб очей.

Це результати досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗУ”, які засвідчують безперервну тенденцію до зростання кількості неінфекційних хвороб ока серед дітей, пише газета “Експрес”.

— Йдеться про короткозорість, яку ще називають шкільною міопією, — це порушення зору, при якому не чітко бачать віддалені об’єкти, — розповідає Адріана Патер, головний позаштатний дитячий офтальмолог області. — Кількість дітей, у яких виявляють короткозорість, постійно зростає. Зазвичай вона виникає вiд напруги очей при неправильнiй роботi з пiдручниками чи комп’ютером. Порівняно з серединою 90-х років минулого століття загальна кількість офтальмологічних хвороб в області, зокрема, набутої короткозорості, зросла приблизно втричі.

Короткозорість зумовлена розтягненням очного яблука (довжина ока може сягати 30 і більше міліметрів при тому, як нормальною вважається довжина 23 — 24 міліметри). Розтягнення на кожен наступний міліметр збільшує короткозорість на 3 діоптрії. Частина дітей успадковує міопію від батьків. Проте зараз короткозорість виявляють і в тих, у кого її не мало б бути.

— Чи можна у якийсь спосіб відновити зір дітям, у яких діагностують короткозорість?

— Фактично, ні. Якщо діагностовано короткозорість, то вона нікуди не зникне. Можна лише проводити корекцію міопії. Та все ж найкраще не провокувати розвиток короткозорості. Батьки повинні обмежувати дітям час, який вони проводять за монітором комп’ютера, з планшетом, мобільним телефоном. Рекомендується, щоб це було не більше ніж 30 хвилин на добу в початкових класах і не більше як годину — в старших класах. Тим часом чимало дітей, у яких діагностуємо короткозорість, годинами грають у комп’ютерні ігри, просиджують у соцмережах чи переглядають якісь відео. Це не несе жодної користі ні для очей, ні для психоемоційного чи фізичного стану дитини.

— Поясніть, чому?

— Якщо очі постійно фокусуються на об’єкті, який розташований на відстані менше, ніж один метр, внутрішні м’язи органів зору взагалі не розслабляються. Очі мають відпочивати, інакше короткозорості не уникнути. А одним із наслідків міопії є відшарування сітківки. При цьому зір починає різко падати й людина може повністю осліпнути.

Богданна МАРТИНИК