«Документ двох любовей та однієї жіночої дружби» – у Львові показали унікальне фото Лесі Українки

logo


ЛЮДИ

Фотооригінал можна оглянути лише впродовж трьох днів, адже він потребує особливих умов зберігання


Фото з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка

Сьогодні, 25 лютого, з нагоди 150-ліття від дня народження Лесі Українки, у Домі Франка відкрили унікальну виставку однієї світлини «Цвіт папороті». Уперше публіці представили для огляду єдиний відомий на сьогодні оригінал фотопортрета поетеси.

«Це світлина, на якій Леся подобалася сама собі і всім її рідним. Світлина 30-літньої Лесі Українки, знята у 1901-му році у Чернівцях у фотоательє відомого буковинського фотомайстра Яна Кржановського. Її потім можна було побачити у копіях, але єдиний відомий оригінал зберігається у наших фондах», – розповідає Galnet директор Дому Франка Богдан Тихолоз. 


Фото з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка

Унікальність світлини полягає не лише у самому зображенні поетеси, але й у тому, що Леся Українка зробила авторську присвяту подрузі, письменниці Ользі Кобилянській.

«Комусь від когось на спомин «літа на Буковині» 1901 р.»

Також вона вказала дату й місце – Чернівці, 30 VІІ 1901, і що найважливіше – підписала авторським афоризмом: «Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч».


Фото з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка

«Це фраза, яка концентрує світогляд і характер Лесі Українки, вказує на певні особливі обставини в їхньому житті разом із Ольгою Кобилянською. Обидві жінки переживали цього літа велику драму, пов’язану з коханням. Коли помер коханий Лесі Українки – Сергій Мержинський, вона поїхала шукати заспокоєння на Буковину. Ольга Кобилянська того ж літа мала надію пов’язати своє життя з українським письменником Осипом Маковеєм. Можна сказати, що ця світлина також є унікальним людським документом – документ двох любовей та однієї жіночої дружби», – додає Богдан Тихолоз.

Світлину закупили для фондів Музею у 2001 році, проте тільки тепер вона отримала фахову наукову атрибуцію завдяки експертизі відомої дослідниці іконографії та біографії Лесі Українки та родини Косачів загалом із Нью-Йорка Тамари Скрипки. За її припущенням, фото походить із колекції сестри і біографині поетеси Ольги Косач-Кривинюк.

За словами директора музею, фотооригінал потребує особливого догляду і температурно-вологісного режиму, відтак світлину експонуватимуть лише три дні. 

Дім Франка можна відвідати щодня, окрім вівторка, з 10:00 по 17:00. Адреса: Львів, вулиця Івана Франка, 150-152.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.