Гасло «Львів наше місто» стає в Польщі все більш популярним

logo


В майбутньому Україна може мати від Польщі цілком реальні територіальні претензії. Хвиля реваншизму все більше охоплює поляків, для яких Україна та українці стають об’єктом підвищеної уваги в негативному сенсі.

Про це в інтерв’ю Народній Правді заявив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. За його словами, від підігрівання ностальгійних настроїв про втрачені землі досить близько до їх конвертування в політичні вимоги, реваншизм.

«Цього ще немає, сподіваюсь ніколи не буде, але те, що є зараз доволі небезпечне, бо підігріває радикальні настрої окремих середовищ в Польщі. В такій атмосфері не такими вже й безглуздими є заяви радикальних організацій, котрі говорять про «Львів наше місто». Існує ймовірність, що такі маргінали набуватимуть популярності.

Ми дуже чуйні до цього, бо все починалось з ностальгії про Крим «как часть русской истории». Теж всього на всього книжка, фільм, заява радикалів та маргиналів, а закінчилось все трагічними речами. Я не вірю, що з польського боку буде щось подібне. Але факт того, що дуже багато українців зараз повторюють фразу про поляків: «вони такі самі, як москалі» – це дуже тривожно. Українці починають очікувати загрозу від Польщі», – зазначив В’ятрович.

Дуже негативні наслідки може мати і поява в минулому році на екранах польської військової драми про відносини між Польщею та Україною під час Другої світової війни з красномовною назвою «Волинь». «Фільм зроблений талановито, але це пропаганда ненависті. Фільм дуже односторонній, абсолютно антиукраїнський. Українці там зображені або карикатурно, або як звірі (фільм війшов у Польщі восени 2016 року та отримав велике схвалення у Польщі та критику в Україні – “Народна Правда”). Кілька моментів є дуже символічними. Німці, які виглядають блакитними касками ООН, рятують головну героїню та її сина. Радянські партизани, коли до них потрапили перелякані поляки, говорять: «успокойся, все хорошо, мы не украинцы». Цей фільм отруюватиме польсько-українські стосунки, бо зроблений на основі вже існуючих міфів та стереотипів, а режисер їх посилив. Фільм побачили мільйони поляків, особливо молоді поляки. Образ українця-різуна, який перед тим як вбити поляка освячує зброю в церкві, міцно відкарбується у них в свідомості. В повній мірі ми можемо говорити про відповідальність митця», – резюмував голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.