Художник із Дубна реконструює середньовічні книги для патріарха Варфоломія

logo


Художник Валентин Колонтай реконструює середньовічні книги. Для цього 2012-го у Львові створив майстерню “Форзац”. А нещодавно для Вселенського патріарха Варфоломія делегація від Львівської міської ради замовила альбом на середньовічну тематику. Художник зробив шкіряну оправу, елементи тиснення за мотивами мініатюр Галицького Євангелія. Потім митцю привезли фото, де Варфоломій гортає альбом. Ще одна з книг, яку він виготовив потрапила до рук голлівудської актриси Періс Хілтон.

Валентин зробив гостьову книгу для Гранд-Готелю у Львові, яка зберігалася на рецепції. Замовники подарували її Періс Хілтон до відкриття оновленого закладу, коли вона приїжджала до Львова у 2018 році.

Валентину Колонтаю, 30 років. Він – знаний майстер з реконструкції стародавніх книг. Народився у Дубні. Навчався в Українській академії друкарства на факультеті видавничих та інформаційних технологій, на кафедрі книжкової графіки та дизайну друкованої продукції. 2012 року заснував майстерню “Форзац” у Львові. У ній створює книги за прототипом середньовічних. Про це пише Gazeta.ua.

Валентина Колонтая епоха Середньовіччя захоплювала з дитинства: «Вражали лицарі, дами. Згодом почав цікавитись зброєю того періоду, книжковими реконструкціями. Розумію, що сприймав це стереотипно. Адже в Середньовіччі був свій бруд, біль і випробування. Тепер чим більше я пізнаю, як було насправді, тим більше моя любов розростається. Цей період, як дитинство людства. Багато сучасних процесів ідуть корінням саме звідти, там виникають, розвиваються», – пояснює.

«Я відтворюю книги, а не реставрую їх. Наприклад, десь у музеї в Бельгії чи Франції є кодекс XV століття. Замовник хоче такий самий із повторенням шрифтової частини чи без. Якщо не знаю певних тонкощів, досліджую змістовніше і відтворюю за технологіями Середньовіччя повністю цей екземпляр».

Техніки шиття книжкового блоку Валентин Колонтай використовує різні, в залежності від періоду.

«Використовую різноманітні ножі для обробки шкіри, кліше і плитку для його нагрівання, молотки, преси для проклеювання книжкового блоку, створення гарячого тиснення. Найважчі моменти створення книги – в голові. Кожен наступний проєкт потребує процесів, яких я ще не робив. Скажімо, раніше не виконував тиснення фольгою, а тут треба. Думаю, практики нема, зараз візьму і зіпсую. Тоді треба просто організуватись і зробити. Не вийшло – переробив. Технічно ця справа не має надскладності», – пояснює Валентин.

Валентин Колонтай працює у техніці офорту. У цій технології від XV століття до сьогодні нічого не змінилося, каже. У художника можна купити оригінальні відбитки, а також постери, футболки чи торби з їх зображенням

Замовників майстру не бракує, каже:

«Те, що роблю, популярне і дуже нішеве. Колекціонери замовляють друковану графіку і серйозні проєкти. Є люди, які невідомо чим займаються, але хочуть таку книгу. Є ті, хто цікавиться історією, релігією. Часто беруть на подарунок, особливо на свята».