Як партії обіграли виборців. Що не так із виборчою системою

logo


image

Перед місцевими виборами нову виборчу систему критикували за надмірний контроль партій над кандидатами – хто переможе, залежатиме не від виборців, а від того, як самі партії розставили кандидатів.

Пропорційна система з відкритими списками, за якою відбувалися вибори, передбачає, що депутатами мали б стати справді популярні кандидати, люди, за яких проголосувала значна кількість виборців. І слово «значна» під час виборів у Львові мало цілком конкретне значення – щонайменше 685 голосів (25% від виборчої квоти). Задум простий: за кандидата голосують, він просувається вверх по затвердженому партією списку і, якщо партія долає бар’єр, стає депутатом.

ZAXID.NET вирішив перевірити дієвість цієї системи. Ми проаналізували результати кожної партії і виявили, що насправді перевагами виборчої системи скористалися лише 12 депутатів із 64 – їм вдалося просунутися із непрохідних місць нагору і перемогти. Вплив виборців на багатьох інших депутатів виявився мінімальним, важливішим було рішення партії, яка визначила порядковий номер кандидата.

На прикладі виборів у Львові показуємо, що не так із виборчою системою.

Як ТВК визначала переможців. Це трішки складний момент, тому потребує додаткових пояснень. Депутатом міг стати лише кандидат від партії, яка подолала виборчий бар’єр (>5%). Перший етап – визначення переможців на окрузі: якщо партія на якомусь окрузі набирає більше за виборчу квоту (2739 голосів на цих виборах), вона проводить у депутати кандидата з округу. Удвічі більше голосів – двох кандидатів, утричі – трьох… Обраним на окрузі є той, хто йде вище по списку. Місце кандидата у списку перед виборами визначала партія, але після голосування воно могло змінитися: якщо кандидат набрав більше 25% виборчої квоти, він просувається на верх списку в окрузі.

Другий етап – визначення переможців із загального списку, в якому йдуть ті ж самі кандидати з округів, але в іншій послідовності (теж визначеній партією). Тут теж обирається той, хто йде вище, але не був обраним на окрузі. Їхня кількість залежить від того, скільки голосів за конкретну партію не було враховано при визначенні депутатів, обраних на округах. Детальніше про визначення переможців.