Як починалося IT у Львові. Історичні фото

logo


Цього тижня SoftServe святкує 25 років від дня заснування. Tvoemisto.tv пропонує пригадати, як починала свій шлях до успіху у Львові одна з провідних ІТ-компаній не лише України, а й Центральної та Східної Європи.

SoftServe (СофтСерв) — провідна українська ІТ-компанія, заснована у 1993 році у Львові. Головні офіси розташовані у Львові та Остіні (штат Техас, США), а понад 5500 працівників працюють у європейських та американських офісах компанії. Наразі це один із найбільших розробників програмного забезпечення у Центральній і Східній Європі та входить у трійку найбільших аутсорсингових компаній України.

А започаткували її 25 років тому два аспіранти Львівської політехніки Юрій Василик та Ігор Мендзебровський. Тоді важко було передбачити, що вони заклали майбутнє компанії, яка допоможе Львову отримати статус IT-столиці України.

У 1993 році у Львові та Києві запрацювали бізнес-курси, лекторами яких стали фахівці зі США. Цю школу пройшли й аспіранти Тарас Кицмей, Юрій Василик та Ігор Мендзебровський. Тоді ж у двох останніх виникла ідея написали бізнес-план створення компанії, яка б займалася програмуванням на замовлення.

Юра Василик (початок 90-х)

Ідея полягала в тому, що у США є ринок, який потребує розробки програмного забезпечення, а Україна, відповідно, має багато молодих талантів. Таким чином українські кадри могли б покрити дефіцит розробників у Америці.

Ігор Мендзебровський (початок 90-х) 

У межах цієї бізнес-школи аспіранти презентували свій бізнес-план, який отримав досить високу оцінку. Невдовзі Воррен Бруґґеман запропонував львів’янам виконати роботу для General Electric. Американський гігант на той час користувався комп’ютерами типу мейнфрейм 3 (IBM 360, IBM 370). Завдання полягало в тому, щоб написати програму, яка б конвертувала їхні бази даних, щоб тепер із ними можна було працювати в Microsoft Access, а відповідно, і перейти до графічного інтерфейсу. На цьому етапі до SoftServe приєднався Тарас Кицмей.

У 1994 до компанії прийшов Тарас Вервега, а 1995 – Ярослав Любінець, які пізніше зіграли ключову роль у глобальному успіху компанії.

На той момент молоді фахівці тільки починали вчитися програмуванню. Це була робота нова, творча та досить захоплива. В інтерв’ю для The Ukrainians виконавчий віце-президент SoftServe Олег Денис, який приєднався до засновників у 1996 році, розповів, що на початках зарплати додому не приносили, натомість все інвестували у компанію. Паралельно також їздили по черзі до США та Канади – не тільки вчитися чомусь новому, а й нарощувати клієнтську базу.

Ярослав Любінець, співзасновник (1995) 

Компанія стартувала з одного стола в інкубаторі при «Львівській політехніці», потім орендували однокімнатну квартиру на Привокзальній, далі трикімнатну. У 1996 відкрився офіс на Володимира Великого, який працює і досі. 

Перший візит клієнта на вул. Володимира Великого (1996)

Офіс на вул. Володимира Великого (1996). На фото праворуч за комп’ютером – Олег Денис

За словами Олега Дениса, з цього моменту почалася серйозна робота компанії, адже вони фактично вийшли «з підпілля». Тоді ж зявилися перші цікаві клієнти. Компанія почала інтенсивно рости, наймали нових людей, відкривати офіси в інших українських містах, тож на 2000 рік вже мали орієнтовно 200 працівників. З того часу кількість працівників подвоювалася щороку.

Офіс на вул. Володимира Великого (1996)

У 2000 році відкрили перший офіс у США, а незабаром почали з’являтись перші гучні згадки про SoftServe на глобальному рівні. У 2003 році Білл Гейтс презентував розроблене компанією рішення для клієнта на щорічній конференції Microsoft.

У 2006 компанія заснувала SoftServe University, що став одним з перших корпоративних університетів в Україні. Він став середовищем професійного розвитку працівників, а його підрозділ – ІТ Академія – «вхідним квитком» для випускників ІТ-спеціальностей. Сьогодні університет допомагає працівникам компанії в розвитку лідерських навичок, проходженню міжнародних сертифікацій, вивченню іноземних мов тощо. 

SoftServe University (2006) 

У 2008 році SoftServe також став співзасновником Львівської бізнес-школи при Українському католицькому університеті, а наступного – 2009-го – Львівського ІТ Кластера. Окрім того, починаючи з 2014 року компанія виходить як працедавець на міжнародну арену та відкриває великі розробницькі центри у Польщі, Болгарії та інших країнах.

Відкриття офісу SoftServe у Вроцлаві (2015) 

У 2015 році SoftServe відкрили новий офіс на вулиці Садовій, 2а. Тут розміщена штаб-квартира компанії. Над інтер’єром офісного будинку працював теперішній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський. Споруда отримала відзнаку престижного Міжнародного архітектурного конкурсу «Дім 2016 – Кришталева Цегла» за найкращу будівельну інвестицію з обох боків східного кордону Європейського Союзу.

Офіс на вулиці Садовій (2015) 

Співзасновник SoftServe Тарас Кицмей біля офісу на вул. Садовій (2016)

Офіс на вулиці Садовій (2015) 

У 2017 році SoftServe була однією з найбільших аутсорсингових ІТ-компаній в Україні зі штатом у 4500 працівників, поступаючись кількістю персоналу лише EPAM Systems. У 2018 році кількість працівників компанії збільшилась до понад 5500.

Ганна Аргірова,

фото надані SoftServe

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.