Як врятувати Львів — нульові відходи на заміну звалищам

logo


Коли сміття біля будинку не дає проходу, а дихати стає все важче, постає запитання: “Хто винен?”. Але якщо копнути в сміттєвий бак глибше — тут, виявляється, окрім сусідського, і ваш пакунок знайдеться. 

Екологи Ірина Миронова та Юлія Юрченко — активісти ініціативи ZeroWaste Lviv. Вони на волонтерських засадах допомагають місту очиститися, а львів’янам — прокинутися від безтурботного сну, у якому відходи можна легко викинути і забути.
Що люди знають про проблему сміття?

Проводячи опитування, ми питали в людей про їх соціальні проблеми. Про сміття навіть не згадують. Хтось згадує, що мер поганий, тому в нас багато сміття, і його нема куди вивозити.

Люди навіть не рахують вартість пакетики. Ми зустрічалися з німецькими експертами з Фрайбурга, які зараз облаштовують Рясне. Вони казали: “Ну, от у нас в супермаркетах маленькі пакети платні”. Та в Україні теж, але люди цього не знають! Вони по дефолту беруть і беруть пакети, намотують і намотують, бо безкоштовно.

Марина Довженко нещодавно писала у своєму Фейсбуці: купила рулет вагою 450 грам, вдома зважила і здивувалася. 50 грам з 400 – це лише товстезний шар поліетилену і паперу.

Як мати нуль відходів вдома?

Ми ходимо зі своїми судочками і мішечками з тканини, на що продавці навіть не звертають увагу. Коли я тільки-но купила торбинки, вирішила порахувати, скільки ж пакетиків не взяла. В середньому виходить 8 пакетиків за один раз. Практика авосьок з СРСР повертається, і це круто. Серед молоді це круто. Це не може не тішити, бо ми робимо ставку на молодих людей та дітей.

Завжди з собою ношу горнятко для кави та металеву пляшку. Придумала собі покарання, якщо забулася чашку вдома — або не п’ю каву взагалі, або ж всередині закладу з багаторазової.

Купуючи одяг, навіть за найспокусливішою знижкою, запитую себе: чи купила б я цю річ, якби вона коштувала повну ціну, і чи носитиму її кілька сезонів. Про тканини, які займають 8% звалищ, ніхто не говорить, але про це також варто замислюватися.

В мене вдома є чотири контейнери для сортування: органіка (раз в тиждень виношу), папір, пластик, скло та метал разом, їх найменше. Найшвидше збирається папір, бо пакети і пляшки я не купую.

Органіка — це 25% наших відходів (восени їх кількість збільшується до 50%), далі — вуличний відсів (це листя та той пісок, що розсипають на лід взимку і перетворюється на пил навесні). Третя сходинка — будматеріали. Далі дерево — 5%, шкіра і гума — 3%, і ці цифри — наші меблі та одяг.

Чи дійсно перероблять пластик зі спеціальних контейнерів?

Якщо контейнер належить перевізнику — він забирає пластик, везе на своє підприємство. Там його сортують по кольору, стистають і продають переробнику. Або ж контейнер може належати одразу переробнику вторсировини.

Пункти вторсировини — це найпряміший шлях переробки. Склотару переплавляють і роблять нове скло. Пивні пляшки часто повертаються на пивзаводи, і там їх перевикористовують. Наприклад, Львівська пивоварня половину пляшок використовує повторно. Макулатуру можна 6 разів переробляти у лотки для яєць, туалетний папір або картон.

Що таке апсайклінг?

Апсайклінг — це коли ти можеш щось викинути, але використовуєш вдруге з іншою метою. В тебе є рушники, і з них ти можеш сплести килимок у ванну. Зі старого телевізора можна зробити акваріум. З колеса від велосипеда — годинник.

Онлайн-курси з апсайклінгу давно існують в інших країнах, до чого долучимося і ми. Протягом тижня ми плануємо поширювати на нашій сторінці у Фейсбуці завдання і поради на кожен день, завдяки чому люди зможуть поекспериментувати з апсайклінгом в інтер’єрі.

Як культура нульових відходів може вирішити проблему Львова?

Світовий концепт Zero Waste вчить відчувати відповідальність перед Землею за кожен пакетик і пляшку, планувати свої відходи і замінювати одноразове багаторазовим.

Наприклад, популярна кав’ярня з напоями на виніс.

У Фрайбурзі міська влада інвестувала в загальноміські горнятка.Там можна купити каву в одному закладі, а горня повернути в інше, де за нього віддадуть гроші.

Людина купує каву в горнятку з кришечкою, трубочкою і холдером для неї. Фактично вона користується цим горняком протягом 15 хвилин і викидає в смітник. За даними компанії “Львівські ярмарки”, під час Різдвяних свят робітники вивезли 120 тонн відходів, левова частка з яких — паперовий посуд.

Коли в нас не стало куди вивозити — ми маємо бути гнучкішими до ситуації, що склалася.

Читайте також:

У Львові демонтують усі вивіски, де є слово “алкоголь”

Як у Львові екологічно позбутися старої техніки

Який ти провідник поїзда — тест

У Львові з’являться дорожні знаки для велосипедистів, батьків з дітьми та електрокарів

З’явився рейтинг найнебезпечніших районів Львова (+інтерактивна карта)