Ювілейний, 10-й, Leopolis Jazz Fest знову вивів на свої сцени сузір’я суперзірок

logo


image

У попередньому матеріалі ми почали розповідь про події найбільшого українського джазового форуму. Додамо, що 10-й Leopolis Jazz Fest тривав 5 днів. За цей час відбулося 28 концертів на трьох головних сценах. На міських майданчиках пройшли виступи артистів «вуличного джазу», Львовом курсував автобус, у якому подорожували екскурсанти в супроводі джазової музики. У місцевій музичній академії ім. М.В.Лисенка дали майстер-класи дві американські зірки не тільки студентам цього вишу, а й усім, хто хотів долучитися до події. Це були саксофоніст Камасі Вашингтон та трубач, композитор, бенд-лідер і художній керівник джазового підрозділу Лінкольн-центру Вінтон Марсаліс. У неділю в знаменитій кав’ярні «Львівська копальня кави» найголовніша фігура українського джазу, арт-директор фестивалю Олексій Коган і головна редакторка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка презентували українське видання книги Лорі Верхомин, подруги видатного американського джазового піаніста «Кохання. Життя і смерть з Біллом Евансом».

Продовжимо розповіді про неперевершені концерти на головній сцені фестивалю в парку ім.Б.Хмельницького. 26 червня шведський піаніст Jan Lundgren потішив публіку програмою Jazz Meets Folk. Разом із контрабасистом Hans Backenroth і жіночим струнним квартетом (Joanna Lewis – скрипка, Emily Stewart – скрипка, Lena Fankhauser – альт і Melissa Coleman – віолончель) виконали, як у нас кажуть, «віночок народних пісень». Зокрема, українські «Взяв би я бандуру» та «Їхав козак за Дунай» у власних інтерпретаціях. Присутність квартету здалася дещо декоративною, а стиль всього секстету – трохи похмурим етнічним мінімалізмом. Хоча під час кількох суто фортепіанно-контрабасових дуетів у публіку пішли нетривалі джазові хвилі.

Фото Даниїл Тюрін, facebook.com/leopolisjazz

Зате другий сет був просто приголомшливо розкішним. Американський трубач Кріс Ботті (Chris Botti) вже бував кілька разів у нашій країні. Здається, на якомусь концерті він пожартував, сказавши: «Що треба для успішної кар’єри? Займатися, займатися, займатися… і мати в друзях Стінга». Дійсно, вперше мені пощастило почути його 20 років тому, 31 травня 2001 року, «в обоймі» Стінга. Він і тоді, і зараз, грав прекрасно… У Львові Ботті влаштував справжнє шоу, у якому було кілька «вершин». Крім нього чудово заграла досвідчена, вправна, потужна, струнка як тополя, красива у відкритій червоній сукні скрипалька Каролін Кемпбел (Caroline Campbell). Вона вміє все: її попурі, у якому переплелися Бетховен и поп-музика, порадувало захоплених слухачів. Але найбільше вразив молодий піаніст – естонець Холгер Марьямаа (Holger Marjamaa), який, судячи з показаних навичок і вишуканого звуку, прекрасно грає не тільки джаз, а й академічну музику. Та віртуоз-барабанщик Лі Пірсон (Lee Pearson). Гадаю, він може «вишивати» на своїй установці годинами.

У передостанній вечір  на головній сцені спочатку грало тріо неперевершеного ізраїльського контрабасиста Авішая Коена. З ним працював відомий азербайджанський піаніст Ельчин Ширінов, фантастично винахідливий, талановитий музикат, та юна 20-річна барабанщиця-зірка Роні Каспі (Roni Kaspi), ізраільтянка, студентка коледжа Берклі. Вона дуже вправна технічно і до того ж має достатньо розвинуту джазову уяву та прекрасні навички різноманітних прийомів володіння грою на ударній установці. Супердівчина, неймовірні можливості та перспективи. Тріо звучало розумно й водночас чутливо, а Коен не тільки грав руками, а й «танцював обличчям».

Фото Даниїл Тюрін, facebook.com/leopolisjazz

Після тріо вийшов могутній гігант, американець Камасі Вашингтон (Kamasi Washington). Грає на тенор-саксофоні, вдягається в стилізоване африканське вбрання типу балахону, носить, як і інші члени гурту, буси та амулети… Звучить дуже потужно, і так само потужно, з великою енергетикою, працюють його колеги. На сцені стояли дві важкі ударні установки. Ритм-секцію доповнював винахідливий японський клавішник Масаюкі Хірано (Masayuki Hirano).

Духова група – це Рікі Вашингтон (Rickey Washington), який прекрасно грає на флейті, альтовій флейті та сопрано-саксофоні, і трубач Морис Браун (Maurice Brown). Втрьох, підсилені ритм-секцією, вони складали враження важкого броньованого танку, який потужно «прасував» вуха та емоції присутніх, і це всім подобалося. Незрозумілою була роль вокалістки Патрісії Куін (Patrice Quinn), яка періодично просто дублювала партію лідера гурту, вправно присідаючи та встаючи і здіймаючи руки до неба…

В останній вечір на головній сцені спочатку за традицією виступив вітчизняний поп-рок-гурт «Pianoбой». Традиція йде від бажання організаторів на День Конституції надати головну сцену фестивалю представникам української музичної сцени. Не висловлюватимуся різко, але після артистів, які виступали в попередні дні, цей сет був досить слабенький, нехай не ображаються ті, хто добирав музикантів. Єдине, чого хотіла більшість присутніх, щоб все швидше закінчилося…

Фото Даниїл Тюрін, facebook.com/leopolisjazz

Фестиваль добіг кінця. Останніми грали 15 супермузикантів біг-бенду нью-йоркського Лінкольн-центру. Висока культура в усьому – від вишуканих костюмів до неперевершено чистого ансамблевого інтонування – основна риса цього зразкового, майже академічного джазового колективу. Так, історія джазу досить коротка, у рази коротша від історії академічної музики. Але  вона має власні періоди, і ця команда є представницею доби свінгу – класичної епохи розвитку джазу. П’ять саксофонів, три тромбони, чотири труби, плюс ритм-секція (рояль, контрабас та ударні) – склад, від гри якого серце переповнювали захват та повага.

Фото Володимира Осипенка

За традицією фестиваль завершився церемонією вручення Міжнародної музичної премії Leopolis Jazz Music Awards ім. Едді Рознера. Володарем премії у 2021 році став вже згаданий видатний музикант, представник відомої музичної династії Вінтон Марсаліс (Wynton Marsalis). Вручив премію голова наглядової ради Альфа-Банку Роман Шпек.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
Отримують вільний від банерної реклами сайт.
Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Щомісячна підтримка у 196 грн
Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.

Також читайте

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті