Копи на велосипедах. Як ЄС допомагає реформувати львівську поліцію

logo


Дрогобицькі детективи, поліцейська академія і правоохоронці, близькі до народу. Що зробила за рік у Львові Консультативна місія Європейського Союзу.

Матс Люнґвальд приїхав до Львова зі Стокгольма. Йому 58 років, і дві третини життя він працював у шведській поліції. Останній рік Матса минув у Львові: він  є координатором тутешнього представництва Консультативної місії Європейського Союзу, яка допомагає Україні будувати сектор цивільної безпеки за цивілізованими сучасними зразками. Під керівництвом Матса зі львівськими поліцейськими працюють тренери та консультанти – з одним із них, нідерландцем ЙоханомЛінером, Tvoemisto.tvвже знайомило своїх читачів.

Уряд запросив Консультативну місію до України 2014 року.  Вона консультує цивільні (невійськові) служби безпеки, розробляє стратегію й організовує комунікацію між силовими органами в Україні та закордоном, допомагає з обладнанням. Місія не має виконавчих функцій, її завдання – пропонувати українським партнерам найкращий спосіб організації процесів та розв’язання проблем.

«Консультативна місія ЄС має головну мету – реформування сектору цивільної безпеки, аби він став ефективним, надійним і користувався довірою у громадян. Ми робимо це через стратегічне консультування, навчальні тренінги тощо», – розповідає координатор. Ми розпитали МатсаЛюнґвальда про те, чого вже вдалося досягти місії у Львові.

– У шведській поліції я працював у силовому блоці, в департаментах боротьби з організованою злочинністю та з обігом наркотиків, – розповідає Матс. – Зараз працюю в поліцейському відділі, що займається міжнародною співпрацею та консультуванням миротворчих операцій закордоном. Розробляв навчальні плани, програми тренінгів для поліції. Швеція має сотні офіцерів поліції для таких міжнародних місій, які працюють у структурі Організації Об’єднаних Націй та Євросоюзу в усьому світі.

Українська місія – восьма за рахунком у МатсаЛюнґвальда. Попередні були від ООН: Боснія, Косово, Південний Судан, Західна Сахара. «Деякі місії досі тривають, деякі були доволі успішними. Більшість передбачала створення чи реформування поліції – щось подібне до того, що ми робимо тут», – каже він.

Загалом у роботі місії в Україні бере участь близько 250 людей. Регіональні представництва Консультативної місії, які взаємодіють із локальною владою та сектором цивільної безпеки, є у Львові та Харкові. «У Львові ми маємо 19 людей, але ця цифра змінюється, бо часто відбуваються ротації іноземних експертів. У нас працюють люди з Іспанії, Швеції, Великої Британії, Австрії, Німеччини та з інших країн. І з України також», –розповідає координатор. Здебільшого це люди з досвідом роботи в правоохоронних структурах.

– Я працюю тут рік, а нещодавно попросив уряд, щоб мені продовжили роботу ще на рік. Мені тут подобається, –каже Матс. – Рік промайнув дуже швидко. Найперше враження від Львова, яке зберігається досі: це фантастичне місто! Ми справді дуже щасливі жити і працювати у Львові. І, думаю, ми досягли вже багато чого.

Серед проектів, якими може похвалитись львівське представництво – вдосконалення кримінальних розслідувань у Дрогобичі. «Ми працюємо з кримінальною поліцією, створюючи інститут детективів, –розповідає Люнґвальд. – Даємо їм поради, навчаємо, надаємо комп’ютери та обладнання для дослідження місця злочину. Суть проекту – зміна радянської традиції вести розслідування за столом на ведення розслідування поза кабінетом, як у Європі».

Інший проект – промоція ближчих стосунків поліції з громадою, так звана communitypolicing. А також проект, спрямований на організацію й забезпечення порядку та дотримання прав людини під час мирних масових акцій.

Ще одна мета роботи місії – визначити чіткі завдання для різних органів безпеки, щоб уникнути непотрібного суперництва та дублювання функцій. Крім того, європейські консультанти навчають ефективного менеджменту людських ресурсів, щоб покращити кадрову політику у сфері цивільної безпеки.

– Ми тісно співпрацюємо з поліцією, маємо постійний контакт на стратегічному і операційному рівні. Для доброї співпраці потрібна довіра, а це потребує часу. Я радий, що в нас добра співпраця і з громадою, і з місцевою владою. Вони дуже відкриті до змін, –каже МатсЛюнґвальд.

2016 року Консультативна місія ЄС надала новоствореним органам безпеки – Національному антикорупційному бюро, Національній поліції та іншим – допомоги на понад мільйон євро. На 2017 рік заплановано 92 проекти загалом на понад два мільйони євро. Останній приклад – 15 серпня місія передала львівському управлінню Національного антикорупційного бюро України обладнання комп’ютерну техніку на суму 35 тисяч євро. Заступниця керівника операційного департаменту Консультативної місії ЄС Лі Шихан похвалила львівське НАБУ за ефективні розслідування.

– Ми працюємо з університетом внутрішніх справ. Допомагаємо їм обставити спеціальну кімнату для тренування поліції. З часом сподіваємось, що кожен майбутній поліцейський пройде через академію поліції, – говорить координатор. Щомісяця європейські експерти проводять тренінги не лише для поліцейських, а й для співробітників прокуратури та суддів.

«Вони загалом добрі учні, хоча важко весь час зберігати високий рівень мотивації, – відгукується про них МатсЛюнґвальд. – Ми підтримуємо й надаємо обладнання для communitypolicing, щоб вони були помітнішими для громадян. Забезпечуємо їх велосипедами. Сподіваюся, вже восени у Львові буде команда з десяти поліцейських на велосипедах. Вони були відібрані, пройшли спеціальний тренінг. Працюватимуть у парках і в середмісті. Це зручно для громадян – звернутись до поліцейського, який буде поруч. До того ж, у Львові є проблема з корками на дорогах, і поліція на велосипедах буде корисною.

Поліційні велопатрулі вже є в кількох українських містах, зокрема Харкові та Мукачеві.

Головна проблема, з якою стикаються співробітники Консультаційної місії ЄС в Україні – це невіра громадян у позитивні зміни. «З проблем можу згадати хіба що фрустрованих людей, які не вірять у зміни, які ми провадимо. Ми розцінюємо це як виклик,–говорить МатсЛюнґвальд. – Я бачу це в очах, чую про нездійсненні сподівання. Але чи були ці сподівання реалістичними? Інколи людям треба пояснити, що потрібен час».

 Юрій Опока

Фото Ірини Роговик та прес-служби Консультативної місії та поліції