Літо у Львові: Озер багато, а купатись ніде

logo




п’ятниця, 29 липня, 2016, 14:54
Львів

Літо у Львові: Озер багато, а купатись ніде

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Літні спекотні дні так і манять людей скупатися у річці або позасмагати на сонечку. Але не завжди є змога поїхати кудись за місто, тому кореспонденти IA ZIK вирішили з’ясувати, чи достатньо у Львові водойм для відпочинку та чи у належному вони стані.

Як розповів начальник управління екології та благоустрою Львівської міськради Андрій Галушка, на території Львова аж 82 водойми!!! Але у жодній з них не можна купатися. Хоча, попри заборони, львів’яни не втримуються від спокуси і йдуть у воду на свій ризик.

«У 2012 році, вперше за період чинності водного кодексу України, управління екології провело інвентаризацію водних об’єктів на території міста Львова: паспортизовано 82 водойми. Щоб ця робота не була марною, у 2013 році прийняли ухвалу про надання цим водоймам статусу – водні об’єкти. А у 2014 році виконавчий комітет прийняв рішення, згідно з яким визначив юридичних осіб, які відповідатимуть за стан цих водойм: доглядатимуть, не допускатимуть знищення, забудови», – розповів Андрій Галушка.

За його словами, влада міста чистить озера та намагається підтримувати їх у задовільному стані. Відтак, цьогоріч у березні з міського природоохоронного фонду виділили кошти на розробку проектно-технічної документації щодо винесення прибережних захисних смуг. «Тобто навколо кожної водойми відділять територію по 25 метрів. Це дозволить зберегти водний баланс, а також землю і береги навколо у недоторканому стані. Зараз управління земельних ресурсів проводить відповідні тендери щодо закупівлі послуг з розробки земельної документації на встановлення природозахисних смуг. Це все у комплексі дасть змогу зберегти водні об’єкти на території міста Львова», – зазначив еколог.

Він також розповів, для того, щоб водойма використовувалася як об’єкт для масового відпочинку на воді, необхідно отримати пляжний паспорт водойми, який погоджують відповідні служби. «На жаль, на сьогодні у Львові жодна із водойм не має такого паспорту. Тільки Винниківське озеро пройшло бактеріологічне, хімічне дослідження води, має відповідний персонал, рятувальників, вбиральні, переодягальні», – зазначив Андрій Галушка.

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Найпопулярніше серед львів’ян місце відпочинку – Винниківське озеро. Мабуть, велику роль відіграє локація: до нього з міста їхати найближче та й транспорт ходить добре. Озеро оточує ліс і воно захищене від дороги. Зазвичай на озері людно: одні купаються, інші загоряють, дітлахи забавляються.

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Люди задоволені відпочинком, найбільше їм до вподоби чистота та помірна ціна. Львів’янка Христина розповіла, що надає перевагу тільки тим водоймам, де дозволено купатися та є усі необхідні умови. «Краще купатися тут, хоча мої друзі відпочивають на тих озерах, де не потрібно платити», – розповіла дівчина.

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Винниківське озеро. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Щодо паркових зон у Львові, начальник управління екології зазначив, що міська влада дбає тільки про сам пляж, як місце відпочинку на суші у літній період. «Такі роботи можна побачити на «Піскових озерах» та на Левандівському озері. Благоустрій навколо водойм достатній, тобто сміття, водорості, шуварі, в яких були комарі, в тому числі й малярійні, почистили. Ми не тільки прибрали, а й у такий спосіб ліквідували концентрацію малярійного комара», – каже Андрій Галушка.

Він також зазначає: щоб купатися, недостатньо бактеріологічної та хімічні перевірки, має бути ще й служба порятунку. Поки у місті немає комунальної служби рятувальників. Чиновник висловив сподівання, що вже наступного року у Львові з’явиться комунальна рятувальна служба та комунальні місця відпочинку. «У 2017 році ми подамо таку пропозицію. А у першу чергу, намагатимемось зробити так, щоб львів’яни могли спокійно відпочивати на «Піскових озерах» та Левандівському озері. Адже, попри заборони, люди продовжують там купатися», – розповів еколог.

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

У межах міста для відпочинку львів’яни також обирають «Горіховий Гай», де можна позасмагати, але ніяк не купатися. «Горіховий Гай» – парк у південній частині міста Львова (Франківський район), між вулицями Володимира Великого, Княгині Ольги та залізничною колією лінії Львів – Ходорів. Сюди часто приходить молодь, молоді мами зі своїми малятами та мешканці навколишніх мікрорайонів, щоб позасмагати та відпочити. Хоча, попри заборону, є й такі, що купаються, в основному – це діти й літні люди. Кажуть, що більше у Львові нема де, а у спекотні літні дні цього дуже хочеться. Пані Галя розповідає, що тільки ніжиться на сонечку, в озері не купається. «Я щось боюсь плавати у цій водоймі, вона брудна, можна щось підхопити», – каже львів’янка.

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

Дівчинка Діана, яка просто ноги плюскала в озері, розповіла, що милого року підхопила тут якусь інфекцію і після того їй мама заборонила купатися. Хоча п. Іван запевняє, що кожного дня тут купається і не відчуває жодної шкоди для здоров’я.

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

Горіховий гай. Фото: ZIK-Стрім

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Піскові озера. Фото: ZIK-Стрім

Мальовничий парк «Піскові озера» знаходиться в елітному районі міста (на вулиці Гординського), поблизу вулиці Коновальця. Львів’яни добре знають це місце і часто проводять тут свої вихідні. Але зараз «Піскові озера» є зовсім не показовою рекреаційною зоною міста. Вода брудна, плаває різноманітне сміття і навіть собаки купаються. Хоча люди розповідають, що озеро чистили, проводили якусь дезінфекцію. Пані Яна каже, що полюбляє сюди приїжджати, відпочивати, загоряти. «Мені тут подобається, хороше повітря, чиста вода, рибки плавають. Навіть собачки наші домашні купаються. Нещодавно проводили очистку озера, але дно залишилось брудне, замулене. Попередні роки було дуже багато качок. Цього року зрізали очерет і вони не мають де гніздитися», – поділилась львів’янка.

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Людей не зупиняє те, що працівники ЛМР ставлять таблички про заборону купання, проводять роз’яснювальну роботу з людьми. Та не слід забувати, що такий відпочинок може нашкодити здоров’ю або щонайгірше призвести до летальних випадків.

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Піщані озера. Фото: ZIK-Стрім

Як повідомила головний фахівець сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області Христина Авдєєва, на Львівщині з початку року було 28 потопельників, з них троє людей врятовані фахівцями ДСНС. Цього тижня лише за один день виявили трьох утоплеників у Перемишлянському, Городоцькому та Миколаївському районах.

Своєю чергою начальник відділу безпеки середовища життєдіяльності управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Мирослава Опаровська зазначила, що купання в озерах, де непередбачений благоустрій, де недосліджена вода, може бути небезпечним та призвести до кишкових та паразитальних захворювань, вірусних інфекцій, та таких, які передаються через укуси комах.

«По-перше, у таких місцях бактеріологічне забруднення води, яке залежно від його інтенсивності, може викликати кишкові розлади, вірусний гепатит А. Окрім цього, є таке поняття, як вірусологічне забруднення води, яке може бути причиною навіть цирозних менінгітів. Два роки тому у Львівській області були випадки цирозних менінгітів, які пов’язували з купаннях у водоймах», – розповіла Мирослава Опаровська.

За її словами, особливо небезпечно у таких місцях купатися дітям. «Дітлахи дуже люблять пірнати і доволі часто можуть напитись забрудненої води. Окрім цього, вони граються біля води на ґрунті, піску, який недосліджений і який не змінюють. Відтак, можуть виникати паразитологічні захворювання (глисти). Причому такі хвороби, як правило, не відразу себе проявляють, симптоматика може з’явитися через два місяці, залежно від інтенсивності ураження. Тому батьки не можуть простежити і провести аналогію, що це відбулося через перебування у зоні рекреації», – зазначила начальник відділу безпеки середовища життєдіяльності.

Вона додала, що в озерах, які заборонені для купання, не досліджене дно, десь можуть бути заглиблення раптові, тому існує небезпека травмуватися. Окрім того, як правило, у зонах рекреації, не готових до відпочинку, не налагоджений питний режим, відсутні об’єкти громадського харчування, немає питних фонтанчиків, умов для того, щоб прийняти відразу після купання душ. Також відсутні санвузи, відповідно відпочивальники «ходять по кущиках», це так само свого роду небезпека.

Відпочивати чи не відпочивати на водоймах у місті, львів’янам вирішувати самим. Але слід пам’ятати, до яких наслідків це може призвести та якої шкоди завдати здоров’ю.

Мирослава Прокопюк, Юрій Мартинович,IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.