Львівське підприємство, на якому виготовляють авіатренажери, уперше показало свою продукцію

logo


Літають без пального і на землі. Львівське підприємство «Маркет-Матс», яке виготовляє симулятори для майбутніх пілотів, вперше показало свою продукцію.

На тренажері Л-39 пілот може вчитися не лише літати, але й виконувати складні фігури пілотажу і навіть збивати літаки противника. Кабіна навчально-бойового літака повністю дублює оригінал. Пілот фізично на землі, проте віртуально його машина літає на Харківщині над чугуївським аеродромом. За усіма рухами стежить комп’ютер.

«Машина в автоматичному режимі може оцінити мої дії. Вона видає бібліотеку даних. Кожен пілот туди внесений», – розповів пілот Юрій Синенко.

А от задає цілі чи аварійні ситуації інструктор, який сидить неподалік. Для такого тренажера потрібна окрема кімната. А щоб зробити нову модель, треба щонайменше п’ять років.

«Документація займає дуже тривалий час – 3-4 роки. Виготовлення тренажера, коли документація вся готова для нього, займає десь рік», – розповів директор підприємства «Маркет-Матс» Олександр Звада.

Документацією займається конструкторський підрозділ. Саме тут, перш ніж скласти тренажер, кожну деталь промальовують в об’ємі в спеціальній програмі.

«По 3D моделях ми робимо креслення, запускаємо у виробництво, а потім вже зроблені вироби збираються на готовому тренажері», – розповіла інженер-конструктор Людмила Владімірцева.

На 3D принтерах роблять окремі деталі, таким чином здешевлюють вартість приладу.

«Моделюємо на 3D, а потім вже відлагоджуємо цю конструкцію і переносимо це в метал. Це дає нам суттєве зниження вартості нашої продукціії», – пояснив керівник конструкторського відділу Ігор Борис.

Комплектуючі – українського виробництва. На місці монтажери збирають усі деталі. Львівське підприємство єдине в Україні, яке виготовляє тренажери для літаків Мі-29 та Л-39.

За вісім років роботи зробили вже шість симуляторів для Збройних сил України. Львівські тренажери дешевші, ніж у Білорусі чи Канаді, але коштують майже як справжній літак. Утім така інвестиція виправдовує себе, адже економить тонни пального.