Львівські музейники «воскресили» унікального носорога, якому понад 10 тисяч років

logo


Ще 110 років тому у селі Старуня Богородчанського району на Прикарпатті на глибині 17 метрів знайшли рештки давніх тварин – двох носорогів та мамонта. Одного із носорогів зберігали у фондах Державного природознавчого музею НАН України у Львові, іншого – у Музеї природи Інституту систематики та еволюції тварин Польської академії наук у Кракові. Музейники підкреслюють, що ці знахідки унікальні для Східної Європи, оскільки, до прикладу, самка шерстистого носорога, яка зберігалася у Львові, навіть з нутрощами та шкірою, йдеться у сюжеті ТСН.

Тепер львівські реставратори відновили опудало волохатого носорога у такій позі, у якій знайшли – збереглася тільки передня частина і двометровий клапоть шкіри, решту доробили з гіпсу. На ньому шерсті лишилося мало, тому реставратори з туші її взагалі забрали. Тварина була три метри заввишки, важила до трьох тонн, а на голові мала два великих роги, від котрих на опудалі збереглася лише основа.

– Передній ріг мав довжину близько метра, задній – до півметра. Ними тварини розгортали сніг, щоб добратися до свого основного корму, харчувалися вони, в основному, рослинами, – розповів науковий співробітник Львівського природознавчого музею Андрій Бокотей.

За словами науковців, у часи, коли на Землі ще бігали мамонти, на місці Старуні було озеро розміром 200 на 300 метрів. Саме туди йшли пити воду носороги та мамонти, але на берег вдавалося вийти не всім. Консервантом для тіл стали великі поклади озокериту – мінералу, схожого на віск. Він і забезпечив тривале зберігання туш.

Бокотей вважає, що самка носорога могла загинути з вини людей – у неї на боці є отвір, залишений від списа. Ймовірно, на неї полювали, вона втікала і необачно втрапила у пастку.

Задоволені своєю роботою фахівці вже планують узятися за реставрацію мамонта. Відкриття ж експозиції планують у кінці року.