Майстерня Форзац: хранителі середньовічної книги

logo


Вікторія Золотова

У майстерні заводу радіоприладів на Заводській як у кельтському замку – тихо і холодно до кісток. На полицях – книги з історії друкування та каліграфії. Чаклунський мікросвіт Святослава і Валентина вміщається в дев’ятнадцяти квадратних метрах.

Віддані своїй справі, майстри вже 5 років реконструюють стародавні книги та виготовляють блокноти. Не такі собі блокнотики з паперу та картону, а витвори історичного мистецтва.

Хлопці самотужки роблять пергамент, готують шкіру тварин для використання, займаються середньовічною каліграфією, роблять офорти та гравюри, витискають металеві деталі і багато інших речей.

Як знайшли свою нішу для бізнесу

Ази техніки і композиції дала Академія Друкарства. Далі були особисті пошуки знань і натхнення. За освітою ми дизайнери книжок, вчилися разом.

В нас була дисципліна “реконструкція середньовічної книги”. Там ми вчили як робити книжковий блок, оправи, тиснення на шкірі, інкрустацію камінням.

Під час навчання я захопився блокнотами, почав робити презенти друзям. Потроху з’являлись замовлення. Після Академії моє хобі лишилось незмінним, паралельно працював. Змінював місця роботи 5 чи 6 разів. Восени 2014 року я востаннє звільнився, бо рутина заважала мені творити. Зараз наш бізнес – це складний, проте високооплачуваний процес.

Як працюють зі шкірою

Це пергамент з коров’ячої шкіри. Вона їхала до нас зі скотобійні у Білій Церкві Новою поштою. Причому вона зовсім свіженька, знята з корови з шерстю. Вимочували її у вапні 10 днів. Почистили, розтягнули на рамі. Там вже гладку шкіру заполірували пензою, втерли крейду і можна різати. Готову шкіру можна легко купити у Львові, а от сиру з тільки-но вбитої корови знайти складно.

В нас тут свиня ще є і вівця. Теж з Білої Церкви. Приїхали вони з м’яском, очима. Обварював їх вдома у пральному порошку. Дуже запашна діяльність.

Фото: Forzats

Як реконструюють книжки

Це найскладніша робота. От є оригінал 13 століття. Ми шукаємо в Інтернеті максимально чітке зоображення цієї книги з усіх ракурсів. Шиємо книгу такими матеріалами і технікою, які притаманні тій епосі, під час якої книгу виготовляли. Всі деталі, і навіть металеві, які є на реконструйованій книзі – повністю наша робота. Окрім шкіри, для наших виробів ми власноруч створюємо металеві деталі, інкрустуємо напівдорогоцінним камінням.

Про каліграфію

В історичних фільмах герої знаходять будь-яке перо і починають одразу ж писати. Насправді це робиться інакше: гусяче перо обрізаємо, заточуємо і тоді його можна використовувати для каліграфії.

Це європейський шрифт ротунда, північна Італія, 12-13 століття. А це в нас кириличне письмо: шрифти устав, напівустав, в’язь.

Зараз ми пишемо магазинними чорнилами, але плануємо ї їх навчитися робити за середньовічними рецептами з дубових горішків і мінеральних пігментів.

У нас в планах, окрім майстер-класів, проводити корпоративні воркшопи, от як для SoftServe минулого року. І от що було приємно: на майстер-клас зі слов’янської каліграфії (ми писали грамоти князя Ігоря, це 12 століття, похід на половців) прийшло більше людей, ніж було заявлено. Ми подумали, шо то класна атракція, а люди масово приходили і приходили, ставили багато питань, вчилися робити сургучеві печатки. Ми готові вчити будь-кого, хто виявляє бажання.

Фото: Юлія Лоу

Читайте також:

Як помити кота, стати художником та інші поради від Андрія Вовка

Книжки як цінності: як працює Видавництво Старого Лева

Як потрапити в казку: мультивсесвіт Тараса Кеба

Стімпанкові роботи зі скла, шкіри та металу — виставка “Machinarius” у Львові

Те, чого ми не помічали в львівських під’їздах, — в об’єктиві Анастасії Іванової

23.03.1713:34