«Мистецтво завжди може собі дозволити вихід за межі»

logo


Другий рік поспіль у Львові відбуватиметься арт-фестиваль New Wave Exhibition, що представить роботи художників, дизайнерів, письменників та музикантів. Минулорічна виставка молодих сучасних митців зібрала близько 1500 відвідувачів протягом перших кількох годин. Цього року фестиваль відбуватиметься у !Fest Republic Club та біля Порохової вежі, і триватиме від 5 до 7 травня.

Про те, чим здивує фестиваль цього року та перспективи майбутніх арт-проектів розповіла організаторка Олена Роюк.

***

Звідки у студентки юридичного факультету з’явилась ідея створити арт-фестиваль?

Все вийшло випадково. Коли поступила на юридичний, то дуже розчарувалась в нашій освіті. Зрозуміла, що ми просто переписуємо книжки і закони зазубрюємо. Це не те, на що хочеться витрачати своє життя. А от мистецтво мені дуже подобається: я закінчила музичну і художню школи, під час навчання ходила малювати до художниці, яка викладає в Академії мистецтв. Також грала як діджейка у клубах. Але це заняття не прижилось, бо я не дуже люблю нічне життя.

Три роки весь час думала, що треба якось це все поєднати і почати робити щось, проте не знала що саме. Потім побачила статтю про реалізацію арт-проектів, і подумала: цікаво, потрібно пробувати. Тим більше, давно хотіла зробити виставку.

“Якщо середовище буде красивим для тебе, це створить іншу реальність.”

Розкажи більше про формат фестивалю і що там буде цього року.

Весь проект – це суцільний експеримент. New Wave Exhibition позиціонує себе як мистецька платформа, яка сприяє розвитку і створенню інших речей.

Мистецтво завжди гостро реагувало на соціальні і політичні проблеми. Це спосіб за допомогою інсталяцій, перформансів, робіт, картин тощо гостро наголосити на чомусь, бо мистецтво завжди може собі дозволити вихід за якісь межі, може дозволити собі провокації. Це все завжди привертає увагу. А привернення уваги до проблеми спонукає до її вирішення. Ми хочемо за допомогою мистецтва комунікувати з суспільством, створювати нові ініціативи та провокувати зміни.

Хоча експозиція не має якоїсь конкретної тематики, цього року основна ідея була така: людина сприймає цей світ і складає своє уявлення про нього за допомогою органів чуття. 90% інформації ми отримуємо за допомогою зору, слуху, запаху, смаку. І якщо на ці всі органи впливати гарно, по-мистецьки та естетично, то тебе буде оточувати приємна картинка. Якщо візуальне середовище буде красивим для тебе, будеш чути приємну музику, будеш в оточенні приємних запахів, це створює для тебе іншу реальність.

Минулого року ми витратили на New Wave Exhibition близько 5-7 тис. грн, цього року все набагато масштабніше: фестиваль обійшовся у понад 300 тис. грн. Вклали багато власних грошей, є також є спонсори.

У вас була відкрита реєстрація на фестиваль. За якими критеріями ви обирали учасників?

Було понад 350 заявок, з яких відібрали 80 учасників. Це люди з 16 різних областей України. Цього року маємо кураторів, які допомагають зробити експозицію більш професійно. В перший раз було дуже багато художників, які відрізнялись за своїм рівнем. Ми не хочемо нікого ділити, але роботи є різні і їх не потрібно змішувати.

Наша ціль – створювати можливості для художників в майбутньому, щоб їх кликали за кордон. Стараємось налагоджувати певні зв’язки з галереями, розуміємо, що для цього має бути певний рівень митців.

Один з найяскравіших результатів минулорічного фестивалю – відкриття у Львові нової арт-галереї Zefirina

Цілком можливо, що надалі фестиваль матиме таку опцію, щоб розподіляти художників першої, другої та третьої платформ – для того, щоб нікого не ображати і дати більшій кількості людей себе реалізувати. На цих платформах будуть митці різного рівня. Це буде стимулювати молоде покоління швидше і активніше рости, щоб через рік бути на платформі першого рівня.

Яких лекторів можна очікувати і які теми будуть обговорювати?

Буде блок лекцій для художників і дизайнерів. Будуть лекції про ленд-арт, оціночні критерії мистецтва XX-XXI ст. Також, лекція від представників PinchukArtCentre з Києва «Секс, наркотики і мистецтво і паризьку комуну». А в підсумку цього всього – лекція від Катерини Тейлор з Юрієм Марченком, головним редактором Platforma. Вони створили в Києві новий творчий простір Port creative hub.

Катя – відома арт-кураторка і критикиня. Ми покликали її, щоб вона подивилась та оцінила фестиваль. А взагалі, вона одна з найбільш авторитетних і впливових людей в світі мистецтва в Україні. Вона прочитає лекцію «Гордість та упередження молодого українського художника».

У вас є учасники не лише з України. Наприклад, Love Rebel Gang – тріо зі Стокгольма.

Так, вони приїдуть до нас, щоб виступити. Love Rebel Gang – це суміш електронної музики з панком.

Вони самі з нами зв’язались. Мають тур зараз по Європі, заїжджають також до Києва на концерт. Вони шукали щось цікаве, нестандартне, сучасне, щоб там теж можна було виступити – і дізнались про наш фестиваль. Це для нас певна честь, тому що розуміємо: якщо закордонні артисти до нас звертаються, отже, це цікаво.

Що для тебе «нове мистецтво» і як його бачиш?

Я бачу його в постійній динаміці і таким, яке б залишало в душі та свідомості кожного помітний слід. Мистецтво має викликати в людини емоції, тоді воно справді мистецтво. Воно має якось на тебе впливати, доповнювати і розвивати.

У нас щороку новіші телефони, новіші машини, а виставки – якими були раніше, такими і є. Не вистачає і простору і можливостей дати художнику повну свободу. А це головне. Нове – це свобода.

Ви хочете змінити бачення українців на сучасні виставки. Наприклад, відкриття виставки починається з гри камерного оркестру. Чому вирішили зробити саме так?

Відкриття буде насправді нестандартним та вражаючим. В рамках фестивалю Сашко Дерево з Олегом Козицьким зняли короткометражку про світ без мистецтва: показали життя людини, коли мистецтво повністю заборонене. Ми відкриємо захід показом цієї короткометражки.

Після гратиме оркестр, який зміниться діджеєм. Згодом – перформанс, де будуть оживати картини.

Які ще сюрпризи будуть цього року?

Будуть речі, які дивують. Наприклад, перформанс, де дівчинка їстиме землю. Можна буде картину послухати через навушники.

Тему запаху представлятиме митець з Чернівців – Андрій Пилат. Хлопець бере пластикові речі, сміття і робить з них пластикові баки. Він раціонально використовує ресурси, це нічого не коштує. Бере сам у себе вдома сміття і переплавляє його. Каже: «Уявіть, якщо смітники будуть кольоровими. Їх зразу видно». Це буде інсталяція, ідея якої – як з раціонального використання сміття може прорости щось. Наприклад, з пластику будуть проростати квіти. Так сміття може перетворитись на гарний запах, тобто – щось прекрасне.

Що робитимете далі, після фестивалю?

Після цього New Wave Exhibition ми зробимо повний апгрейд, все проаналізуємо і зробимо висновки. Так що на наступний рік буде ще краще. Це вже не буде фестиваль. Бо мені не дуже подобається формат фестивалю. Вони, як правило, асоціюються з тим, щоб випити там чи погуляти, а ми хочемо створити більш мистецьку концепцію.

Ми хочемо налагоджувати зв’язки з кураторами і галереями. Щоб художники, менеджери та куратори між собою познайомились. Аби сформувався арт-ринок, треба, щоб навіть на локальному рівні була достатня кількість людей, які вміють і знають, як це робити. Ті ж арт-дилери чи куратори.

Можливо, в майбутньому New Wave пошириться й на інші міста. Але зараз таких можливостей немає, хоч нас і запрошували. Є кілька спецпроектів, наприклад, пропозиція зробити проект в Свірзькому замку. Ми плануємо реалізувати це влітку. Не буду багато розказувати, нехай це залишиться інтригою. Але я давно хотіла зробити в місці з історією зробити щось дуже сучасне. Буде чим здивувати людей.

(фото авторки)