На дитячому майданчику у Львові знайшли плитку зі зруйнованої синагоги

logo


МІСТО

Синагога на вулиці Медовій «Ор Шемеш» ( «Промінь сонця») була однією з хасидських синагог Львова

Фото: Олександр Назар

Напередодні, 18 серпня, на дитячому майданчику, що на вулиці Медовій у Львові, виявили фрагмент плитки, яка була у залі зруйнованої синагоги «Ор Шемеш». Активісти впорядковували місце для дитячих ігор і натрапили на мощення розміром приблизно 3 м². Плитку звідти перенесли у синагогу Якуба Глянцера на Вугільній.

Через воду вона потріскалася, але ми максимально обережно все поскладали і перенесли до себе. Приблизно 40% плитки потріскані від вологи, – розповідає у коментарі Galnet керівник волонтерського центру фонду «Хесед-Ар’є» Олександр Назар. 

Фото: Назар Козак

Чоловік каже, що якщо порівняти місце розташування плитки із кресленнями старої синагоги, вона, скоріше за все, була у чоловічому молитовному залі. 

До слова, на порталі Центру міської історії йдеться, що синагога «Ор Шемеш» стояла на лівому березі Полтви у рядовій забудові вулиці й була невеликою, проте яскравою спорудою з синагогальною архітектонікою, що вирізнялася орієнтальним декором. Німецькі нацисти зруйнували її під час окупації Львова. 

На тлі житлових будинків синагога вирізнялася великими арковими вікнами, які підкреслювали її сакральне призначення. Вимурувана з цегли на прямокутному, витягненому з півночі на південь, плані (14,0х9,50 м), вкрита двосхилим дахом.

Традиційні синагогальні приміщення – чоловічий молитовний зал та жіноча галерея езрат нашим – прочитувалися в композиції чільного фасаду. Молитовний зал підкреслювали три великі півциркульні вікна. У двоярусній частині фасаду з двома входами і невеликими арковими вікнами розпізнавалася жіноча галерея над пулишем. Вхід до головного молитовного залу вів через сіни. Розташований поруч другий вхід провадив до кімнати шкільника (через коридор) і до жіночої молитовні на галереї – по сходах, влаштованих у флігелі.

Фото: lia.lvivcenter.org

Фото: lia.lvivcenter.org

В архітектурному вистрої чільного фасаду синагоги поєднувалися елементи класицистичного напряму рундбоґен – ідеться про характерний романський аркатурний поясок під профільованим вінцевим карнизом, та орієнтальні мотиви – передусім у декорі вікон. Круглі вікна на осях аркових вікон, розташовані у верхній частині фасаду, уподібнювали споруду до Передміської та міської синагог, і вказували на її синагогальне призначення.

Майже квадратовий у плані (7,80х8,00 м) 8-метрової висоти молитовний зал освітлювався крізь шість вікон (по три з північної та південної стін); посередині розташовувалася біма, а на осі східної стіни – ніша Тори. Жіноча галерея мала огородження.

 Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.