На Львівщині на виборах до ОТГ чотири рази викликали поліцію через дії членів ДВК

logo


На виборах до об’єднаних територіальних громад на Львівщині громадські спостерігачі чотири рази викликали поліцію щодо дій членів ДВК. Про це розповіла координатор спостереження від громадської мережі «Опора» Наталія Радиш.

«Під час проведення голосування члени комісії підписували пусті протоколи про підрахунок голосів. Мотивували це тим, що хочуть пришвидшити собі роботу, потім лише вписавши результати. Таких випадків ми зафіксували три і двічі повідомляли правоохоронні органи, тому що це є стаття в кримінальному кодексі. Це було у Мостиському районі. У Пасіках Зубрицьких також мусіли звертатися до правоохоронців, бо члени ДВК зачинили дільницю і не впускали громадських спостерігачів на підрахунок голосів. А в Жовтанецькій ОТГ нашому спостерігачу член комісії ледь не розбила відеокамеру. Накинулася на неї, коли та знімала підрахунок голосів», ― розповіла Наталія Радиш.

18 грудня на Львівщині пройшли вибори у шести новостворених об’єднаних територіальних громадах. Загалом в Україні голосували у 143 ОТГ.

Давидівська ОТГ стала першою об’єднаною громадою на Пустомитівщині. Дискусії щодо того, як об’єднуватися і з ким, на цих територіях тривали чи не найзапекліше. Була навіть ідея весь Пустомитівський район об’єднати в єдину гігантську громаду.

«Починалося це все вкінці травня, коли в районній адміністрації в народного депутата Дубневича виникла, на їхню думку, слушна ідея створити єдину Пустомитівську громаду. Ми зібралися і думаємо, навіщо нам ті Пустомити? Давайте будемо щось думати, щоби мати децентралізацію тут на місці», ― розповів сільський голова Давидова Віталій Дяків.

Давидівська ОТГ об’єднала 12 населених пунктів. Усі спішили проголосувати. На дільницях навіть були черги.

«Ми весь час голосуємо, весь час. Ми ніколи не хотіли, щоби хтось скористався нашим голосом, по-перше. А по-друге, це важливо для нас всіх, дуже важливо. Тому що ми зараз побачили зміни, я думаю, що і дальше побачимо зміни», ― говорить пані Люба, яка прийшла голосувати.

«Я думаю, що ці вибори, напевно, важливіші, ніж усі попередні. Ну по-перше, об’єднана територіальна громада буде. По друге, балотується мій похресник і я бажаю йому перемоги», ― зазначила пані Оксана, яка прийшла голосувати.

«Ну тепер активніші вибори місцеві, ніж до Верховної Ради, якщо направду сказати. І більше спостерігачів, і більше пильнують місцеві вибори», ― додала голова однієї із ДВК Давидова Орися Лаба.

Загалом явка виборців по області становила понад 50%. Найактивніше голосували на Старосамбірщині. У Нижанковицькій ОТГ явка ― понад 69%, а от найпасивніше ― в Шегинській ОТГ, на Мостищині. Там на дільниці прийшли трохи більше чверті виборців. Ці вибори, кажуть експерти, дають громадам нові можливості.

«За результатами 2016 року, бюджети об’єднаних громад, які об’єдналися у 2015 році, зросли в 9-10 разів. Тобто це означає, що на місцях стає більше повноважень, більше коштів і більше влади. І, відповідно, ця влада є якісніша», ― пояснив експерт з питань децентралізації Тарас Баранецький.

Вже на ранок понеділка на усіх дільницях мали підраховані голоси.

«Половину голів, які вже працювали, вони залишилися на своїх посадах, єдине, що коло повноважень у них збільшується. Є декілька нових голів, які почнуть працювати вже в нових умовах. Це стосується Пустомитів, Кам’янки-Бузької і Старого Самбора», ― розповів начальник відділу адміністрування реєстру виборців Федір Алєйніков.

У Мостиській, Судововишнянській, Шегинській та Нижанковичівській громадах керівниками переобрали голів населених пунктів, навколо яких утворилися ОТГ. Натомість головою Давидівської громади став сільський голова Пасік Зубрицьких, а Жовтанецької ― очільник села Велике Колодне.