На Львівщині обвалилася частина синагоги XVIII століття

logo


У Бродах обвалилася частина даху та колона синагоги. Споруда є пам’яткою архітектури національного значення. Її збудували у XVIII столітті. У радянський час синагогу використовували як склад.

Мешканець Бродів Володимир Ковальчук упродовж кількох років опікувався цією синагогою як волонтер. За його словами, він самостійно обрізав дерева біля будівлі, почистив територію та встановив нові двері.

“Звідси з першого-другого залів три тракторні причепи дерев вирізав. Тут двері були, але вони були замуровані, я вибив той камінь”, — розповів Володимир Ковальчук.

Що відомо про синагогу у Бродах

Муровану синагогу у Бродах на місці дерев’яної розпочали будувати 1742 року. Під час Другої світової війни будівлю пошкодили. У 60-х роках минулого століття її ремонтували та облаштували склад. Потім через протікання даху будівлю перестали використовувати. А 1988 року обвалилася західна стіна споруди.

Директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук пригадує, що у 1991 році була спроба реставрувати синагогу, проте далі риштування справа не пішла. За його словами, усе трапилося так, адже рік був перехідним.

Будівля була в аварійному стані, а цього тижня впала одна з колон та провалилася частина даху. Керівник волонтерського центру фонду “Хесед-Ар’є” Олександр Назар зазначив, що зараз їхнє товариство планує створити робочу групу і шукати варіанти як вийти із цієї ситуації.

На Львівщині обвалилася частина синагоги XVIII століттяСуспільне Львів

На Львівщині обвалилася частина синагоги XVIII століття

“Насправді наша єврейська громада не така вже велика, там півтори тисячі чоловік залишилося і, звісно, це все складно, але можна, особливо в Бродах. Знаємо там було дійство 2019 року, хоч на синагогу це дуже не вплинуло, але німецькі та австрійські туристи до Бродів мають дуже великі симпатії, коли вони приїжджають до Львова, то на 2-3 день вони відвідують Броди. Там народився Йозеф Рот і це для них місце як паломництво”, — розповів Олександр Назар.

Кому належить синагога та що з нею буде далі

Будівля синагоги перебуває на балансі Львівської облдержадміністрації. За словами директорки обласного департаменту архітектури та розвитку містобудування Олени Василько, ремонт синагоги можуть виконувати лише за гроші з обласного бюджету, а це надто велика сума.

На Львівщині обвалилася частина синагоги XVIII століттяСуспільне Львів

На Львівщині обвалилася частина синагоги XVIII століття

“Зараз будемо думати якесь рішення, можливо, з комісією спільно, аби виділити з обласного бюджету якісь кошти і принаймні розчистити і зробити стан консерваційний”, — розповіла Олена Василько.

За словами Олени Василько, нині на Львівщині, є близько 5 тисяч пам’яток архітектури, 60% із них – в аварійному стані.

У Львові планують викупили квартиру, щоб розширити музей Крушельницької